Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Naucz się rozpoznawać podstawowe maści koni!

masc-konia

Czym jest umaszczenie koni?

Maść konia to nic innego jak barwa sierści pokrywającej ciało zwierzęcia oraz włosia – ogona i grzywy. To jedna z cech uwarunkowanych genetycznie, dlatego z pewnością uda się znaleźć wyraźne podobieństwo pomiędzy danym koniem, a jego rodzicami, czy dziadkami.

Klasyfikacja pozwala wyróżnić rozjaśnione i podstawowe maści koni oraz takie, na które dodatkowo nakładają się wzory sierści białej. W pierwszym przypadku mówi się o koniach maścistych, natomiast w drugim – o kolorowych. Wskazując na barwę zwierzęcia, należy najpierw wspomnieć o maści zasadniczej, a następnie określić rodzaj wzoru z białej sierści, stąd nazwy – karodereszowata, gniadotarantowata itp.

Rodzajów wzorów i odcieni jest bardzo dużo, dlatego mało kto zna wszystkie maści koni. Czasami nie da się określić danej barwy oraz kształtu plam białej sierści jedynie na podstawie oględzin, nawet dokonanych przez eksperta. Wówczas niezbędne są badania DNA, których wyniki dadzą ostateczną odpowiedź.

Jakie są maści koni? Sprawdź barwy podstawowe!

Zanim w pełni zgłębisz tajniki maści koni, warto zacząć od podstaw. Odcienie, które większość osób określa jako jasnobrązowy, ciemnobrązowy, czy czarny, mają zupełnie inne nazwy w kręgach specjalistów oraz jeźdźców. Sprawdź, jakie są maści koni, które warto poznać w pierwszej kolejności.

Maść kasztanowata

Koń maści kasztanowatej może mieć sierść o zabarwieniu rudawym lub brązowożółtym w różnych odcieniach. Grzywa oraz ogon najczęściej są tej samej barwy lub trochę jaśniejsze. Oprócz kasztanowatej wyróżnia się maści:

  • jasnokasztanowatą – sierść jest jasnoruda, a grzywa i ogon nieco jaśniejsze, podobnie jak dolne partie nóg,
  • ciemnokasztanowatą – ciemnoruda maść koni – może przybierać czekoladowe odcienie. Włosy są tej samej, ciemnej barwy,
  • brudnokasztanowatą – sierść zwierzęcia jest ciemnokasztanowata, natomiast grzywa oraz ogon, wyraźnie jaśniejsze,
  • złotokasztanowatą – końska sierść jest rudo – żółta z połyskującymi, złotymi refleksami.

Koń maści gniadej

Koń gniady może mieć zarówno jasnobrązową, czerwonobrunatną, jak i ciemnobrązową sierść. Grzywa, ogon i dolne odcinki nóg są czarne (podpalane). Wyróżnia się następujące odcienie gniadej maści koni:

  • jasnogniadą – barwa jasna, z lekko żółtawym połyskiem, kończyny mogą być w tym samym odcieniu, co tułów;
  • gniadą – ciemnobrunatny odcień sierści może mieć nawet wiśniowe akcenty, natomiast grzywa oraz ogon są zupełnie czarne;
  • ciemnogniadą – sierść jest ciemnobrązowa, a włosie oraz kończyny czarne;
  • skarogniadą – to bardzo ciekawa maść koni. W tym przypadku sierść jest zupełnie czarna, z ciemnobrunatnymi przebłyskami na nozdrzach, w pachwinach, czy słabiznach.

Kare konie

Koń kary to naprawdę piękne i pełne wdzięku zwierzę. Tajemniczy wygląd nadaje mu zupełnie czarna sierść, grzywa oraz ogon. W przypadku tej maści koni mówi się o kruczej (z oryginalnym granatowym połyskiem) i wroniej (bez połysku).

masci-koni

Maść koni a wiek – czy barwa sierści zmienia się wraz z upływem czasu?

Barwa sierści warunkująca maść koni zależy od tego, czy w skórze zwierzęcia jest obecny pigment. Konie o białej sierści nie mają takiego umaszczenia od narodzin – rodzą się jako kasztanowate, gniade lub kare, a dopiero wraz z osiągnięciem dojrzałości, ich sierść stopniowo traci pigment i ulega rozjaśnieniu.

Zmiana umaszczenia nie dotyczy jednak tylko koni, posiadających geny odpowiedzialne za siwienie włosa. Również kare konie nie mają czarnej barwy od narodzin – rodzą się szare, a ciemnieją dopiero później. Dzieje się tak, ponieważ zwierzę traci tzw. źrebięcą sierść – najszybciej zmiany widać w okolicach głowy, szyi oraz pośladków.

Niezależnie od umaszczenia stan skóry oraz końskiego włosia wiele mówi o zdrowiu zwierzęcia. Jeśli koń ma zbyt ubogą dietę, weterynarz może zalecić zażywanie odpowiednich suplementów. Dowiedz się, co je koń? Poznaj 5 zasad żywienia.

Może zainteresować Cię również artykuł: Poznaj rzadkie maści koni!