Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę? Objawy wścieklizny u psów

objawy-wscieklizny-u-psa

Choć przypadki wystąpienia wścieklizny u człowieka są bardzo rzadkie, należy mieć świadomość tego, że chorobę tę może przenosić w zasadzie każdy ssak. Jest ona o tyle niebezpieczna, że w momencie wystąpienia objawów jest już za późno na jakąkolwiek pomoc. Ze względu na duże niebezpieczeństwo i praktycznie stuprocentową śmiertelność bardzo ważne są więc regularne szczepienia profilaktyczne. Każdy właściciel psa powinien pamiętać o tym, aby dawka przypominająca została podana zwierzęciu nie później niż rok od otrzymania poprzedniej.

Zastanawiasz się, jakie objawy daje wścieklizna u psa?  W dalszej części artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę i w jaki sposób reagować w przypadku jej podejrzenia.

Czy wścieklizna u psa jest zaraźliwa?

Czy łatwo zarazić się wścieklizną? Człowiek może zarazić się nią poprzez bezpośredni kontakt z dzikimi drapieżnikami (np. lisami, kunami czy nietoperzami) lub chorymi zwierzętami domowymi (psami i kotami).

Wirus wścieklizny (tzw. Lyssavirus zaliczany do rodziny wirusów Rhabdoviridae) przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie albo oślinienie uszkodzonej skóry. Najbardziej niebezpieczne są rany w okolicach szyi i twarzy – wynika to z tego, że wirus ma do przebycia krótszą drogę, aby przedostać się do układu nerwowego. Co więcej, pies może zarazić się wirusem również poprzez zjedzenie padliny lub zakażonego mięsa.

Wścieklizna u psów – objawy

Powstało wiele artykułów i opracowań dokładnie opisujących to, jak niebezpieczna jest wścieklizna u psów. Objawy tej choroby są bardzo charakterystyczne, jednak ze względu na dość długi okres inkubacji wirusa (od 20 do nawet 90 dni), nie zawsze jesteśmy w stanie na czas zareagować, aby lekarz weterynarii mógł podać zwierzęciu przeciwciała.

Warto wiedzieć, że do tej pory nie został wynaleziony skuteczny lek na wściekliznę. Właśnie dlatego jest ona obecnie najbardziej niebezpieczną zoonozą na świecie, występującą praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Jedyną skuteczną metodą walki ze wścieklizną jest profilaktyka.

Jak zatem rozpoznać, czy zwierzę jest chore, a to, co mu dolega, to właśnie wścieklizna? Objawy u psa zależą od formy choroby (gwałtownej lub cichej) i obejmują m.in.:

 • niepokój,
 • nadmierną pobudliwość,
 • spożywanie niejadalnych przedmiotów,
 • wzmożony popęd płciowy,
 • agresję,
 • ochrypłe szczekanie.

Wirus po zainfekowaniu szybko namnaża się w mięśniach i atakuje nerwy obwodowe oraz mózg, powodując nieodwracalne zmiany. W przypadku pojawienia się symptomów choroby najczęściej jest już za późno na ratowanie zwierzęcia, a jedynym wyjściem jest jego eutanazja.

Objawy wścieklizny u psa w fazie porażenia (czyli ostatnim etapie choroby), są następujące:

 • porażenie kończyn,
 • sztywność karku,
 • problemy z koordynacją ruchową,
 • wysunięty język,
 • wydobywanie się piany się z pyska.

wscieklizna-u-psa-objawy

Wścieklizna u psa – profilaktyka

Wiesz już, czym objawia się wścieklizna u psa i jak pies może zarazić właściciela. Pamiętaj, że dla psa chorego na wściekliznę nie ma ratunku, o ile nie zareagujesz odpowiednio wcześnie. Z uwagi na długi okres inkubacji wirusa nie jest to jednak zawsze możliwe. Aby mieć stuprocentową pewność, że psu nie grozi śmierć z powodu tej niebezpiecznej choroby, najlepiej regularnie go szczepić.

Szczepienia ochronne wykonuje praktycznie każda przychodnia weterynaryjna w kraju. Cena nie jest wygórowana – wynosi średnio 50-100 zł, w zależności od regionu i placówki. Pojedyncza dawka szczepionki chroni zwierzę przez okres około jednego roku. Pełna odporność na wściekliznę wytworzona zostaje już po dwóch tygodnia od jej podania.

Jako właściciel czworonoga, powinieneś wiedzieć, że program szczepień jest w wielu krajach obowiązkowy. Podczas przekraczaniu granicy ze swoim psem, możesz zostać poproszony o przedstawienie aktualnego zaświadczenia, które potwierdzałoby, że Twój pupil został zaszczepiony.

Twój pies jest wobec Ciebie agresywny? Sprawdź, jakie mogą być tego powody.