Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Twój kot jest chory? Domowa kontrola stanu zdrowia

chory-kot

Chory kot a zmiana charakteru zwierzęcia – na jakie zachowania warto zwrócić uwagę?

Jeśli Twój kot z reguły uwielbia głaskanie, pieszczoty oraz wspólne zabawy, a nagle nie wykazuje nimi zainteresowania, warto przyjrzeć się bliżej jego zachowaniu. Te puszyste czworonogi umieją bardzo dobrze ukrywać wszelkie swoje dolegliwości. Nagła zmiana aktywności, czy usposobienia, może wskazywać na to, że stan zdrowia Twojego pupila się pogorszył. Często zdarza się, że chory kot zaczyna nie tylko stronić od kontaktu z opiekunem, ale także reagować agresją w stosunku do innych zwierząt lub domowników. To mogą być pierwsze objawy choroby u kota.

Agresja

Jest wiele powodów, dla których chory kot może zachowywać się agresywnie. Zwierzę czuje się osłabione i wie, że ma niewielkie szanse na obronę w razie ataku przeciwnika. Właśnie dlatego stosuje tzw. „atak wyprzedzający”, by zniechęcić drugą stronę do interakcji.

Inną przyczyną bywa po prostu ból. Gdy nieświadomy opiekun dotknie zwierzę w bolesnym miejscu, kot automatycznie zareaguje agresją.

Zmiana aktywności

Zarówno rozleniwienie dotychczas aktywnego kota, jak i nadpobudliwość są wskazaniami do obserwacji. Spadek energii może wiązać z się ze złym samopoczuciem, gorączką lub odwodnieniem. Nierzadko mniejsza aktywność wynika z dolegliwości bólowych – zapalenia stawów, urazów czy kontuzji. Z kolei nadpobudliwość bywa objawem zmian hormonalnych.

Wokalizacja

Chory kot może również nadmiernie miauczeć lub wydawać inne nietypowe odgłosy. W ten sposób sygnalizuje ból, dlatego warto zwracać uwagę na sytuacje, w których dochodzi do wokalizacji. Jeśli zdarza się to w kuwecie, problemem może być wypróżnianie się. U kotów często zdarzają się zaparcia, biegunki, a także dolegliwości ze strony układu moczowego.

Objawy choroby u kota – to powinno Cię zaniepokoić

Nie tylko zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą świadczyć o jego chorobie. Pamiętaj, by zawsze poinformować lekarza weterynarii o wszystkich zmianach, jakie zaobserwujesz u pupila. To Ty przebywasz z nim na co dzień i tylko Ty możesz wychwycić pewne niuanse, które mogą pomóc lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę i zlecić dopasowane badania. Na co jeszcze warto zwrócić szczególną uwagę?

Apetyt i pragnienie

Wzmożone pragnienie często towarzyszy cukrzycy i zaburzeniom hormonalnym, takim jak np. nadczynność tarczycy. Natomiast zwiększony apetyt może oznaczać obecność pasożytów w organizmie zwierzęcia.

Jeśli Twój pupil odmawia jedzenia, warto zbadać go w kierunku infekcji związanych z zaburzeniami węchu lub chorób układu pokarmowego. Również urazy w pysku mogą powodować niechęć do jedzenia. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć obniżenia apetytu ani nagłych zmian masy ciała zwierzęcia. To wyraźne objawy choroby u kota, które mogą zwiastować np. FIP – śmiertelne schorzenie.

Katar i kichanie

Jednorazowe kichnięcie zwierzęcia nie jest powodem do paniki i nie świadczy od razu o pogorszeniu stanu zdrowia kota. Jeśli jednak kichanie pojawia się regularnie i towarzyszy mu katar, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Koci katar wywoływany jest przez herpeswirusa lub kaliciwirusa, a infekcja często wiąże się także z zapaleniem spojówek.

Ból ucha

Kot, który często drapie się w okolicach uszu, potrząsa głową i nienaturalnie przekrzywia ją w jedną stronę, może cierpieć na zapalenie ucha. W takim przypadku sprawdź, czy nie cieknie z niego wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Aby zyskać pewność co do stanu zdrowia zwierzęcia, konieczna będzie wizyta u weterynarza i badania laboratoryjne.

 objawy-choroby-u-kota

Kłopoty z wypróżnianiem

Problemy podczas wizyt w kuwecie mogą zwiastować bardzo wiele schorzeń. Od zwykłych zaparć, poprzez odwodnienie, pasożyty, aż po bardziej złożone dolegliwości układu pokarmowego. Obserwuj, jak często Twój kot korzysta ze swojej toalety i sprawdzaj ilość oraz wygląd kału. Pomoże Ci w tym specjalna łopatka do żwirku – dzięki niej, z łatwością pobierzesz także materiał do laboratoryjnego badania kału.

Jak zadbać o zdrowie kota?

Obserwuj swoje zwierzę i zwracaj uwagę na każdą zmianę zachowania, zwłaszcza jeśli trwa dłuższy czas. Za każdym razem, gdy pojawią się niepokojące objawy, konsultuj się z weterynarzem. W ten sposób najlepiej zadbasz o dobre samopoczucie i zdrowie kota.