Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Poznaj najmniejsze koty świata – możesz mieć je w domu

najmniejsze-koty-swiata

Kotki rude – najmniejsze koty świata

Wśród najmniejszych kotów żyjących na wolności prym wiedzie zdecydowanie kot rdzawy, zwany też kotkiem rudym (Prionailurus rubiginosus). Niech jednak nie zwiedzie Cię ta miła, niepozorna nazwa. Jest on bardzo szybki, zwinny, a przy tym ma “lwią”, waleczną osobowość. Tę najmniejszą rasę kotów spotkasz w Indiach i na Sri Lance.

Na wolności żyje ok. 10 tys. kotków rudych i są one (niestety) cenne dla kłusowników, którzy cenią je za nietypowe, pręgowane umaszczenie. Jest on blisko spokrewniony z kotem bengalskim, ale nie krzyżuje się go z tą rasą.

Kot rdzawy bez problemu zmieści się w Twojej dłoni. Przy długości od 35 do 48 cm (i dodatkowych 15-30 cm długości ogona) osiąga wagę od 0,8 do 1,6 kg. Niestety jednak przedstawiciele tej rasy są trudne do udomowienia.

Małe rasy kotów – kontrowersje etyczne

Jedną ze znanych na świecie ras małych kotów jest Munchkin. Na pewno przynajmniej raz widziałeś tego kota w internetowych memach. Najmniejszy przedstawiciel tej rasy, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa miał zaledwie 13,34 cm w kłębie (rozmiar liczony od ziemi do najwyższego punktu tułowia zwierzęcia)! Jego waga może wynosić do 4 kg, ale jest on bardzo niski, przez co może sprawiać wrażenie “miniaturowości”.

Bardzo krótkie łapki zwierzaka to wynik mutacji genetycznej – krzyżówki dwóch kotów o krótkich łapach, wykonanej przez człowieka w laboratorium. Średnia długość życia tego kota wynosi około 15-18 lat, jednak z uwagi na nienaturalnie krótkie łapy jest on narażony na deformację kręgosłupa i przewlekły ból stawów. Z tego względu Munchkin jest kontrowersyjną rasą, której wiele organizacji nie uznaje.

Jakie koty rasowe – małe i miniaturowe – możesz adoptować bez wyrzutów sumienia? Oto najmniejsze koty świata “do wzięcia”. :)

Najmniejsze koty domowe – którym z nich się zaopiekujesz?

Wśród ras małych kotów, które możesz przygarnąć, jest przynajmniej kilka, które robią wrażenie i są bardzo przyjazne ludziom, a jednocześnie ich adopcja nie budzi etycznych wątpliwości. Taki kot z renomowanej hodowli (zarejestrowanej w jednym ze związków działających pod patronatem WCF lub FIFe) będzie długo żył w zdrowiu i dawał Ci radość swoim towarzystwem. Oto najmniejsze koty domowe.

1.   Kot singapurski

Najmniejszą rasą kotów udomowionych jest kot singapurski. Przedstawiciele tej rasy są drobne, ale muskularne. Dorosłe osobniki osiągają zwykle od 2,5 do 3 kg. Koty te mają:

 • krótkie, lśniące, srebrzyste futro opalizujące na kremowo,
 • wielkie, okrągłe, lekko skośne, zielone lub brązowe oczy.

Koty singapurskie wymagają spokojnego, cichego domu. Nie przepadają za chaosem. Szybko przywiązują się do właściciela i często domagają się pieszczot lub zabawy. Akceptują wszystkie dzieci, ale wolą te starsze.

Singapurczyk może przeżyć w dobrym zdrowiu nawet 20 lat. U kota może występować niedobór kinazy pirogronianowej – enzymu, który bierze udział w rozkładzie tłuszczów w czerwonych krwinkach. Stan ten może prowadzić do anemii.
Koty singapurskie są też mało odporne na mróz, dlatego lepiej zrezygnuj ze spacerów czy wypuszczania zwierzaka do ogrodu zimą.

male-rasy-kotow

2.   Devon Rex

W zestawieniu najmniejszych kotów nie może zabraknąć także tej dostojnej rasy. Devon Rex jest niewielki i bardzo smukły. Waży średnio 2,5 do 4 kg. Zwierzę wyróżnia się wśród innych małych ras kotów:

 • długimi, postawionymi i szpiczastymi uszami,
 • bardzo krótką, szaro-czarno-białą sierścią (długość włosów nie przekracza 1,5 cm). Jest to szczególnie ważne dla alergików – rasa ta jest im polecana.

Devon Rex jest ciekawski, bystry i szybko się uczy. Lubi być w centrum uwagi i wszędzie go pełno. Chętnie towarzyszy całej rodzinie (nawet z małymi dziećmi) w jej codziennym życiu. Przeważnie jednak wybiera sobie jednego głównego opiekuna. Ceni bliskość człowieka, domaga się pieszczot i zabawy. Źle znosi samotność, dlatego, jeśli często i na dłuższy czas nie ma Cię w domu, wybierz inną rasę.

Devon żyje w dobrej kondycji około 15 lat. Raz w roku, ze względu na ryzyko przerostu mięśnia sercowego, warto zabrać go do weterynarza na EKG serca.

najmniejsze-koty

3.   Cornish Rex

Wśród najmniejszych kotów świata znajduje się też reks kornwalijski. Jest on wynikiem spontanicznej krzyżówki genetycznej – jego matka była zwykłym “dachowcem”. Narodził się on na jednej z angielskich farm w Kornwalii (stąd jego nazwa). Dorosłe samiczki osiągają do 2,5-3 kg, a samce do 5 kg przy ok. 30 cm długości.
Cornish Rexa poznasz po:

 • charakterystycznych, poskręcanych wibrysach (kocich wąsach),
 • futrze o falistej strukturze,
 • muskularnej, ale smukłej budowie, którą kot przypomina… charta.

Cornish Rex przywiązuje się do człowieka, jest czuły i lubi być blisko niego. Jednocześnie cechuje go też nieufność wobec obcych. Kot ten nie lubi długo zostawać sam w domu. Chętnie wskoczy Ci na kolana i w poszukiwaniu ciepła (bo szybko marznie) się w Ciebie wtuli. Ma zrównoważony temperament – po wyczerpującej zabawie z człowiekiem, równie chętnie zrelaksuje się na legowisku. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój kot potrafił sztuczki, Cornish Rex to dobry wybór – zwierzę jest bardzo pojętne.

Kot tej rasy przeważnie dożywa 12-15 lat. Na tle genetycznym może się pojawić u niego kilka dolegliwości, takich jak:

 • przerost mięśnia sercowego (raz w roku zabierz kota na kontrolne EKG),
 • stopniowy zanik siatkówki (weterynarze zalecają profilaktyczne badania przesiewowe),
 • dermatozy (choroby skórne – jeśli zauważysz na skórze czerwone wypryski, wybierz się z mruczkiem do lekarza weterynarii).

najmniejsza-rasa-kotow

O rasowych kotach krążą niepochlebne stereotypy. Mówi się, że są kapryśne, izolują się, czy wręcz bywają nastawione wrogo do człowieka. Te trzy małe rasy kotów (kot singapurski, Devon Rex i Cornish Rex) charakteryzują się:

 • nieprzeciętną wiernością,
 • lojalnością,
 • przywiązaniem.

Jeśli chcesz zaopiekować się kotem o wyjątkowym wyglądzie, a przy tym typowo “psim” charakterze, będą one dobrym wyborem.

Więcej ciekawych ras, które mają dobrą opinię znajdziesz w artykule “Poznaj 10 najpopularniejszych ras kotów, które zawładnęły naszymi sercami”.  

Szukasz idealnej karmy dla małego kota? Wypróbuj Fitmin!