Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czesanie kota: czy to w ogóle potrzebne?

czym-czesac-kota

Czesanie kota: dlaczego i kiedy warto czesać swojego pupila?

Czesanie kota poza tym, że jest zabiegiem pielęgnacyjnym, może być okazją do zawiązania z pupilem bliższej więzi. Czynność ta jest szczególnie ważna, jeśli opiekujesz się kotem długo- i średniowłosym lub kocim seniorem.

Myjąc się, koty o długich włosach połykają sierść, przez co w ich przewodzie pokarmowym powstają trudne do wydalenia bezoary (kule) włosowe. W skrajnych przypadkach trzeba usuwać je operacyjnie. Oczywiście kot zawsze będzie połykał sierść, jednak dzięki regularnemu czesaniu będzie jej zdecydowanie mniej.

Inną przyczyną, dla której warto czesać kota (szczególnie długo- i średniowłosego), jest łatwe powstawanie bolesnych kołtunów. Zarówno one, jak i sfilcowana sierść, nie dość, że są trudne do wyczesania i nieestetyczne, prowadzą też do chorób skórnych. Ponadto regularne usuwanie starych, martwych włosów i masaż szczotką z okrągłymi wypustkami pobudza cebulki nowych włosów do wzrostu, a okrywa staje się piękniejsza.

Starsze koty, ze względu na problemy ze stawami i mniejszą elastyczność kręgosłupa, mogą pomijać w codziennej toalecie trudno dostępne miejsca (na grzbiecie czy w okolicach tylnych łapek). Wtedy warto pomóc pupilowi, chwytając w dłoń odpowiednie przybory do czesania. Czego możesz używać do czesania kota?

Czym czesać kota długowłosego?

Akcesoria do czesania wybierz na podstawie długości sierści swojego zwierzaka. Czego możesz używać do czesania kota? Kota długowłosego czesz metalowym grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Plastikowy grzebień będzie elektryzować futro, dlatego używaj go do wstępnego czesania sierści i rozplątywania kołtunów. Drugi, dodatkowy, gęsty grzebień przyda Ci się do wyczesywania martwych włosów. Możesz zakupić produkt 2 w 1, zakończony z jednej strony gęstymi, a z drugiej szeroko rozstawionymi zębami.

Ostatnie, trzecie czesanie kota długowłosego wykonaj za pomocą szczotki z giętkimi drucikami zakończonymi niewielkimi kuleczkami. Usunie ona pozostałości martwych włosów i wymodeluje sierść zwierzaka.

Jeśli Twój kot ma gęsty podszerstek (dodatkową warstwę futra pod okrywą włosową), zdecyduj się na zakup furminatora, który poradzi sobie z wyczesaniem takich włosów). Nie stosuj go jednak częściej niż raz na tydzień. Maszynka ta:

 • pomoże ograniczyć powstawanie kołtunów i zmniejszyć linienie o 90%,
 • wyczesze kłęby zbędnego futra (które kot przy okazji codziennej toalety najprawdopodobniej po prostu by połknął).

Więcej o pielęgnacji długowłosego kota przeczytasz w artykule “Koty długowłose: rasy, pielęgnacja, ciekawostki”.

Czesanie kota krótkowłosego

Czym czesać kota krótkowłosego? Grzebień nie jest tutaj konieczny. Bardziej odpowiednia będzie szczotka z krótkimi igiełkami zakończonymi kuleczkami (tzw. zgrzebło). Jeśli kot ma podszerstek – na listę zakupów dopisz też furminator i stosuj go maksymalnie raz w tygodniu, by nie wyczesać kotu podszerstka całkowicie.

Jeśli widzisz potrzebę czesania swojego “dachowca”, rób to szczotką gumową lub specjalną rękawicą, a na zakończenie zabiegu przetrzyj sierść kawałkiem irchy – w ten sposób ją nabłyszczysz.

Kotów z bardzo krótką sierścią, takich jak syjamskie czy Cornish Rex, o bardzo krótkiej, kręconej sierści przypominającej futro jagnięcia – nie musisz czesać. Jeśli jednak chcesz przeprowadzić u nich taką “operację”, postępuj tak, jak w opisanym powyżej przypadku „dachowców”.

 czesanie-kota

Jak czesać kota? Instrukcja krok po kroku

 • Przygotowanie przyborów

Twój kot uwielbia siedzieć na Twoich kolanach? Wykorzystaj ten moment na czesanie. Pamiętaj tylko, by grzebienie, szczotki czy furminator mieć pod ręką. Dzięki temu sięgniesz po nie bez konieczności zdejmowania kota z kolan.

 • Spokojna atmosfera

Czesz kota, gdy ten będzie zrelaksowany. Znajdź dobry moment, np. gdy przysypia Ci na kolanach.

 • Przyjemny rytuał zakończony nagrodą

Czesz zwierzę o stałej porze dnia. Przesuwaj po jego sierści powolnymi, delikatnymi ruchami, jakbyś robił masaż grzebieniem, rękawicą lub szczotką. Nie dociskaj szczotki do skóry. Aby nauczyć kota, że czesanie to pozytywne doświadczenie, po zakończonym zabiegu poczęstuj go ulubionym przysmakiem.

 • Zawsze z włosem i bez bólu

Nigdy nie czesz kota pod włos – to dla niego nieprzyjemne. Nie wyszarpuj też siłą kołtunów. Jeśli zaczniesz to robić, kot będzie kojarzył szczotkę z bólem. Zastosuj specjalny puder do kociej sierści, który zmiękczy włosy. Możesz też sięgnąć po tzw. filcaka (grzebień z bardzo długimi i dość ostrymi zębami, przypominający grabki), ale uważaj, by nie skaleczyć przy tym zwierzaka.

Jak często czesać kota?

Częstotliwość zabiegu zależy od długości i typu sierści Twojego podopiecznego.

U persa lub kota innej rasy długo- i półdługowłosej z podszerstkiem, np.:

 • Maine Coona,
 • kota rasy American Curl,
 • norweskiego leśnego,
 • angory tureckiej,
 • długowłosego brytyjczyka,

szczotkuj sierść codziennie. Te i pozostałe rasy o długiej sierści mają tendencję do tworzenia się kołtunów na futerku.

Jak często czesać kota o krótkiej sierści oraz półdługowłosego bez podszerstka (jak np. kot balijski)? Takie zwierzaki potrzebują czesania raz w tygodniu.

Niezależnie od długości ich sierści, w okresie linienia, na wiosnę i jesienią, warto jednak zwiększyć częstotliwość zabiegów.

Jak czesać kota, który tego nie lubi?

Jeśli chodzi o czesanie, koty dzielą się na dwa rodzaje:

 • takie, które zabieg traktują jako dodatkową okazję do odpoczynku,
 • takie, które uciekają na widok szczotki.

W przypadku tych drugich czesanie będzie próbą siły charakteru zarówno kota, jak i opiekuna. Jak czesać kota, który kiepsko reaguje na takie zabiegi? Konieczne będzie tu stanowcze i zdecydowane podejście. Jak unieruchomić kota do czesania w pokojowy sposób, bez ryzyka, że Cię podrapie i zrazi się na zawsze do tej czynności?

Przyzwyczajaj go do czesania etapami – niech przypomina mu ono głaskanie Twojej ręki. Nagradzaj kota “smaczkiem” i dobrym słowem nawet po kilku sekundach udanej “operacji”. Z każdym kolejnym czesaniem ten czas będzie się wydłużał. Jedną ręką czesz, drugą możesz przytrzymać zwierzaka za kark, a przy okazji drapać za uchem.

Jeśli kot, leżąc na boku, pozwala Ci często głaskać również swój brzuszek, możesz spróbować wykonać kilka ruchów szczotką i dłonią – na zmianę, stopniowo rezygnując z dłoni.

Czesanie kota: popularne błędy

Oto kilka rzeczy, których nie powinieneś robić:

 • nie przytrzymuj kota całym ciałem,
 • nie dociskaj,
 • nie ciągnij,
 • nie stosuj klipsów unieruchamiających,

Takie działanie może skutecznie zestresować kota i sprawić, że widok Ciebie ze szczotką w dłoni na zawsze pozostanie dla niego przykry. W najgorszym przypadku – mruczek może zacząć się przed Tobą bronić lub uciekać.

Jak czesać kota? Dobre słowo i nastrój to podstawa

Przy czesaniu mruczka zachowuj się tak, jakbyś chciał go popieścić. Nie denerwuj się i nie krzycz, mów cicho – kot szybko wyczuje nerwową atmosferę. Nie podawaj mu przysmaku, jeśli schodzi Ci z kolan lub ucieka – odbierze on to jako nagrodę za swoje zachowanie. Jeśli mocno macha ogonem, jeży sierść lub kładzie uszy po sobie – odpuść. To kot decyduje, kiedy masz zakończyć czesanie.

Kluczem do sukcesu podczas czesania jest zrelaksowany i spokojny kot. Najlepiej, jeśli masz pod opieką juniora – od maleńkości przyzwyczajaj go do zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak nie miałeś takiej szansy, a czesanie kota mimo licznych prób nie udaje się, zasięgnij porady behawiorysty, weterynarza lub groomera.

Całkiem możliwe, że ekspertowi bez problemu uda się poskromić kocie kłaczki lub zauważy on coś, co do tej pory Ci umykało. Powodzenia!