Podróże z psem – o czym warto pamiętać?

jak-przewozic-psa-w-samochodzie

Podróże z psem – podstawowe zasady

Coraz więcej osób podróżuje ze swoimi czworonogami i nie ma w tym nic dziwnego – pies może być najlepszym przyjacielem człowieka także podczas wakacyjnego czy zimowego wyjazdu. Kiedy planujesz wyruszyć w wielogodzinną trasę ze swoim pupilem, powinieneś jednak należycie się do niej przygotować. Bardzo ważne jest to, abyś zadbał o bezpieczeństwo samego zwierzęcia, jak i wszystkich pasażerów. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do przewożenia psa w samochodzie, a także stosować kilka zasad, o których dowiesz się z tego poradnika.

O czym warto pamiętać, planując podróże z psem? Wiele czworonogów chętnie jeździ samochodem. Jednak część czworonogów (podobnie jak i niektórzy ludzie) cierpi na chorobę lokomocyjną, która objawia się:

  • wymiotami,
  • ślinieniem,
  • trudnościami w oddychaniu. 

Pies w samochodzie musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Temperatura w pojeździe powinna utrzymywać się na średnim poziomie. Miej na uwadze, że pies potrzebuje przerw co około 1,5 godziny.  W czasie przerw powinieneś wyjść z psem na krótki spacer, tak by mógł się załatwić, a także napić się wody. Nie przekarmiaj zwierzaka przed wyjazdem.

Sam transport psa w samochodzie to również bardzo ważna kwestia. Nie pozwalaj pupilowi wystawiać głowy za okno – wówczas może się przeziębić lub zahaczyć o coś pyskiem.

Planując wakacje z psem, upewnij się czy przepisy dotyczące wjazdu do danego kraju zezwalają na zabranie ze sobą psa. Przeanalizuj regulaminy miejsc, w których masz zamiar się zatrzymać lub przenocować. Niektóre ośrodki wypoczynkowe czy parki rozrywki nie akceptują zwierząt domowych. Podróże z psem wymagają dokładnego zaplanowania przebiegu, przy uwzględnieniu wszelkich aktywności, które chcesz uprawiać i miejsc, które chcesz odwiedzić.

Akcesoria do przewozu psa w samochodzie – niezbędnik każdego wyjazdu

Jak przewozić psa w samochodzie, aby nie narazić go na stres i zapewnić mu bezpieczeństwo oraz komfort? Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria do przewożenia psa w samochodzie, które uprzyjemnią podróż zarówno samemu zwierzakowi, jak i współpasażerom. Do wyboru masz m.in. maty transportowe, pasy oraz klatki.

Małe psy (o wadze do 10kg) mogą bez przeszkód podróżować na fotelu przypiętym specjalnymi pasami bezpieczeństwa dla psów. Warto też kupić specjalną matę ochronną, która zabezpieczy tapicerkę przed zabrudzeniami i osiadaniem sierści. W przypadku średnich ras dobrym pomysłem jest zakup lub specjalnego transportera – klatki. Może być to klatka kennelowa, którą masz już w domu. Powinna być ona na tyle duża, aby pies mógł swobodnie zmieniać pozycje.

Jeśli Twój samochód ma duży bagażnik, postaw na specjalną matę antypoślizgową do przewozu psa, która uniemożliwi pupilowi przedostanie się do kabiny kierowcy. Dzięki niej pies w aucie będzie odpowiednio zabezpieczony, a Ty w spokoju i bez stresu będziesz mógł skupić się na jeździe.

Podczas wakacji z psem przydadzą się również środki profilaktyczne na pasożyty oraz preparaty do odkażania ran – zapakuj je do bagażnika razem z jedzeniem, zabawkami czy legowiskiem.

jak-przewozic-psa

Jak uspokoić psa w samochodzie?

Niektóre czworonogi reagują nerwowo na każdą podróż – niezależnie od tego, czy mają już doświadczenie w podróżowaniu autem, czy też nie. Jak uspokoić psa w samochodzie? Aby odstresować pupila, możesz dać mu zabawki (gryzaki, pluszaki, piłki) – najlepiej takie, które są dla niego czymś nowym, nieznanym i nie dostaje ich np. w domu (są wtedy bardziej atrakcyjnie). Doskonale sprawdzą się także pyszne, chrupiące psie przysmaki, które skutecznie odwrócą uwagę Twojego czworonoga.

Niektóre psy boją się hałasów dobiegających z ulicy. Jeśli możesz, pozamykaj okna i włącz klimatyzację – mniejszy hałas to dla zwierzaka mniejszy stres.

Transport psa w samochodzie a przepisy prawa

Jak przewozić psa w samochodzie zgodnie z prawem? W polskich przepisach o ruchu drogowym nie ma żadnej regulacji, która określałaby to, jak powinno wyglądać przewożenie psa w samochodzie. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z artykułem 60.1 Kodeksu Drogowego zabrania się użytkowania jakiegokolwiek pojazdu w sposób, który może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Jeśli podczas kontroli Policja uzna, że pies przewożony jest warunkach zagrażających jego bezpieczeństwu, może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości nawet 500 zł.

Pies w pociągu czy autobusie podlega wewnętrznym regulaminom przewoźnika, choć w większości przypadków nie ma żadnych przeciwskazań do tego, aby zwierzę mogło podróżować tymi środkami transportu.

Wiesz już, jak przewozić psa w samochodzie. Więcej na temat choroby lokomocyjnej u psów przeczytasz tutaj.