Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Cukrzyca u psa – czym karmić pupila?

cukrzyca-u-psa

Czym jest cukrzyca u psa i jakie rasy są na nią najbardziej narażone?

Wbrew pozorom cukrzyca u psa jest powszechną przypadłością. Szacuje się, że częstotliwość występowania cukrzycy to 1 na 300 psów. Według raportu o stanie zdrowia zwierząt z 2016 r. (opracowanego przez pracowników szpitala dla zwierząt Banfield Pet Hospital w amerykańskim Vancouver) tendencja ta z roku na rok wzrasta.

Podobnie jak u człowieka, cukrzyca charakteryzuje się zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej i gospodarki węglowodanowej spowodowanymi całkowitym lub względnym niedoborem insuliny.

Choroba ta najczęściej dotyczy psów w wieku 7-9 lat, a najbardziej narażone na zachorowanie są:

 • sznaucery miniaturowe,
 • jamniki,
 • pudle,
 • Yorkshire terriery,
 • beagle,
 • labradory.

Czynnikami wpływającymi na rozwój cukrzycy u psa mogą być m.in.:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • otyłość,
 • przebyte w przeszłości zakażenia.

Nieleczona choroba może doprowadzić do wielu powikłań, w tym ślepoty, kwasicy ketonowej, a nawet niewydolności nerek, dlatego nie należy jej bagatelizować. Szybko postawiona diagnoza pozwoli zwierzęciu cieszyć się dobrą kondycją przez długie lata.

Cukrzyca u psa – objawy

Jak rozpoznać pierwsze oznaki tej podstępnej choroby? Cukrzyca u psa daje wiele charakterystycznych objawów klinicznych, których czujny i uważny właściciel nie powinien przeoczyć. Najpoważniejszymi symptomami mogącym świadczyć o chorobie są:

•  częstomocz,

•  wzmożone pragnienie,

•  zwiększony apetyt przy jednoczesnej utracie masy ciała,

Objawy cukrzycy u psa zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i jej typu (rozróżniamy cukrzycę typu I oraz typu II; ta pierwsza występuje u aż 95% zdiagnozowanych psów). Symptomy, takie jak napady padaczkowe, infekcje dróg moczowych i zaburzenia neurologiczne świadczą o zaawansowanym stadium cukrzycy. Zaobserwowałeś je u swojego psa? Nie czekaj! Jak najszybciej udaj się z pupilem do przychodni weterynaryjnej.

Jednym z najważniejszych badań w diagnozowaniu cukrzycy jest pomiar poziomu glukozy u psa (prawidłowy wynosi 100 mg/dl).  Cukrzyca u psa jest nieuleczalna, dlatego zwierzę, u którego stwierdzono tę chorobę, powinno do końca życia dostawać insulinę i być pod stałą opieką weterynaryjną.

Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie choremu zwierzęciu odpowiedniego komfortu życia, m.in. właściwej diety, w której skład wchodzi karma dla psa z cukrzycą.

karma-dla-psa-z-cukrzyca

Jaka karma dla psa z cukrzycą?

Twój pupil ma stwierdzoną cukrzycę? Zastanawiasz się, czym go karmić? Najbardziej odpowiednia karma dla psa z cukrzycą to taka, która zawiera co najmniej 25% białka wysokiej jakości, 15% błonnika, a także otręby pszenne i warzywa strączkowe. Sucha lub mokra karma dla psa cukrzyka powinna mieć jak najniższą zawartość węglowodanów (poniżej 5% w suchej masie) i jak najmniejszą ilość składników roślinnych o wysokim indeksie glikemicznym.

Przykładowa dieta dla psa cukrzyka uwzględnia m.in.:

 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • otręby pszenne,
 • kasze,
 • kukurydzę,
 • oleje z łososia, olej lniany, oliwę z oliwek (jako dodatek do karmy).

Oczywiście powyższe produkty spożywcze powinny stanowić składniki zbilansowanego posiłku, nie należy ograniczać się do podawania ich samoistnie.

A co z mięsem? Jeśli nie wiesz, jakie mięso dla psa z cukrzycą będzie najbardziej właściwe, wybierz drób, jagnięcinę, dziczyznę lub ryby (np. łososia). Choremu zwierzęciu możesz podawać też jedzenie zgodne z dietą BARF.   

Dowiedz się, co wyróżnia dietę BARF dla psa.

Sucha karma dla psa z cukrzycą różni się od tradycyjnej karmy podawanej zdrowym psom przede wszystkim obniżona zawartość tłuszczów. Zrezygnuj z podawania zwierzęciu taniej  suchej karmy psom-diabetykom, gdyż nie jest ona dostosowana do ich potrzeb. W składzie tego typu pokarmu znajdują się dwucukry i glikol propylenowy, które zaburzają prawidłowy poziom cukru we krwi.

Najlepsza karma dla psa cukrzyka to ta redukująca poziom glukozy. Najczęściej na jej opakowaniu można znaleźć napis „diabetic”. Miej jednak ograniczone zaufanie do deklaracji marketingowej i zawsze sprawdzaj skład oraz wartości odżywcze karmy. Przed podaniem produktu swojemu czworonogowi, skonsultuj się z weterynarzem.

Szukasz pełnoporcjowej karmy dla swojego psa? Sprawdź ofertę wysokiej jakości karm mokrych i suchych dostępnych w sklepie internetowym marki Fitmin.

Twój pies choruje na celiakię? Sprawdź, czym objawia się nietolerancja na gluten i czym żywić swojego pupila.