Etykiety karm dla psów. Jak je właściwie czytać?

jak-czytac-sklad-karmy-dla-psow

Skład karmy dla psa – w zdrowym ciele zdrowe zwierzę

Przeglądając grupy dla miłośników czworonogów, z pewnością nie raz spotkałeś się z pytaniem o to, jak czytać skład karmy dla psów. Wybierając karmę dla pupila, najłatwiej zasięgnąć porady swojego lekarza weterynarii, który odpowie na nurtujące Cię pytania. Jednak jeśli zależy Ci na czasie – podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę. Jako właściciel pupila powinieneś znać przynajmniej podstawowe zasady dotyczące tego, jak czytać etykiety. Wiedza ta pomoże Ci dokonywać świadomych i szybkich wyborów zakupowych w przyszłości. Skład karmy dla psa ma duży wpływ na jego organizm, samopoczucie, a także kondycję fizyczną.

Jak czytać etykiety? Podstawowe informacje

Wszystkie karmy dostępne na rynku (zarówno suche, jak i mokre) mają etykiety – to podstawowy instrument umożliwiający obiektywną ocenę jakości karmy, a jednocześnie forma komunikacji z konsumentem. Producenci karm przeznaczonych dla zwierząt domowych podlegają regulacjom prawnym związanym z procesem ich produkcji i etykietowaniem. Nigdy nie kupuj karmy, która nie podaje składu konsumentom.

Etykiety składają się z dwóch części: głównej i tzw. statutowej. Pierwsza znajduje się z przodu i uwzględnia przede wszystkim identyfikacja wizualną oraz opis deklarowanych składników (np., karma o smaku indyka, karma o smaku wołowiny w sosie). O wiele ważniejsza jest część statutowa. To właśnie w niej zawarte są kluczowe informacje, takie jak m.in.:

 • skład surowcowy karmy,
 • skład analityczny,
 • lista użytych dodatków,
 • nazwa i adres producenta (podmiotu odpowiedzialnego),
 • data przydatności do spożycia i numer serii.

Podany skład karmy dla psa musi być zgodny ze stanem faktycznym, a zawartość poszczególnych składników wyrażona w procentach. Przyjmuje się, że to, co jest podane na początku, ma największy procentowy udział w całej karmie. Następnie wymienia się składniki ustawione w kolejności malejącej.

Na etykiecie obowiązkowo powinna być podana również kaloryczność karmy na 100 g produktu. To ważna informacja, która pozwoli Ci zaserwować psu odpowiednią porcję karmy, przy uwzględnieniu jego wagi i wieku.  W przypadku karm mokrych niezwykle ważne jest to, aby była ona pełnoporcjowa, czyli zawierała odpowiednio zbilansowane składniki. Jaka więc jest karma dla psa z dobrym składem?

Karma z dobrym składem dla psa – co powinna zawierać, a czego nie?

Karma z dobrym składem dla psa to taka, która opiera się na mięsie, a to dlatego, że dużą rolę w żywieniu psa odgrywa zawarte w nim białko. Im wyższa zawartość tego składnika na 100 g produktu, tym lepiej. Dobrym wyborem będzie karma Fitmin. Skład uwzględnia listę składników i surowców wykorzystanych do produkcji karmy, dzięki czemu doskonale wiesz, czym karmisz swojego pupila.

Do wyboru masz produkty bogate w mięso drobiowe (białe) lub czerwone. Jeśli Twój pies nie jest fanem wieprzowiny lub jagnięciny, możesz podać mu karmę na bazie dziczyzny. To pożywny, lekkostrawny składnik o niskiej zawartości tłuszczu. Jest bogaty w minerały (sód, potas, żelazo, fosfor) i witaminy grupy B.

Pies powinien być karmiony karmą zawierająca nie tylko mięso, ale także:

 • tłuszcze,
 • węglowodany,
 • substancje mineralne,
 • witaminy.

Unikaj karm, które zawierają składniki niewiadomego pochodzenia oznaczone najczęściej jako „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Taka informacja może oznaczać nawet tkanki zwierzęce, w tym podroby, a nawet rogi.

Skład karmy dla psa nie powinien uwzględniać dużej ilości zbożowych wypełniaczy, a w szczególności pszenicy i kukurydzy. Zboża te w nadmiarze mogą powodować u zwierzęcia reakcje alergiczne, a ponadto są słabo przyswajalne przez organizm, co może prowadzić do biegunek lub zaparć. Zawartość zbóż w karmie dla psa powinna wynosić optymalnie około 10% i nigdy nie przekraczać 20%.

Warto wybierać karmy, które zawierają mięso ryb stanowiące źródło:

 • pełnowartościowego białka,
 • tłuszczu o wysokiej wartości biologicznej,
 • witamin A, D i z grupy B,
 • minerałów.

sklad-karmy-dla-psa

Karma z dobrym składem dla psa powinna zawierać:

 • fosfor,
 • fluor,
 • sód,
 • jod.

Aby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jego dieta powinna być oparta o wysokiej jakości karmę. Warto więc wybierać markowe produkty, pochodzące od zaufanych producentów. Skład karmy Fitmin uwzględnia wyłącznie najwyższej jakości składniki, które są w stanie w całości pokryć dzienne zapotrzebowanie psa na energię.

Sprawdź ofertę karm suchych i mokrych.