Pies najlepszym przyjacielem człowieka – dowiedziona prawda czy zwykłe powiedzonko?

pies-najlepszym-przyjacielem-czlowieka

Czy hasło mówiące, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? A może jest to jedynie puste powiedzenie? Jaka jest prawda?

Pies – przyjaciel na dobre i złe

Wiele zwierząt, w tym psy, potrafią skutecznie poprawić nam nastrój. Dzieje się tak dlatego, że podczas kontaktu z nimi nasz organizm wydziela endorfiny (hormony szczęścia). Im jest ich więcej, tym niższym poziom odczuwanego stresu.

Psy świetnie wyczuwają ludzkie nastroje. Gdy jest Ci smutno, zwierzak najczęściej odwzajemnia to i nie przeszkadza zachęcaniem do zabawy. Z kolei, gdy Ty tryskasz radością – on również. Czyż to nie powód, by mówić o psie: najlepszy przyjaciel człowieka?

Pies najlepszym przyjacielem człowieka i jego opiekunem

Jak wspomnieliśmy powyżej, pies wyczuwa ludzkie nastroje. Dotyczy to nie tylko opiekuna, ale także otoczenia. Gdy ktoś z otaczających Cię ludzi ma złe zamiary i może stanowić (według psa) dla Ciebie zagrożenie, pies rozpozna to na odległość. Zwierzę będzie wtedy wszelkimi metodami próbowało Cię obronić, np. zajadle szczekając na daną osobę, warcząc, a nawet szarpiąc jej ubranie.

Psi nos posiada blisko 300 milionów receptorów węchowych. Z tego powodu zwierzęta te szkoli się na przewodników osób niepełnosprawnych lub niewidomych. Towarzyszą im one każdego dnia, rozweselają i pełnią rolę stróży. Czy nie tak zachowuje się najlepszy przyjaciel człowieka?

pies-przyjaciel

Masz psa, masz dobrą kondycję

Psy wymagają regularnych, długich spacerów, a większość z nich także biegania i skakania. Osoba opiekująca się zwierzakiem może być zatem spokojna o swoją dobrą kondycję, a zarazem pozytywne samopoczucie.

Sprawdź też, jakie aktywności zapewnią Twojemu pupilowi dobrą kondycję.

Pies – przyjaciel i gwarancja rozrywki

Obecność psa wpływa kojąco na ludzką psychikę. Decyduje o tym wiele czynników. Jednym z nich jest radość, jaką daje człowiekowi zabawa ze zwierzęciem. Szczęśliwy pies może swoim zachowaniem i przybieranymi wyrazami pyska zapewnić Ci całkiem niezły ubaw… i to kompletnie za darmo.

Mówi się, że śmiech to zdrowie. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że posiadanie psa to inwestycja w dłuższe życie.

Pies jak lekarz? Dogoterapia

Wiesz już, że psy potrafią korzystnie wpływać m.in. na nasze zdrowie fizyczne dzięki konieczności częstych spacerów. Powszechnie znane jest także pojęcie dogoterapii, czyli terapii z udziałem psów. Najczęściej stosuje się ją w przypadku dzieci zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami.

Tęsknota za właścicielem

Wiele osób, które mieszkają samotnie, decyduje się na zakup lub adopcję psa. Główny powód tej decyzji to chęć posiadania kogoś, kto czeka na nas w domu i cieszy się, gdy wracamy np. po całym dniu pracy. Każdy, kto ma psa, wie najlepiej, jak wielka jest radość czworonoga na widok swojego pana – zwłaszcza po wielogodzinnej rozłące.

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka

Jedną z cech, które najbardziej cenimy u przyjaciół, jest wierność. W przypadku psów to wręcz pewnik. Zwierzęta okazują ją na wiele sposobów, np. poprzez:

  • towarzyszenie człowiekowi w trudnych chwilach,
  • rozweselanie go,
  • ostrzeganie o niebezpieczeństwie.

A na dodatek robią to wszystko zupełnie bezinteresownie…

Dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka?

Mamy nadzieję, że w powyższym artykule wyczerpująco odpowiedzieliśmy na to pytanie i teraz nie masz już wątpliwości, czy pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Przytoczone argumenty to jedynie kilka najważniejszych. Ich lista jest znacznie dłuższa, a każdy, kto posiada psa, z pewnością mógłby dodać do niej coś jeszcze.

Jak widzisz, pies to naprawdę wyjątkowe stworzenie. Z tego powodu należy o niego odpowiednio dbać i właściwie żywić, a czasem też nagradzać ulubionymi przysmakami.

Poznaj naszą bogatą ofertę karm suchych i mokrych. Z pewnością znajdziesz tu odpowiednią dla Twojego czworonożnego przyjaciela.