Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Dieta BARF dla psa – najlepszy sposób karmienia czworonoga?

dieta-barf-dla-psa

Termin BARF można przetłumaczyć jako: „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie” (Biologically Appropriate Raw Food) lub „kości i surowa żywność” (Bones And Raw Food).

BARF to filozofia żywienia, w której kluczową rolę odgrywa niepoddane obróbce termicznej mięso z kością. Opracował ją australijski lekarz weterynarii – dr Ian Billinghurst.

Bodźcem do stworzenia diety BARF była obserwacja dotycząca pogarszającego się zdrowia współczesnych psów. Dr Billinghurst doszedł do wniosku, że problem ten wynika z karmienia ich żywnością przetworzoną. Powrót do „korzeni”, czyli spożywanie pokarmów w postaci surowej ma jego zdaniem poprawić zdrowie psów.

Jaki są składniki diety BARF?

Ten naturalny sposób żywienia psów zakłada następujący udział procentowy poszczególnych składników pokarmowych:

 • produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso (ok. 50%), podroby (ok. 20%), kości (ok. 15%),
 • produkty pochodzenia roślinnego, w tym warzywa (ok. 10%) i owoce (ok. 5%).

BARF dla psa: poznaj jej najważniejsze zasady

 1. „Nie” dla rutyny

W diecie BARF zaleca się sięganie po różne gatunki mięsa (tusze drobiowe, ogony wołowe, żeberka, giczki). W ten sposób nie dojdzie do powstania niedoboru jakiegokolwiek składnika pokarmowego. Mięso dla psa musi mieć tłuszcz, błonki, chrząstki, ścięgna. Zwierzę powinno spożywać je tak, jak miałoby to miejsce w naturze.

 1. Tylko surowe produkty

Wykluczona jest obróbka termiczna produktów, w której wyniku mogłyby one utracić swoje wartości odżywcze.

 1. Wyeliminowanie zbóż z diety

Unikanie zbóż pod jakąkolwiek postacią - to jedno z ważniejszych założeń diety BARF dla psów.

Jakie korzyści niesie BARF dla psa?

Oto argumenty, po które najczęściej sięgają zwolennicy tej diety, by dowieść, że jest ona dobrym sposobem na żywienie psa.

 1. Bogactwo białka

Mięso i kości stanowiące podstawę BARF dostarczają psu dużych ilości pochodzącego od zwierząt białka.

 1. Zdrowe zęby i dziąsła

Podczas jedzenia surowego mięsa, ścięgien, kości i chrząstek psy oczyszczają swoje zęby z osadów, a przy okazji masują dziąsła. Karma zgodna z BARF umożliwia zachowanie higieny jamy ustnej.

 1. Brak alergii i nietolerancji

Wyłączenie z diety zbóż, na które często psy są uczulone, oznacza poprawę komfortu ich życia.

 1. BARF dla psów otyłych i chorych na cukrzycę

Duża ilość białka w diecie BARF oraz niska zawartość węglowodanów sprawia, że nadaje się ona dla zwierzaków zmagających się z cukrzycą i otyłością.

 dieta-barf

Kontrowersje wokół diety BARF: argumenty „przeciw” jej stosowaniu

Dieta BARF ma jednak nie tylko zwolenników, ale i przeciwników. Na co zwracają uwagę ci drudzy?

 1. Niedobór cennych minerałów

Zboża są źródłem nie tylko dostarczających energii węglowodanów, ale także błonnika pokarmowego, żelaza, magnezu czy potasu. Psy mają zdolność trawienia zbóż i niewielka ich zawartość w karmie przy braku stwierdzonej alergii lub nietolerancji jest wskazana.

 1. Czasochłonność

Przygotowywanie posiłków zgodnych z dietą BARF wymaga zdecydowanie więcej czasu niż w przypadku karm gotowych. Osoby karmiące psy w ten sposób powinny co najmniej kilka razy w tygodniu kupować mięso, by móc podać je świeże. Na tym jednak nie koniec. Zakupiony produkt trzeba porcjować w zależności od potrzeb czworonoga i zgodnie z wyżej wymienionymi, procentowo wyrażonymi zaleceniami.

 1. Bakterie, grzyby i pasożyty w mięsie

Czy pies może jeść surowe mięso? Zgodnie z dietą BARF może i to w dużych ilościach. Część weterynarzy podkreśla, że surowe mięso dla psa to bardzo zły pomysł. Mogą być w nim zawarte niebezpieczne bakterie, grzyby i pasożyty. Podając swojemu pupilowi mięso z nieznanego źródła (w dodatku takie, które nie jest poddawane obróbce termicznej), istnieje ryzyko powstania zakażenia mikrobiologicznego. A to z kolei stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia Twojego czworonoga.

 1. Wysokie koszty

Zakup dobrej jakości mięsa z zaufanego źródła może być kosztowne – i to nawet kosztowniejsze niż wysokiej jakości karma gotowa. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy m.in. od rodzaju kupowanego mięsa i zapotrzebowania kalorycznego zwierzaka.

 1. Trudności w zbilansowaniu diety

Żywienie zwierząt to szeroki temat, a już na pewno w przypadku diety BARF. Aby prawidłowo, zgodnie z jej zaleceniami żywić psa, należy najpierw zdobyć wiedzę m.in. na temat zbilansowanego komponowania posiłków. Brak zachowania proporcji pomiędzy ilością mięsa w diecie a innymi składnikami pokarmowymi może doprowadzić do zakwaszenia organizmu psa, obciążenia jego nerek i wątroby.

 1. Trudności w karmieniu poza domem

O ile stosowanie diety BARF w domu jest możliwe do opanowania, to komplikacje mogą pojawić się np. podczas wszelkich dłuższych podróży. W tym czasie nie zawsze mamy możliwość właściwego przechowywania mięsnego pokarmu, a zakup dobrej jakości mięsa w innym mieście może być problematyczne.

BARF dla psa: czy warto przestawić pupila na tę dietę?

Oczywiście to, czy Twój pies będzie karmiony świeżym mięsem, czy też nie, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli masz gwarancję, że mięso, które mu dajesz, będzie świeże i dobrej jakości, to jak najbardziej możesz wypróbować tę opcję. Jednak pamiętaj, że stosowanie BARF wymaga od psich opiekunów dużej wiedzy i zaangażowania. Dieta ta jest dość trudna do samodzielnego zbilansowania i może być uciążliwa w życiu codziennym.

 

Gotowe mokre karmy są nie tylko smaczne, aromatyczne, ale i łatwe do spożycia, także dla szczeniąt oraz psich seniorów. Suche karmy natomiast gwarantują możliwość dobrego dopasowania sposobu żywienia do wieku, stanu zdrowia i aktualnych potrzeb czworonogów. Mają one również tę przewagę, że można je wszędzie zabrać ze sobą np. na spacer, wakacyjny wyjazd.

 

Wysokiej jakości karmy pełnoporcjowe są komponowane tak, by dostarczały psom wszystkich składników odżywczych – we właściwych ilościach i proporcjach. Nie zawierają one sztucznych barwników, polepszaczy smaku. Są w pełni bezpieczne dla zwierząt i bardzo wygodne dla opiekunów. Jedyne, co muszą oni zrobić, to wybrać odpowiedni rodzaj pokarmu dla swojego pupila.

Być może zainteresuje Cię artykuł: „Zmiana karmy u psa – jak zrobić to dobrze?”.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na przetestowanie diety BARF, mięso dla psa kupuj na bieżąco i tylko w zaufanych miejscach, by mieć pewność, że jest ono zdrowe i świeże.

Dla bezpieczeństwa możesz posiłkować się suplementami skomponowanymi z myślą o psach żywionych naturalnie, jak również tych, dla których właściciele samodzielnie przygotowują posiłki. Taki zestaw witamin i minerałów nie dopuści do powstania u Twojego pupila żadnych niedoborów.