Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Felinoterapia, czyli leczenie kotem: w jaki sposób może Ci pomóc Twój kot?

leczenie-kotem

Felinoterapia stanowi jedną z gałęzi animaloterapii, czyli leczenia z udziałem zwierzęcego terapeuty. W tym akurat przypadku jest nim kot. W Polsce tę formę terapii stosuje się od 2005 r.

Leczenie kotem – albo raczej z udziałem kota – nie jest w stanie zastąpić farmakoterapii ani psychoterapii, ale stanowi znakomite ich uzupełnienie. Proces terapeutyczny – w dużym uproszczeniu – sprowadza się do regularnego kontaktu z kotem: karmienia go i pielęgnowania, głaskania, a także zabawy z nim.

Jakie zalety ma tzw. terapia kotem?

Koty stanowią skuteczną „broń” w walce z samotnością, wykluczeniem, zaburzeniami lękowymi i depresją. Koci terapeuta uczy swoich pacjentów okazywania emocji i wchodzenia w relacje. Taki puchaty ciężar na kolanach mruczący z zadowoleniem jest w stanie odpędzić wszelkie smutki.

Proste czynności pielęgnacyjne, takie jak karmienie czy czesanie kociaka uczą empatii i delikatności, jak również wykształcają w ludziach poczucie odpowiedzialności za inne istnienie.

Dowiedziono, że koty przedłużają ludzkie życie poprzez niwelowanie odczuwanego przez nas stresu i lęku. Zabawa z kotem stymuluje układ nerwowy i mięśniowy osób biorących udział w kototerapii. (Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Dlaczego warto mieć kota? Wpływ kota na człowieka”).

Jak możemy odwdzięczyć się kotom za całe to dobro? Możemy zadbać o ich zdrowie, karmiąc je trafnie dobranym do ich potrzeb pożywieniem. Może to być dobrze zbilansowana sucha karma lub smakowita i aromatyczna mokra karma.

 

Koty do felinoterapii – rasy, które najlepiej spełniają się w tym zadaniu

Przedstawiciele rasy maine coon, rag doll oraz munchkin mają predyspozycje do tego, by stać się kocim terapeutą. Jednak to nie rasa, a osobowość i umiejętności kota przesądzają o jego udziale w felinoterapii.

„Kot-terapeuta” musi być oswojony z szelkami i ze smyczą. Nie może on bać się podróżowania w transporterze. Zwierzę powinno mieć społeczną naturę, szybko adaptować się do nowych miejsc, lubić pieszczoty, garnąć się do ludzi.

Proces wyboru kota do felinoterapii wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga pewności potwierdzonej długą i wnikliwą obserwacją zwierzęcia w różnych sytuacjach. Gdy kot poczuje się niepewnie, nie może reagować agresją, a co najwyżej ucieczką. Zwierzę wybrane do tej roli musi mieć spokojny, uległy i przyjazny charakter.

Kot do felinoterapii musi być:

 • zdrowy,
 • zaszczepiony,
 • odrobaczony.

Przed każdą sesją trzeba też przyciąć jego pazurki, by nie podrapał pacjenta.

Kto może zostać felinoterapeutą?

Felinoterapeuta powinien być osobą spokojną, cierpliwą, posiadająca dużą łatwość wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi. Kluczowe znaczenie ma jego znajomość kociej mowy ciała.

Umiejętność odczytywania wysyłanych przez zwierzę sygnałów sprawi, że terapeuta będzie wiedział kiedy jest ono zmęczone, zdenerwowane lub przestraszone. Dzięki temu będzie on w stanie zapobiec różnym sytuacjom, do których w czasie zajęć z pacjentem dojść nie powinno.

felinoterapia

Felinoterapia – kurs zakończony certyfikatem

Dla osób, które chciałyby zająć się felinoterapią są organizowane specjalne kursy. Warto zdecydować się na ten, który zakończy się wydaniem zaświadczenia o otrzymaniu licencji zawodowej, certyfikatu ukończenia szkolenia oraz legitymacji dla opiekuna.

Kot ma również możliwość zdobycia certyfikatu. Warunkiem jest:

 • ukończenie przez niego 12 miesięcy,
 • okazanie zaświadczenie od lekarza potwierdzające jego dobry stan zdrowia,
 • książeczka zdrowia poświadczającej, że odbył on konieczne szczepienia i odrobaczanie.

Kurs z leczenia kotem obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Jego uczestnicy zdobywają wiedze na temat pracy w standardzie Animal-Assisted Therapy (AAT) oraz Animal-Assisted Activities (AAA). Na czym polega różnica?

AAT to terapia wspomagana przez zwierzęta. Kot jest w niej integralną częścią procesu leczenia. To ustrukturyzowana, ukierunkowana na osiągnięcie konkretnego celu interwencja.

AAA to zajęcia w asyście zwierząt. Nie są one nastawione na osiąganie konkretnych celów. Na ogół są to krótkie sesje, w czasie których pacjenci mają szansę wejść w interakcję z kotem. Często mają one charakter wyjazdowy, gdyż są organizowane w różnych placówkach.

Felinoterapia prowadzona jest w:

 • domach dziecka,
 • ośrodkach szkolno-wychowawczych,
 • domach spokojnej starości,
 • szpitalach,
 • hospicjach,
 • środowiskowych domach samopomocy,
 • zakładach penitencjarnych.

Terapia kotem daje bardzo dobre rezultaty w przypadku osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, a także starszych i niedołężnych. Wspomaga ona leczenie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, szerokim spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością.