Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak zrobić matę węchową dla psa?

mata-wechowa

Maty węchowe dla psów to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki nim Twój zwierzak będzie przeszczęśliwy, a co ważniejsze – zadbasz o jego regularną aktywność umysłową.

Mata węchowa – korzyści z korzystania

Zabawki węchowe dla psa to ogrom korzyści Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

 • redukcję stresu,
 • dodatkową aktywność (a w efekcie lepszą kondycję),
 • rozładowanie energii,
 • koncentrację na konkretnym zadaniu,
 • trening cierpliwości.

Dodatkowo maty węchowe pozytywnie wpłyną na Twoją więź z psem. Wystarczy, że podczas zabawy poświęcisz mu trochę czasu i pochwalisz za każdy znaleziony smakołyk. Pamiętaj jednak, że sukces osiągniesz, powtarzając te czynności regularnie.

Koniecznie przeczytaj też, czego nie może jeść pies?

Jak zrobić matę węchową dla psa?

Mata węchowa jest naprawdę prosta w wykonaniu. Przekonaj się sam! Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu i zaopatrzysz się w:

 • gumową matę o wymiarach 30cm x 40cm z otworami (znajdziesz ją w sklepach AGD lub dowolnym markecie budowlanym);
 • 1,5 m materiału lub koca polarowego (zalecane kolory to niebieski, żółty i szary, ponieważ są najlepiej dostrzegalne przez psy);
 • nożyczki.

Instrukcja:

 1. Wytnij z materiału paski o wymiarach 6cm x 20 cm.
 2. Paski zawiąż pojedynczo na oczkach, mocno dociskając każdy z nich. Pamiętaj, żeby nie zostawiać zbyt wielu wolnych oczek – dzięki temu karma nie będzie wypadać pod matę.
 3. W gotowej macie ukryj psie przysmaki. Początkowo nie chowaj ich jednak zbyt głęboko – tak, by zwierzak mógł zrozumieć, o co chodzi.

Gotowe!

 

Jak bawić się matą węchową z psem?

Nie wiesz, jak bawić się matą węchową ze swoim psem? Podpowiemy Ci w tej kwestii  na naszym przykładzie.

 1. Początkowo zabierz matę z pola widzenia czworonoga – tak, by móc spokojnie schować w niej smakołyki. Wybierz kilka-kilkanaście tych, które uwielbia on najbardziej.
 2. Następnie połóż matę na ziemi i zawołaj psa. Zabawę rozpocznij komendą „Szukaj!”. Dzięki temu zwierzak z czasem zrozumie jej znaczenie.
 3. Pamiętaj o nagradzaniu psa za każdy znaleziony przysmak.

mata-wechowa-dla-psow

Czy maty węchowe są odpowiednie dla wszystkich psów?

Zastanawiasz się, czy Twój pies również będzie chciał bawić się z matą węchową? Nie martw się! Ten przedmiot sprawdzi się w przypadku każdego - nawet tego, który:

 • wykazuje nadpobudliwość (mata pozwoli mu rozładować nadmiar energii),
 • ma problemy z jedzeniem (poszukiwanie przysmaku pomaga pobudzić apetyt niejadków).

Przed pierwszym użyciem maty węchowej

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze kilka najważniejszych wskazówek dotyczących używania maty węchowej.

 1. Podczas pierwszego kontaktu psa z matą, pomóż mu trochę i naprowadź go ręką na miejsce z przysmakiem.
 2. Gdy widzisz, że pies traci zainteresowanie – zwiększ poziom trudności i stopniowo przywiązuj kolejne paski.
 3. Zachowaj czujność! Kiedy zabawa zmierza w złą stronę – pies zaczyna szarpać paski lub gryźć matę – upomnij go, a w ostateczności na krótki czas schowaj przedmiot. Jeśli nie zareagujesz w porę, może się to źle skończyć dla jego zdrowia.

Nie masz możliwości wykonania maty? Nic straconego! Łatwo znajdziesz je w szerokiej ofercie sklepów zoologicznych. Wybierz wśród wielu mat węchowych o różnej wielkości, kształcie, kolorze, i cenie – od 50 zł do nawet 200 zł.

 

To już wszystkie nasze porady na temat samodzielnego wykonania maty węchowej. Mamy nadzieję, że okazały się one dla Ciebie przydatne. Pamiętaj, że nie zajmie Ci to dużo czasu, a stworzy psu kolejną okazję do aktywności węchowej - jednej z najważniejszych jego potrzeb.