Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kanapy i innych miejsc w mieszkaniu?

jak-usunac-zapach-moczu-kota-z-kanapy

Zapach kociego moczu nie należy do najprzyjemniejszych. Wie o tym każdy właściciel kota, który nieraz miał do czynienia z terenem „oznaczonym” przez pupila. Usuwanie woni moczu jest również bardzo uciążliwe. Zapach wchodzi głęboko w materiał i długo się w nim utrzymuje.

Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które mogą sobie z nim poradzić. Oczywiście nie ma gwarancji ich skuteczności. Jeśli zawiodą — w sklepach dostępne są specjalistyczne preparaty chemiczne, które pomogą uporać się z nieprzyjemnym zapachem. Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć zapach moczu z kanapy, nasz krótki poradnik może się okazać pomocny.

Dlaczego mój kot załatwia się poza kuwetą? Przyczyny

Koty należą do jednych z najbardziej dbających o swoją czystość zwierząt. Nie lubią pozostawiać po sobie nieprzyjemnych zapachów czy odchodów w przypadkowych miejscach. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których koty mogą oddawać – wybacz dosadność – śmierdzący mocz w niekontrolowanych miejscach i tym samym być utrapieniem dla właścicieli, którzy zastanawiają się, jak pozbyć się zapachu moczu kota. Oto one.

Niewłaściwa kuweta

Zwierzęta bardzo przywiązują uwagę do tego, gdzie znajduje się ich kuweta, jaki ma kształt i jaki znajduje się w niej żwirek. Jeśli któraś z tych kwestii nie odpowiada kotu, może on przestać chcieć się załatwiać w wyznaczonym do tego miejscu. To najczęstsza przyczyna problemów z oddawaniem potrzeb fizjologicznych kota do niewłaściwych miejsc.

Twój kot oddaje mocz na dywan, kanapę lub inne miejsce, które Ty wolałbyś oszczędzić? W pierwszej kolejności zmień lokalizację kuwety, żwirek lub kup kuwetę w innym kształcie. To może rozwiązać problem.

Może zaciekawi Cię również artykuł, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.

Brak kastracji

Inna przyczyna oddawania potrzeb fizjologicznych przez kota w niewłaściwych miejscach może tkwić w kastracji. Większość ludzi jest przekonana, że tylko kocury znaczą teren. To jednak błędne założenie. Również kotki w określonym wieku zaczynają to robić. Ich mocz nie pozostawia tak charakterystycznej woni, jak mocz kocurów, jednak jest równie trudny do usunięcia. Należy pamiętać, że koty, które oddają mocz na kanapę, zasłony czy dywany, pokazują tym samym swoją dominację. Nie należy ich za to karcić.

Sprawdź też: co robić, gdy kot znaczy teren?

Stres i choroby

Gdy kot załatwia się poza kuwetą, może to świadczyć także o odczuwanym stresie. Lękliwość zwierzęcia może być spowodowana m.in.:

  • zbyt małą uwagą właściciela,
  • ograniczoną przestrzenią,
  • agresywnym zwierzęciem z sąsiedztwa,
  • osamotnieniem.

Przyczyną oddawania potrzeb fizjologicznych poza kuwetą może być choroba, np. zapalenie pęcherza. Pamiętaj, że brak kontroli oddawania moczu nie jest winą kota. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot siusia w domu z powodu choroby lub stresu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Domowe sposoby

Jak usunąć zapach moczu z kanapy? Zacznij od domowych sposobów. Są dość skuteczne, a przede wszystkim łatwo dostępne.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, zawsze staraj się działać jak najszybciej. Im dłużej będziesz czekać, tym woń będzie trudniejsza do usunięcia. Ogranicz dalsze wchłanianie się moczu i przyłóż ręczniki papierowe lub chłonne ściereczki do plamy.

jak-pozbyc-sie-zapachu-kociego-moczu-z-kanapy

Soda oczyszczona + ocet

Odpowiedzią na to, jak usunąć zapach kociego moczu z kanapy jest soda oczyszczona i ocet. Wymieszaj kilka łyżek sody z kilkoma łyżeczkami octu (konkretna ilość zależy od tego, na jak dużą powierzchnię chcesz ją użyć). Mieszankę w postaci gęstej papki nałóż na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie przemyj powierzchnię octem i wypłucz wodą. Pamiętaj, że zapach octu jest mocny i może utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Woda utleniona

Drugim sposobem na to, jak usunąć zapach moczu kota z kanapy, jest woda utleniona. Sprawdzi się ona jako neutralizator woni śmierdzącego moczu kota. Woda utleniona ma bardzo podobne właściwości neutralizujące do octu.

Zanim pokryjesz zabrudzoną powierzchnię kanapy wodą utlenioną, sprawdź na niewidocznym skrawku materiału, czy po kontakcie z wodą utlenioną nie wybarwia się ani nie niszczy. Pamiętaj też, że woda utleniona może odbarwiać ciemne materiały. Jeśli tkanina przejdzie pozytywnie taki test, możesz działać na właściwej części tapicerki.

Wylej roztwór wody utlenionej i wody w proporcji 1:10 na zabrudzoną powierzchnię. Po pokryciu plamy z kociego moczu wodą utlenioną nie ma potrzeby wypłukiwać już jej zwykłą wodą. Zapach wody utlenionej i kociego moczu na kanapie czy fotelu ulotni się po kilku dniach.

Jak usunąć zapach kociego moczu z dywanu?

Jeśli kot zaskoczył Cię mokrą plamą na dywanie, skorzystaj z poniższej instrukcji, jak usunąć zapach moczu kota:

  • Wetrzyj w zabrudzenie pastę z sody oczyszczonej i octu – na kilka łyżeczek sody powinno przypadać kilka łyżek octu tak, by wyszła gęsta papka. Mieszankę pozostaw na około godzinę.
  • W przypadku jasnego dywanu wylej na niego mieszankę wody utlenionej ze zwykłą wodą w proporcji 1:10.
  • Wypierz dokładnie dywan.

Jak usunąć zapach kociego moczu z zasłon i firanek?

Postępuj podobnie jak w przypadku plam na kanapie, fotelu czy dywanie. Jednak najprostszym sposobem będzie włożenie brudnych zasłon i firanek do pralki. Zrób to od razu, gdy zauważysz mokry ślad po swoim kocie. Pralkę nastaw na najwyższą możliwą temperaturę.

Jak usunąć zapach moczu kota, gdy zawiodą domowe sposoby?

Zaopatrz się w gotowy produkt, który kupisz w sklepie zoologicznym. Najpopularniejsze są te w postaci proszku lub płynu z wygodnym spryskiwaczem. Środki, które usuwają zapach kociego, śmierdzącego moczu mają w swoim składzie enzymy i mikroorganizmy. Dzięki nim są w pełni bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla czworonoga, a ich składniki ulegają biodegradacji po kontakcie z moczem pupila. Woń moczu jest nie tylko maskowana, ale również w pełni usuwana.

Życzymy powodzenia w walce z usuwaniem zapachu kociego moczu z wszelkich niepożądanych miejsc!