Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ogon i grzywa konia – jak o nie dbać?

grzywa-u-konia

Na zdrowy i piękny wygląd grzywy i ogona ma wpływ przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Sprawi ona, że Twój wierzchowiec będzie wyglądał na zdrowego, ale pomoże Ci również kontrolować jego stan zdrowia. Codzienna pielęgnacja daje możliwość zbadania konia pod kątem ewentualnych skaleczeń i otarć, drobnych ran szarpanych, guzków, a także obecności infekcji grzybiczych i bakteryjnych.

Niezależnie od tego, czy posiadasz wierzchowca w celach rekreacyjnych, czy też sportowych, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, jak powinna przebiegać właściwa pielęgnacja grzywy konia. 

Grzywa konia – pielęgnacja krok po kroku

Pielęgnacja grzywy u konia wymaga delikatnego, ale kompleksowego postępowania. Zapoznaj się z podstawowymi czynności, które powinieneś wykonać, aby Twój wierzchowiec był zadbany i prezentował się zjawiskowo!

Użyj grzebienia

Pierwszą czynnością jest przeczesanie grzywy i ogona konia gumowym bądź plastikowym grzebieniem o grubym i gęstym włosiu. W ten sposób pozbędziesz się większych zabrudzeń znajdujących się zarówno na wierzchniej warstwie grzywy i ogona, jak i bliżej nasady. Podczas czesania wykonuj krótkie, okrągłe ruchy – najpierw pod włos, a następnie z włosem. Szczotkowanie warto powtórzyć także bezpośrednio po umyciu grzywy i ogona, używając czystej szczotki.

Dobierz odpowiedni szampon i umyj grzywę

Wbrew pozorom, grzywa u konia jest bardzo delikatna. Podczas jej mycia unikaj szamponów i odżywek bogatych w siarczany, które mają negatywny wpływ na kondycję końskiego włosia. Zamiast tego wybierz produkt na bazie naturalnych składników, takich jak olejek z drzewa herbacianego i olej kokosowy, które nawilżą włosy, ale ich nie przetłuszczą.  Pamiętaj, aby stosować wyłącznie kosmetyki dedykowane koniom.

Szampon należy zmieszać w wiadrze z wodą, jeśli jednak grzywa konia jest bardzo zabrudzona, możesz nałożyć go na nią bezpośrednio. Podczas mycia grzywy skoncentruj się na nasadzie, z której wyrasta grzywa. Delikatnie masuj, aby rozbić brud i złogi oleju, które tam zalegają, a tym samym wspomóc przepływ krwi Zawsze odwracaj grzywę, aby wyszorować spód, ponieważ jest to zwykle najbrudniejsza jej część. Te same czynności powtórz podczas mycia ogona. Po zrealizowaniu tego kroku dokładnie opłucz konia i pozwól mu wysuszyć się na słońcu.

Nałóż odżywkę

Gdy grzywa i ogon konia wyschną, nałóż odżywkę, postępując zgodnie z instrukcją na butelce. Odżywka ułatwi rozczesywanie, zapewni odżywienie i połysk. Także i w tym przypadku powinieneś skorzystać z przeznaczonych dla koni preparatów o wysokiej zawartości składników pochodzenia naturalnego.

grzywa-konia

Zdrowa grzywa u konia? Zadbaj o właściwą dietę

Będzie Ci trudno sprawić, by grzywa Twojego konia błyszczała, jeśli nie karmisz go w sposób właściwy i nie dostarczasz zwierzęciu odpowiednich witamin. Podobnie jak ludzie, wierzchowce potrzebują witaminy D, aby wchłaniać wapń, który odpowiedzialny jest za mocne kości. Równie istotna jest właściwa podaż witaminy A, która jest niezbędna w prawidłowym przebiegu reakcji immunologicznej koni na infekcje, a także poprawia kondycję skóry i pomaga im lepiej widzieć w ciemności.

Jesteś w stanie dostarczyć zwierzęciu odpowiednich witamin, karmiąc go świeżą paszą. Obie witaminy D i A są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego możesz dodać do ich pożywienia kilka łyżek oleju lub siemienia lnianego. Siemię lniane i olej rybny są również źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3, które mają działanie wzmacniające odporność i przeciwzapalne. Zdrowa i błyszcząca sierść to najlepszy dowód na to, że dostarczasz swojemu wierzchowcowi potrzebnych mu witamin i minerałów!

Nie wiesz, jak karmić wierzchowca? Sprawdź nasz artykuł: Jedzenie dla konia – musli czy granulat?

O tym pamiętaj!

Pamiętaj, że pielęgnacja grzywy i ogona u konia to coś więcej niż tylko mycie i czesanie – podstawą jest właściwa dieta. Zły stan skóry i włosów bardzo często jest oznaką choroby – zarówno skórnej, jak i ogólnoustrojowej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Więcej informacji związanych z codzienną pielęgnacją i żywieniem wierzchowców znajdziesz na naszym blogu.