Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Kolka u konia — przyczyny, objawy, leczenie Kolka u konia. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia przypadłości

Kolka u konia jest bolesną przypadłością, która ma duży wpływ na samopoczucie i komfort zwierzęcia. Ponieważ nie można jej zapobiec, stanowi powszechny problem zarówno dla wierzchowców, jak i ich właścicieli. Konie są naturalnie podatne na kolki niezależnie od rasy, wieku i stanu zdrowia. Na szczęście, w większości przypadków, cierpiące na nią zwierzęta dobrze reagują na leczenie. Sprawdź, ile trwa kolka u konia i czym dokładnie się objawia.

kolka-u-konia

Kolka u konia – przyczyny

Kolka u koni to przypadłość utożsamiana często bardziej z zespołem objawów niż konkretną jednostką chorobową. W zależności od podłoża wymaga ona różnych metod leczenia, dlatego pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnej diagnozy i wskazanie przyczyny. Kolka u konia może być spowodowana m.in.:

 • nagłą zmianą diety,
 • zaburzeniami trawienia,
 • skręceniem części jelita i utrudnionym przepływem krwi,
 • przepukliną,
 • długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kolka, której źródłem jest niedrożność jelita grubego, zwykle dobrze reaguje na podstawowe leczenie opierające się na podawaniu oleju, wody i soli przez sondę żołądkową. W wielu przypadkach pomagają również środki przeciwbólowe, takie jak Buscopan i fluniksyna (Banamine). Niektóre kolki wymagają pilnej interwencji chirurgicznej – w skrajnych sytuacjach to jedyny sposób na uratowanie życia wierzchowca.  

Objawy kliniczne kolki u konia – jak rozpoznać przypadłość?

Przy diagnozowaniu kolki u konia bardzo ważną rolę odgrywa wywiad chorobowy. Na podstawie informacji uzyskanych od opiekuna oraz badań palpacyjnych okolic brzucha lekarz weterynarii wyklucza lub potwierdza przypadłość i włącza odpowiednie leczenie. Czujny opiekun z pewnością dostrzeże nieprawidłowości w zachowaniu wierzchowca, które powinny od razu skłonić do kontaktu z lekarzem.

Jakie więc symptomy daje kolka u konia? Objawy w fazie łagodnej obejmują:

 • otępienie,
 • zwijanie górnej wargi,
 • leżenie na boku przed dłuższy czas,
 • niepokój.

Objawy kolki u konia w fazie zaawansowanej są znacznie poważniejsze i wymagają szybkiej interwencji. Zalicza się do nich:

 • duszność przy znacznie powiększonej objętości brzucha,
 • urazy ciała i twarzy spowodowane turlaniem się i rzucaniem po boksie,
 • brak apetytu,
 • odwodnienie spowodowane nadmiernym poceniem.

Ile trwa kolka u konia?

Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od intensywności objawów, ich źródła oraz skuteczności leczenia.

Kolka u koni – profilaktyka

Wiesz już, czym objawia się kolka u konia. Co robić, aby uchronić przed nią wierzchowca? Przypadłości tej można co prawda zapobiegać, ale tylko do pewnego stopnia. Pomaga regularne odrobaczanie, niezmiernie ważne jest także przestrzeganie rutyny i unikanie nagłych zmian w zakresie diety wierzchowca.

Profilaktyka obejmuje również codzienną suplementację. Doskonale sprawdzają się preparaty witaminowo-mineralne wzbogacone o aktywne drożdże, które działają zarówno prewencyjnie przeciw kolce, jak i chronią przed innymi chorobami związanymi z niedrożnością przewodu pokarmowego. Polecamy w szczególności suplementy mineralne:

Więcej informacji odnośnie do tego, czym karmić konia na co dzień, znajdziesz w naszym artykule: Jedzenie dla konia – musli czy granulat.

objawy-kolki-u-konia

Kolka u konia: co robić?

Leczenie kolki u konia, które wdrożone zostanie odpowiednio szybko, pozwala uchronić zwierzę przed znacznym uszczerbkiem na zdrowiu. Lekceważenie objawów może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci konia. W przypadku zaobserwowania niepokojących Cię symptomów natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii. Utrzymujący się dłużej silny ból zwykle wskazuje na poważny problem. Jeśli to możliwe, nie próbuj wtedy wyciągać wierzchowca z boksu.

Więcej informacji dotyczących profilaktyki wierzchowców znajdziesz na naszym blogu

Poznaj także 5 największych przysmaków, które z pewnością pokocha Twój koń!