Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak pozbyć się pcheł u psa? Jak pozbyć się pcheł u psa?

pchly-u-psa

Pchły u psa to problem, z którym wcześniej czy później musi zmierzyć się niejeden opiekun. Owady te są bardzo odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe, a ich larwy potrafią przetrwać dłuższy czas bez żywiciela. Z tego względu mogą wegetować przez całą zimę i zagnieżdżać się w dywanach, sofach i innych zakamarkach domu, gdzie składają swoje jaja (niektóre samice potrafią złożyć nawet 500 jaj!). Jeśli nie pozbędziesz się wszystkich insektów, problem będzie się powtarzał, co może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla Twojego pupila. Na szczęście „pchlej inwazji” możesz skutecznie przeciwdziałać. Sprawdź, jak pozbyć się pcheł u psa i zabezpieczyć go przed nimi na przyszłość.

Skąd biorą się pchły u psa i jak je rozpoznać?

Pchły mają ciemno-miedziany kolor i są wielkości główki szpilki. Można zaobserwować u nich duży odwłok i głowę z czułkami oraz aparatem kłująco-ssącym, za pomocą którego pobierają krew od swojego żywiciela. Pchły nie lubią światła, więc najlepszą szansą na ich wykrycie jest zajrzenie w obszary pokryte sierścią oraz na brzuch i wewnętrzne części ud. Mimo że zalicza się je do grupy owadów, nie posiadają skrzydeł. Poruszają się dynamicznie za sprawą licznych odnóg. Potrafią też skakać nawet na odległość 1 metra, co umożliwia im przeskakiwanie na inne psy.

Czy pchły u psa stanowią zagrożenie dla człowieka?

Z naukowego punktu widzenia pchły psie nie przenoszą się na ludzi. Preferowanymi żywicielami są zwierzęta domowe, przede wszystkim psy i koty. Jednak mimo że owady te nie są w stanie bytować na ludzkim ciele, mogą ugryźć człowieka i przenosić na niego niebezpieczne choroby.

Pchły u psa – jakie są objawy ukąszenia?

Pogryzienie przez pchłę objawia się przede wszystkim uciążliwym swędzeniem i zaczerwienieniem skóry. Część psów jest uczulonych na ukąszenia tych insektów, co może wywoływać dodatkowe, poważniejsze symptomy, takie jak:

  • łuszczenie się skóry,
  • strupy,
  • gorące plamy na ciele,
  • wypadanie sierści skutkujące łysieniem plackowatym.

Pchły mogą być również nosicielami tasiemców i powodować różne choroby, jak np. anemia. Szczególnie niebezpieczne jest rozdrapywanie ran po ukąszeniach – może to doprowadzić do wystąpienia wtórnych infekcji bakteryjnych, które są trudne do wyleczenia. W skrajnych przypadkach, szczególnie u zwierząt młodych, może dojść do silnej niedokrwistości i w konsekwencji nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i wyeliminowanie problemu. W przypadku inwazji pcheł należy działać u źródła – nie wystarczy jedynie pozbycie się ich ze zwierzęcia. Poznaj proste sposoby na wyeliminowanie tych niechcianych lokatorów.

Jak pozbyć się pcheł u psa?

To pytanie zadają sobie opiekunowie, którzy zetknęli się z problemem inwazji tych uciążliwych pasożytów. W niektórych przypadkach domowe sposoby na pchły u psa będą wystarczające, w innych konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczny środek na pchły dla psa dostępny na receptę.

Prewencja najlepszym sposobem walki z pchłami u psa

Najlepszym sposobem radzenia sobie z pchłami jest oczywiście zapobieganie. Istnieją specjalne środki ochronne przeciwko pchłom, które zapewniają skuteczną ochronę przed pchlą inwazją przez określony czas (od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy). Do wyboru masz m.in.:

  • obroże przeciwpchelne,
  • aplikowane miejscowo płyny typu spot-on,
  • doustne pigułki.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii, który dobierze najbezpieczniejszy środek na pchły dla psa.

Warto regularnie myć swojego czworonoga, korzystając ze specjalnych szamponów przeciwpchelnych. Doskonale sprawdzi się szampon Anti Parasite marki Fitmin.

Domowe mieszanki na pchły

Jeśli zaobserwujesz inwazję pcheł w swoim domu, możesz zastosować mieszankę na bazie wody i octu jabłkowego. Rozcieńcz sześć filiżanek octu jabłkowego w czterech filiżankach wody, dodaj odrobinę soli morskiej, a następnie spryskaj sierść psa. Uważaj, aby preparat nie dostał się do jego oczu. Tę samą mieszankę warto zastosować w miejscach bytowania zwierzęcia, takich jak meble czy legowiska.

Specjalistyczne środki owadobójcze

W przypadku intensywnej inwazji i nasilonych objawów ukąszeń należy zastosować specjalistyczne preparaty owadobójcze o silniejszym działaniu. Najskuteczniejszy środek na pchły dla psa dostępny jest na receptę, którą wystawić może jedynie lekarz weterynarii. Takie preparaty zapobiegają wylęgowi jaj, przerywając w ten sposób cykl życiowy pcheł. Niektóre z nich mogą jednak powodować skutki uboczne (np. reakcje alergiczne), dlatego nie powinny być stosowane bez wcześniejszej konsultacji weterynaryjnej.  

najskuteczniejszy-srodek-na-pchly-dla-psa

Jak pozbyć się pcheł u psa? O tym warto pamiętać!

Pamiętaj, że regularna kontrola stanu skóry i wyglądu sierści pupila jest niezbędna do tego, aby ustalić, czy posiada on pchły. Gdy zauważysz te owady na ciele swojego pupila, koniecznie odwiedź przychodnię weterynaryjną lub sklep zoologiczny i kup odpowiedni preparat. W walce z inwazją pcheł ważne jest działanie kompleksowe – regularnie pierz koce i legowiska, z którymi ma kontakt Twój pupil. Równie istotna jest odpowiednia pielęgnacja psa.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapoznaj się także z listą najczęstszych psich przypadłości.