Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Odrobaczanie psa – 5 najważniejszych informacji dla opiekuna

odrobaczanie-psa

Dlaczego odrobaczanie psa jest ważne?

Odrobaczanie psa powinno być rutynowym zabiegiem. Jest to działanie prewencyjne, które zapobiega rozwijaniu się choroby zwanej robaczycą. Jest ona wywoływana przez obecność tzw. endopasożytów, czyli tych występujących wewnątrz układu pokarmowego zwierzęcia. Do najczęściej występujących można zaliczyć m.in.:

 • glisty,
 • tasiemce,
 • przywry,
 • tęgoryjce.

Objawy choroby mogą być bardzo uciążliwe, a nawet zagrażać życiu Twojego pupila. Dlatego nie ignoruj ich i zgłoś się do weterynarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane symptomy, np.:

 • wymioty,
 • biegunkę,
 • spadek masy ciała,
 • świąd (zwłaszcza w okolicach odbytu).

Robaki pochodzenia zewnętrznego również bardzo często przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza, babeszjoza czy anaplazmoza. Jeśli zauważysz, że Twój pies często i intensywnie się drapie, może oznaczać to obecność np. pcheł, kleszczy lub roztoczy.

Choroby przenoszone przez psie pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne zagrażają nie tylko zwierzętom. Prewencyjne odrobaczanie pupila, chroni również Ciebie i Twoją rodzinę.

Jak odrobaczyć psa?

Istnieje kilka sposobów na odrobaczanie psa. W zależności od rasy, wieku, masy i preferencji pupila możesz zdecydować się na odpowiedni preparat.

Środki przeciwko pasożytom wewnętrznym

Przeciwko pasożytom wewnętrznym stosuje się:

 • doustne tabletki,
 • pasty,
 • zawiesiny,
 • krople.

Najprostszym sposobem na ich aplikację jest podanie ich z jedzeniem. Zwierzak bez sprzeciwu powinien przyjąć środki ukryte w ulubionej mokrej karmie albo kawałku mięsa. W przypadku kłopotów z ich przyjmowaniem, nie wahaj się poprosić o pomoc weterynarza.

Środki przeciwko pasożytom zewnętrznym

Podobnie sprawa ma się ze środkami przeciwko pasożytom zewnętrznym. Po konsultacji z lekarzem możesz wybrać:

 • profilaktyczny zewnętrzny spray,
 • preparat spot-on,
 • doustne tabletki.

Często staraj się też dokładnie oglądać skórę psa i pozbywać ewentualnych robaków. Szczegółowy poradnik, jak pozbyć się pasożytów zewnętrznych znajdziesz w artykule „Jak wyciągnąć kleszcza psu? Pierwsza pomoc dla czworonoga”.

tabletki-na-odrobaczanie-psa

Gdzie kupić tabletki na odrobaczenie psa?

Wszelkie preparaty zalecone przez weterynarza możesz kupić bezpośrednio właśnie u niego . Bez wątpienia jest to najbardziej zaufane źródło. Większość środków (pasty, krople czy tabletki na odrobaczanie psa) znajdziesz też w sklepach zoologicznych oraz Internecie. W tym przypadku uważaj jednak na oszustów i podróbki oryginalnych leków.

Pierwsze odrobaczanie szczeniaka

Kiedy zacząć i co ile odrobaczać szczeniaka, żeby prawidłowo zadbać o jego zdrowie? Cały proces zacznij już w drugim tygodniu życia zwierzaka. Kolejne dawki podawaj co dwa tygodnie, aż do odstawienia szczeniąt od piersi matki. Później, odrobaczanie szczeniaka powinno odbywać się co miesiąc, mniej więcej do 6. miesiąca życia.

Przy tak młodych zwierzętach najlepiej sprawdzą się krople. Zwróć uwagę na kalendarz obowiązkowych szczepień, które powinny przypadać tydzień po odrobaczaniu. Bardzo ważne jest też równoczesne odrobaczanie karmiącej suczki. Jeśli ona będzie zainfekowana, szczeniaki będą zarażać się pomimo przyjmowania profilaktycznych środków.

Co ile odrobaczać psa?

Częstotliwość odrobaczania dorosłego psa zależy przede wszystkim od jego trybu życia. Jeśli Twój czworonóg raczej rzadko wychodzi poza bezpieczne podwórko, nie je surowego mięsa i nie ma kontaktu z dzikimi zwierzętami, wystarczające będzie jedno odrobaczenie na pół roku.

Czworonogi mające kontakt z innymi psami, spuszczane ze smyczy podczas spacerów i spożywające mięso bez obróbki termicznej potrzebują częstszego odrobaczania. Zadbaj o to minimum raz na trzy miesiące. Psy często przebywające bez nadzoru najlepiej odrobaczać co miesiąc.

Dzięki odrobaczaniu zagwarantujesz swojemu pupilowi zdrowe i bezpieczne życie. Postaraj się więc nie zaniedbywać tego profilaktycznego działania, a oszczędzisz dużo problemów zarówno psu, jak i sobie.