Karma dla psa po kastracji lub sterylizacji – jaką wybrać?

karma-dla-psa-sterylizowanego

Kastracja psa, sterylizacja suki – co to za zabiegi?

Wśród niektórych opiekunów czworonogów panuje mylne przekonanie na temat zabiegów, które mają zapobiec nieplanowanemu rozmnażaniu zwierząt. Część błędnie uważa, że kastracja psa to w zasadzie to samo, co sterylizacja suki, a nazw tych używa się zamiennie. Prawdą jest, że zarówno zabiegowi kastracji, jak i sterylizacji mogą być poddawane wszystkie czworonogi, niezależnie od płci.

Kastrowanie psa polega na usunięciu jąder u samców lub jajników u samic. Z kolei podczas sterylizacji lekarz weterynarii jedynie podwiązuje i przecina nasieniowody (u suki jajowody). Jak widać z powyższych definicji oba zabiegi wykonywane są zarówno u psów, jak i u suk, dlatego nazw tych nie można stosować zamiennie.

Lekarze weterynarii zwracają uwagę, że kastracja lub sterylizacja to nie tylko sposób na uniknięcie niekontrolowanego rozmnażania, które jest najczęstszą przyczyną bezdomności czworonogów. Wykastrowany pies łagodnieje, traci ochotę na ucieczki w poszukiwaniu „partnera”, a także nie czuje potrzeby ciągłego znaczenia swojego terenu moczem. Warto wiedzieć również, że po zabiegu znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania suk na ropomacicze, nowotwory organów rozrodczych u obu płci czy przerostu prostaty u samców.

Pies po kastracji – dlaczego warto zadbać o zdrową dietę?

Złagodzeniu ulega nie tylko instynkt samców – właściciele obserwują również spokojniejsze zachowanie suki po sterylizacji lub kastracji. Dzieje się tak wskutek zmian w gospodarce hormonalnej, dlatego dieta po zabiegu powinna być odpowiednio dopasowana. Zazwyczaj lekarze weterynarii zalecają zmniejszenie podaży kalorycznej o 25-30%, jednak każde zwierzę należy analizować indywidualnie.

Jeśli pies po kastracji będzie otrzymywał taką samą ilość kalorii jak przed zabiegiem, z pewnością zacznie przybierać na wadze. To niestety prosta droga do nadwagi i otyłości, co u psów jest równie groźne, jak u ludzi. Im większa masa czworonoga, tym większa szansa na przeciążenie stawów i pojawienie się zmian zwyrodnieniowych. Do tego, dochodzi wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy, niewydolności mięśnia sercowego, schorzeń wątroby i wielu innych problemów zdrowotnych.

Sprawdź również: Choroba psa – 5 najczęstszych przypadłości

Zamiast więc szukać sposobów na to, jak odchudzić psa po kastracji, od samego początku zadbaj o jego zbilansowana dietę i aktywność fizyczną po zakończeniu rekonwalescencji.

karma-dla-psa-po-kastracji

Karma dla psa po kastracji – jak wybrać najlepszą?

Która karma dla psa po kastracji będzie dla niego najbardziej odpowiednia? O to warto zapytać lekarza weterynarii, który opiekuje się Twoim pupilem. Specjalista przy ustalaniu diety bierze pod uwagę nie tylko kwestię zmian hormonalnych, ale również wyniki badań krwi, stan zdrowia, wiek, wagę i rasę czworonoga.

Przede wszystkim, karma dla psa sterylizowanego lub wykastrowanego powinna zawierać mniej tłuszczu i węglowodanów w porównaniu do pokarmu „standardowego” dla psów dorosłych. Warto stawiać na duży udział białka w składzie, szczególnie zwierzęcego, które jest naturalnym budulcem mięśni. Aby wybrana karma dla psa po kastracji dostarczała mu tego, co niezbędne, dokładnie czytaj etykiety na karmie – zwróć uwagę na zawartość białka i składników pochodzenia zwierzęcego. Im więcej, tym lepiej – w końcu pies jest z natury mięsożercą!

 

Dobrze, jeśli w składzie znajdują się także wspierające pracę jelit prebiotyki. Występują najczęściej w postaci wyciągu z korzenia cykorii lub siemienia lnianego.

Jeśli nie wiesz, jak analizować składy karm, sprawdź: Etykiety karm dla psów. Jak je właściwie czytać?

Pełnowartościowa karma dla psa po kastracji lub sterylizacji to gwarancja szybszego powrotu do zdrowia Twojego pupila. Zadbaj o jego dietę, a odwdzięczy Ci się energią do codziennych wspólnych zabaw i spacerów przez cały rok.

Więcej ciekawych artykułów na temat zdrowia, rozwoju i charakterystyki różnych ras, znajdziesz na blogu Fitmin.pl.