Nadwaga u konia – jak ją rozpoznać i co warto o niej wiedzieć?

waga-konia

Jak obliczyć wagę konia? Sprawdź, czy koń ma nadwagę

Jaka powinna być prawidłowa waga konia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Masa ciała wierzchowca zależy od wielu czynników, takich jak:

 • rasa,
 • wzrost,
 • wiek,
 • przeznaczenie zwierzęcia.

Przykładowo: konie pociągowe są z reguły dużo cięższe niż sportowe, wyścigowe zwierzęta, które systematycznie uczestniczą w intensywnych treningach.

Choć istnieją sposoby na to, by obliczyć masę ciała wierzchowca bez używania wagi, to jednak rzadko się je stosuje. Większość stadnin posiada odpowiedni sprzęt, który pozwala szybko uzyskać informację, ile waży koń.

Waga to jednak nie wszystko – najważniejsza jest ocena końskiej postury i kondycji. Tu może przyjść z pomocą opracowana przed doktora Dona Henneke metoda BCS (Body Condition Scoring). Opiera się ona na obserwacji i analizie dotykowej końskiego ciała – opiekun powinien zwrócić uwagę szczególnie na partie, w których najczęściej gromadzi się tkanka tłuszczowa u koni z nadwagą i otyłością, czyli:

 • grzebień szyi,
 • kłąb,
 • grzbiet,
 • nasada ogona,
 • łopatki,
 • żebra.

Metoda BCS obejmuje 9-stopniową skalę oceny końskiego wyglądu, gdzie 1 to stan krytycznego wychudzenia. Występuje u koni zagłodzonych, ekstremalnie wycieńczonych, odbieranych najczęściej podczas interwencji służb. Oto pełna skala ocen w metodzie BCS:

 1. Koń ekstremalnie wychudzony (niedożywiony) – cienka skóra, wyraźnie widoczne kości i kręgosłup, zapadnięta miednica i słabizna.
 2. Koń bardzo chudy – wyraźnie widoczne żebra, kręgosłup, guzy biodrowe, barkowe i kulszowe. Niewiele tkanki tłuszczowej i mięśniowej.
 3. Koń chudy – wyraźnie widoczne żebra, lekko zaokrąglone guzy barkowe, biodrowe i kulszowe.
 4. Koń w lekkiej niedowadze – lekko widoczne żebra, wyczuwalna tkanka tłuszczowa przy nasadzie ogona, delikatnie nadbudowany grzbiet oraz kłąb.
 5. Koń w kondycji normalnej – żebra wyczuwalne w dotyku, ale niewidoczne; ciało równomiernie pokryte tkanką tłuszczową i mięśniową.
 6. Koń w lekkiej nadwadze – lekko gąbczaste wypełnienie przestrzeni międzyżebrowych, wokół nasady ogona, na bokach oraz łopatkach; widoczna i wyczuwalna tkanka tłuszczowa.
 7. Koń otyły – mocno zaokrąglone boki, tylko część żeber można wyczuć przy mocniejszym nacisku; tkanka tłuszczowa nagromadzona we wszystkich wymienionych wyżej partiach ciała.
 8. Koń bardzo otyły – żebra całkowicie niewyczuwalne, na szyi wyraźnie widoczny grzebień tłuszczowy. Tkanka tłuszczowa pojawia się także na wewnętrznej stronie ud.
 9. Koń ekstremalnie otyły – wszystkie depozyty tłuszczowe są mocno wypełnione tkanką tłuszczową, a mięśnie i kości są niewidoczne. Ten stopień jest bardzo niebezpieczny dla końskiego zdrowia!

gruby-kon

Nadwaga u konia – jakie problemy zdrowotne powoduje?

Gruby koń to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim, zdrowia wierzchowca. Nieprawidłowa waga konia może przyczyniać się do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak:

 • ochwat,
 • insulinooporność,
 • zaburzenia w gospodarce hormonalnej,
 • choroby nowotworowe,
 • niepłodność.

Warto zwrócić uwagę także na pogarszającą się kondycję psychiczną zwierzęcia – zbyt wysoka waga konia ogranicza lub wręcz uniemożliwia aktywność fizyczną, która leży w naturze wierzchowców. To może prowadzić do apatii i unikania kontaktu z innymi końmi, czy nawet opiekunem.

Sprawdź też: Kolka u konia — przyczyny, objawy, leczenie

Waga konia a dieta – jak żywić wierzchowca?

Aby waga konia nie zagrażała jego zdrowiu, ważna jest nie tylko systematyczna aktywność fizyczna, ale także zdrowa dieta. Zbilansowany jadłospis dostarczy zwierzęciu najważniejszych składników odżywczych, by mogło się prawidłowo rozwijać.

Pamiętaj, by pokarm był odpowiednio dobrany do wieku, rasy i poziomu codziennej aktywności konia. Nie powinien zawierać zbyt wiele węglowodanów niestrukturalnych, cukrów i tłuszczu.

 Sprawdź też, jakie owoce i warzywa mogą jeść konie?

Jeśli Twoje zwierzę ma nadwagę lub jest otyłe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który opracuje dla niego specjalną dietę. Więcej informacji o żywieniu, zdrowiu i rozwoju koni znajdziesz na blogu Fitmin.