Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ile Twój pies ma lat? Sprawdź, jak możesz się tego dowiedzieć

wiek-psa

Jak liczy się psie lata?

Mitem jest, że jeden rok z życia psa to siedem lat życia człowieka. Tempo starzenia się naszych domowych czworonogów nie jest cały czas takie samo i zależy od wielu czynników. Przy przeliczaniu wieku psa na ludzkie lata należy również pamiętać o różnicach pomiędzy poszczególnymi rasami. Chodzi tu przede wszystkim o wielkość i masę ciała Twojego pupila. Przyjęło się dzielić psy na trzy kategorie wagowe, według których należy liczyć psie lata.

  • Małe psy do 15 kg dojrzewają szybciej, ale starzeją się w mniejszym tempie.
  • Duże rasy powyżej 45kg przez pierwsze 4 lata życia dorastają wolniej lecz później proces starzenia znacznie przyspiesza.
  • Psy średnie, mieszczące się w przedziale 15kg-45kg, mieszczą się gdzieś pomiędzy.

Wiek psa – tabela

Pomocną w zrozumieniu tego, jak się liczy wiek psa, będzie poniższa tabela.

Wiek psa

Małe psy

Średnie psy

Duże psy

1 rok

15 lat

15 lat

15 lat

2 lata

24 lata

24 lata

24 lata

3 lata

28 lat

28 lat

28 lat

4 lata

32 lata

32 lata

32 lata

5 lat

36 lat

36 lat

36 lat

6 lat

40 lat

42 lata

45 lat

7 lat

44 lata

47 lat

50 lat

8 lat

48 lat

51 lat

55 lat

9 lat

52 lata

56 lat

61 lat

10 lat

56 lat

60 lat

66 lat

11 lat

60 lat

65 lat

72 lata

12 lat

64 lata

69 lat

77 lat

13 lat

68 lat

74 lata

82 lata

14 lat

72 lata

78 lat

88 lat

15 lat

76 lat

83 lata

93 lata

16 lat

80 lat

87 lat

120 lat

Po czym można poznać wiek psa?

Nawet najdokładniejszy przelicznik wieku psa będzie nieprzydatny, jeśli nie wiesz, kiedy zwierzę się urodziło. Może stanowić to problem, na przykład w przypadku zwierząt adoptowanych, np. ze schroniska czy fundacji. Najlepszym sposobem, by ustalić wiek psa, jest wizyta u weterynarza. Istnieje też kilka wskazówek, dzięki którym możesz w przybliżeniu samodzielnie określić, ile pies ma lat.

Uzębienie

Zwróć uwagę na zęby. To właśnie one najskuteczniej pomagają określić psie lata. Szczeniaki posiadają zestaw 28 zębów mlecznych. Pierwsze z nich wyrzynają się około trzeciego tygodnia życia. W czwartym miesiącu wyrastają przedtrzonowce, które są już zębami stałymi. Jeśli psu zaczynają wypadać zęby mleczne, ma on najprawdopodobniej ponad pięć miesięcy. Po 7 miesiącu zwierzę powinno posiadać 42 zęby stałe.

psie-lata

Z czasem zęby ścierają się i zaczyna osadzać się na nich kamień. Im bardziej żółte są zęby, tym starszy jest pies. Po 10. roku życia zaczynają wypadać. W pierwszej kolejności znikają siekacze, następnie przedtrzonowce, a na końcu kły.

Wygląd oczu i sierści

Psi wiek kryje się w oczach. Z wiekiem stają się coraz bardziej mętne i wyglądają na zamglone. Oczywiście wiąże się to ze stanem wzroku zwierzęcia. Nawet stosunkowo młode psy mogą mieć różne choroby oczu, dlatego nie warto opierać się wyłącznie na tej wskazówce.

Podobnie jak ludzie, psy na starość siwieją. Biała sierść często pojawia się najszybciej w okolicy pyska. Pierwsze siwe włosy mogą wystąpić ok. piątego roku życia. Do 10. roku cała głowa może pokryć się siwizną. Stan skóry pod sierścią również z wiekiem ulega pogorszeniu. Coraz częściej pojawiają się brodawki i inne zmiany. Pamiętaj jednak, że wygląd zewnętrzny zależy nie tylko od wieku psa, ale również:

  • chorób,
  • stylu życia,
  • diety
  • oraz stresu.

Sposób zachowania

Im starszy pies, tym mniej ma ochoty do zabawy i wygłupów. Staje się bardziej zrównoważony i spokojny. Poziom energii z wiekiem powoli spada. Pojawiają się problemy z poruszaniem się, wstawaniem i kładzeniem. Zdarza się, że psi senior zaczyna tracić węch, słuch, wzrok, a nawet głos. Wszystkie te wskazówki pozwalają jednak tylko w przybliżeniu określić wiek psa.

Zdrowe i długie życie czworonoga

Niezależnie od wieku psa zawsze dbaj o jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki temu Twój pupil dłużej zachowa sprawność i wzrosną jego szanse na długie życie. Zadbaj o odpowiednią dietę, podając psu karmę dobraną specjalnie do jego potrzeb. Wskazówki w wyborze właściwych produktów znajdziesz w artykule Etykiety karm dla psów. Jak je właściwie czytać?.

 

Bierz swojego pupila na długie spacery, wspólne bieganie po lesie czy inne formy aktywności fizycznej.   Rzecz jasna, każda rasa ma inne potrzeby dotyczące ruchu, pamiętaj o tym, by nie przeforsować zwierzaka. Nie zaniedbuj też wizyt u weterynarza i zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące dolegliwości. Z kolei w trosce o psychikę zwierzęcia postaraj się poświęcać psu jak najwięcej czasu i uwagi.