Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak przebiega prawidłowy rozwój kota? Jak przebiega prawidłowy rozwój kota? Poznaj wszystkie etapy

karmienie-kociat

Co wpływa na rozwój kota?

Wszystkie kocie maluchy rodzą się ślepe i zupełnie nieporadne. Bez wątpienia nie przeżyłyby długo bez opieki matki. Z kolei już między kilkumiesięcznymi kociętami można czasem zauważyć znaczne różnice rozwojowe.

Czy wiesz, jakie czynniki mają wpływ na rozwój kota? Przede wszystkim, ważne jest środowisko, w jakim przychodzą na świat i wychowują się kocięta. Z obserwacji miotów wynika, że „dzikie” maluchy dojrzewają szybciej. Dzieje się tak, ponieważ same muszą szybko nauczyć się zdobywać pokarm, żeby przeżyć. Domowe kocięta po zakończeniu okresu karmienia piersią otrzymują gotowe posiłki w miseczkach, dlatego na tym etapie nie muszą wykazywać wielu umiejętności, jakie mają ich żyjący dziko kuzyni.

Również rasa ma wpływ na dorastanie kota. Przykładowo – Main Coony dojrzewają nieco wolniej, niż większość kocich ras.

Ważnym czynnikiem jest też opieka, jaką otrzymują czworonogi. Regularne wizyty u lekarza weterynarii, odpowiedni pokarm, pielęgnacja i urozmaicone zabawy korzystnie wpływają na rozwój kota. Z kolei choroby i niedożywienie znacznie spowalniają kocie dojrzewanie.

Sprawdź też: Utrzymanie kota – ile to kosztuje?

Rozwój kota – poznaj poszczególne etapy

Każdy odpowiedzialny opiekun powinien poznać etapy rozwoju kota, by wiedzieć, czy z jego pupilem od strony behawioralnej jest wszystko w porządku. Lekarze weterynarii i behawioryści wyróżniają kilka etapów kociego rozwoju.

Okres noworodkowy

To pierwsze dwa tygodnie przeżyte przez nowonarodzone kocięta. Rozwój maluchów na tym etapie to przede wszystkim kształtowanie się zmysłów, a także poznawanie matki oraz rodzeństwa. Za karmienie kociąt w pełni odpowiada kotka, żywiąc je swoim mlekiem, które zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, wspierających dalszy rozwój zwierzęcia.

Okres rozwoju i socjalizacji

Etap ten przypada między 2. a 7. tygodniem życia kocięcia. Maluch zaczyna wówczas poznawać świat i swoich ludzkich opiekunów. Powoli uczy się także samodzielnej higieny i korzystania z kuwety. Rozpoczyna się też okres ząbkowania, dlatego około 4. tygodnia życia można powoli wprowadzać do diety stałe pokarmy, pamiętając, że mleko matki nadal jest podstawą żywienia.

 

Okres nauki i zabawy

To okres między 7. a 14. tygodniem życia. W tym czasie maluch dużo bawi się z rodzeństwem oraz matką, ćwicząc tym samym zdolności łowieckie i koordynację ruchową. Około 9. tygodnia życia przychodzi czas na pierwsze szczepienia profilaktyczne. Powoli kończy się też okres karmienia piersią przez kotkę, dlatego należy zadbać o prawidłowe żywienie kota w tym wieku, podając karmę typu „kitten”.

Okres nawiązywania relacji społecznych i ustalania hierarchii

Rozwój kota między 3. a 6. miesiącem życia to głównie szukanie towarzystwa do zabawy i pokazywanie swojego charakteru – teraz można zaobserwować, które z kociąt dominuje, a które woli się podporządkować. Mleczne zęby maluchów zaczynają wypadać, by zrobić miejsce stałym. Dieta dla kota na tym etapie nie musi ulec zmianom jakościowym – pamiętaj, że pupil w tym wieku bez przeszkód może spożywać karmę suchą.

Okres dorastania

Między 12. a 18. miesiącem życia Twój pupil powoli wkracza w dorosłość, choć nadal może zachowywać się jak kociak. To czas, by nieco zmienić żywienie kota – karmę typu „kitten” należy zastąpić pokarmem dla dorosłych osobników.

Okres dorosłości

Ten etap trwa już do końca kociego życia. Dorosłość zwierzęcia wcale nie oznacza, że możesz dbać o nie z mniejszą troską, niż wcześniej. Pamiętaj o profilaktycznych szczepieniach i wizytach u lekarza weterynarii. Zwróć uwagę na karmienie dorosłego kota po kastracji lub sterylizacji – w ten sposób ochronisz go przed nadwagą i otyłością.

karmienie-kota

Żywienie kota – o tym pamiętaj przez cały okres życia czworonoga!

Prawidłowe żywienie kota ma ogromny wpływ na rozwój zwierzęcia na każdym etapie życia. Kiedy zaczniesz rozszerzać dietę swojemu pupilowi, podawaj mu zbilansowaną karmę, przystosowaną do jego wieku, stanu zdrowia oraz aktywności. Pamiętaj, że właściwe karmienie kota pomaga uniknąć wielu groźnych chorób i przedłużyć życie zwierzęcia. Sprawdź też, jak często karmić kota.

Więcej ciekawostek na temat zdrowia i rozwoju kotów znajdziesz na blogu Fitmin.