Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Zdrowe jedzenie dla psa, czyli jakie?

zdrowe-jedzenie-dla-psa

Czym charakteryzuje się zdrowa karma dla psa?

Zdrowe jedzenie dla psa to nie tylko gwarancja prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zwierzęcia. Zbilansowana dieta pozytywnie wpływa przede wszystkim na:

  • stan skóry, sierści,
  • pracę stawów,
  • ostrość wzroku,
  • rozwój mózgu.

Odpowiedni dobór niezbędnych składników odżywczych wzmacnia także odporność czworonoga i zapewnia energię do odkrywania świata i zabawy z opiekunem.

Twój pupil to naturalny mięsożerca, dlatego zdrowa karma dla psa powinna zawierać jak najwięcej mięsa, a więc i białka zwierzęcego. Pokarm złożony w większości ze zbóż jest bogaty w węglowodany, a ubogi w białko – specjaliści w żywieniu psów ostrzegają, że zbyt wysoka ilość węglowodanów w diecie czworonoga może prowadzić do nadwagi i otyłości.

Jaki rodzaj mięsa wybrać dla swojego pupila? Przeczytaj – Jakie mięso dla psa jest najlepsze i najzdrowsze?

Tym, czego na pewno należy unikać w składzie zdrowej psiej karmy, są:

  • sztuczne aromaty,
  • barwniki,
  • wzmacniacze smaku.

Substancje te mogą wywoływać reakcje alergiczne, a także powodować szereg problemów z układem pokarmowym, takich jak wzdęcia, biegunki, czy zaparcia.

Jeśli nie wiesz, jak rozszyfrować informacje podane na opakowaniu pokarmu dla czworonoga, sprawdź – Etykiety karm dla psów. Jak je właściwie czytać?

Pamiętaj, że nie wszystkie dodatki są złe! Co może zawierać zdrowa karma dla psa?

Bardzo cennym składnikiem jest, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, olej rybi, który korzystnie wpływa na pracę mózgu oraz inulina – prebiotyk. Również obecność glukozaminy i chondroityny w składzie pokarmu jest mile widziana – substancje te dbają o prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Zdrowa mokra karma dla psa, suche krokiety z dobrym składem, a może kuchnia domowa?

Wielu początkujących opiekunów czworonogów zastanawia się, czy sucha karma dla psa jest zdrowa. Odpowiedź brzmi: wszystko zależy od składu pokarmu. Jeśli dominuje w nim mięso, a ponadto nie zawiera sztucznych konserwantów, barwników, aromatów i wzmacniaczy smaku – warto wziąć go pod uwagę, planując jadłospis swojego pupila.

Sucha karma może być podstawą psiej diety. Gryzienie twardych granulek pomaga czworonogowi oczyszczać zęby i chroni przed powstawaniem kamienia nazębnego. Przy takim sposobie żywienia należy szczególnie zwracać uwagę na ilość wody wypijanej przez zwierzę każdego dnia – jeśli pies zbyt mało pije, może się odwodnić.

 

Wielu opiekunów decyduje się też na karmienie pupili metodą mieszaną – podają im zarówno posiłki z karmy mokrej, jak i suchej. To świetny balans oraz okazja do urozmaicenia psiej diety.

Czy zdrowa mokra karma dla psa jest lepsza niż posiłki gotowane w domu? Prawdą jest, że niewielu psich opiekunów zna zasady żywienia czworonogów, dlatego często podają swoim pupilom posiłki o zbyt wysokiej ilości kalorii lub co gorsza, resztki ze swojego obiadu. Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać dania dla Twojego psa, skontaktuj się wcześniej z dietetykiem zwierzęcym.

Zdrowe jedzenie dla psa – postaw na różnorodność!

zdrowe-jedzenie-dla-psa

Już wiesz, co może zawierać zdrowa karma dla psa. Warto jednak uświadomić sobie, że podobnie jak w przypadku żywienia ludzi, psia dieta także powinna być urozmaicona. Wybieraj mięsne pokarmy o różnych smakach z wieloma odżywczymi dodatkami i witaminami, m.in. w postaci warzyw, owoców, podrobów, czy ziół.

W ten sposób dostarczysz swojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników dla:

  • pełni sił,
  • doskonałej energii,
  • dobrego samopoczucia.

Dzięki temu uchronisz go również przed groźnymi chorobami i problemami zdrowotnymi. Twój pies będzie Ci towarzyszył przez długie lata, emanując radością, energią i miłością do swojego troskliwego opiekuna.

Więcej ciekawych artykułów na temat żywienia, zdrowia i rozwoju psów, znajdziesz na blogu Fitmin.pl.