Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Obcinanie pazurów u kota: zrób to szybko i sprawnie!

obcinanie-pazurow-u-kota

Po co kotom pazury?

Kocie pazurki są grube i mocne o ostrym, zagiętym zakończeniu. Kto przekonał się o tym na własnej skórze, ten z pewnością może potwierdzić, że to skuteczna i groźna broń czworonogów.

Po co kotu pazurki? Pazury służą mu m.in. sprawnego wspinania się na drzewa (w chwili zagrożenia), a także chwytania i przytrzymywania zdobyczy – niezależnie od tego, czy jest to zabawkowa wędka, czy żywa mysz.

Czy kotu obcina się pazury?

Czy kotu obcina się pazury? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Można, ale nie trzeba tego robić. Jeśli kot jest wychodzący, nie należy sięgać po nożyczki i pozbawiać go broni oraz podstawowego “narzędzia” do polowania czy obrony. Jednak gdy pazury są popękane, przerośnięte, a przy opuszkach pojawia się stan zapalny – przycinanie  jest wręcz konieczne.

W naturze koty ścierają pazurki podczas:

  • chodzenia,
  • biegania,
  • wspinania się,
  • polowania.

Jednak nawet Twój kanapowiec potrzebuje pozbyć się starych łusek z pazurów i wydobyć ich ostre części. Zwykle wybiera sobie jeden lub kilka mebli, na których wykonuje swój “manicure”.

Jeśli chcesz oszczędzić swoją tapicerkę lub tapetę, przyczep do mebli specjalne, ochronne nakładki i postaw w domu drapak. Możesz go zrobić samodzielnie według wskazówek zawartych w artykule “Domowy drapak dla kota: zrób to sam(a)!. Drapak ograniczy zainteresowanie kota meblami i innymi domowymi sprzętami, które kocie pazurki mogłyby skutecznie porysować i zniszczyć. Aby kot go polubił i chętnie z niego korzystał, możesz spryskać go sprayem z kocimiętką lub posypać go suszonym odpowiednikiem.

Drapak nie zetrze jednak tylnych pazurków kota niewychodzącego. Jak obciąć pazury kotu samodzielnie, bezstresowo i bez zadrapań? Poniżej instrukcja.

Przyzwyczajanie kota do zabiegu obcinania pazurów

Zanim weźmiesz w dłonie nożyczki, postaraj się stopniowo przyzwyczaić kota do tego, że dotykasz jego delikatnych i wrażliwych łapek. Sporo kotów nie zgadza się na głaskanie w tym miejscu, jak i po brzuszku – wiąże się to z potrzebą obrony przed ewentualnym zagrożeniem. Jeśli masz małego kociaka w domu, przyzwyczajaj kota do głaskania łapek już od samego początku, a każde pozwolenie nagradzaj “smaczkiem”.

Jeśli kot akceptuje już lekki dotyk, zacznij oswajać go z delikatnym naciskaniem opuszków łap, by wysunęły się pazurki. Jeśli zwierzę jest spokojne, nagródź je ulubionymi chrupkami lub kocią kiełbaską.

Kiedy kot już zaakceptował te czynności i nie kojarzy ich z zagrożeniem — czas na “ostre cięcie”.

Obcinanie pazurów u kota: krok po kroku

Obcinanie pazurów możesz powierzyć groomerowi lub weterynarzowi. Jeśli jednak chcesz wykonać zabieg osobiście, dobrym pomysłem jest obcięcie pazurów u kota, który właśnie zmęczył się zabawą, drzemie lub jest świeżo po drzemce.

Potrzebne Ci będą:

  • specjalne nożyczki do pazurków ze specjalnie wyprofilowanymi ostrzami lub cążki,
  • kocie przysmaki,
  • druga osoba do pomocy (taka, do której kot ma do niej duże zaufanie, w przeciwnej sytuacji zwierzę będzie niespokojne).

Jak obciąć kotu pazury? Przytnij tylko białą końcówkę pazura – nie ruszaj różowej części (macierzy pazura), która jest mocno unerwiona i ukrwiona. Pazury ścinaj zgodnie z kierunkiem zakrzywienia pazura, na płasko.

Jeśli Twój kot ma większe zaufanie do innego mieszkańca domu, wykorzystaj tę ufność w słusznym celu. Taka osoba może trzymać kota na kolanach i uspokajać go głaskaniem, a Ty w międzyczasie, na spokojnie, obcinaj ostre, białe końcówki.

Jak unieruchomić “wierzgającego” podczas zabiegu kota? Możesz zawinąć go dość ciasno w ręcznik lub założyć mu specjalny “kubraczek”. Aby mieć większą kontrolę nad kotem, pochyl się i przytrzymaj jego grzbiet brzuchem lub poproś o to swojego pomocnika.

Wiesz już, jak obciąć kotu pazurki, ale jeśli to Twój pierwszy podopieczny, możesz mieć pytania i wątpliwości. Postaramy się je rozwiać w serii Q&A. 

jak-obciac-kotu-pazury

Czy małym kotom można obcinać pazury?

Tak – możesz przyzwyczajać małego kotka do obcinania pazurków już od małego, choć dużo większe problemy z pazurkami mają koci seniorzy. U nich pazury mogą być grubsze, twardsze i trudniejsze do schowania, a chodzenie na nich bolesne. 

Czy obcinać kotu tylne pazury?

Tak – możesz u kota wykonać nie tylko “manicure”, ale i “pedicure”, szczególnie że ścieranie tylnych pazurów jest dla kota trudniejsze.

Jak często obcinać pazury kota?

To zależy od tempa przyrostu pazurków u konkretnego kota. Najczęściej wystarczy robić to co 3-4 tygodnie.

Wiesz już, jak obcinać kocie pazury. Zastosuj powyższe rady, dzięki którym zabieg powinien przebiegać bezproblemowo. Jeśli jednak obcinanie kocich pazurków jest dla Ciebie i dla kota zbyt stresujące, zdecyduj się na wizytę u groomera lub weterynarza.