Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Nauka czystości szczeniaków i psów dorosłych

ja-nauczyc-szczeniaka-czystosci

Załątwianie się: nauka szczeniąt

Musisz wiedzieć, że częstotliwość załatwiania się u małych psiaków wynika z ich anatomii. Pęcherz szczeniaczka jest raczej niewielki, dlatego często musi być on opróżniany. Za każdym razem, gdy Twój pupil coś zje lub wypije, musisz wyprowadzić go na zewnętrz.

Małe psiaki dopiero uczą się kontroli nad swoim ciałem. Często przydarzają się im różne „wypadki” pod wpływem pobudzenia, ekscytacji czy innych silnych emocji. Dlatego zawsze, gdy Twój mały przyjaciel zakończy zabawę, postaraj się zorganizować mu spacer.

Szczeniaki powinny być wyprowadzane na zewnątrz 8-10 razy dziennie. W miarę dojrzewania liczbę spacerów możesz stopniowo zmniejszać.

Szczeniak często załatwia się na dywan: co zrobić?

Warto wiedzieć, że psy nie załatwiają się w pobliżu miejsc, w których śpią i jedzą. Twój ulubieniec niepokojąco często załatwia się na dywan i robi to ciągle w tym samym miejscu? „Odstraszysz” go, ustawiając w bliskim sąsiedztwie takiego newralgicznego punktu należącą do niego miskę lub posłanie.

Pies sika na dywan? Na czas nauki czystości warto chodnik zwinąć i schować. Zapach moczu (nawet po dokładnym wytarciu plamy) może być wciąż wyczuwalny i spowodować, że zwierzę będzie ponownie się tam załatwiać. 

Przydatna w takiej sytuacji może być również mata. Jest on czymś w rodzaju kuwety dla kotów. Jednak w przypadku psiaków stanowi ona rozwiązanie tymczasowe i zastępcze.

Jak nauczyć psa czystości i załatwiania się na matę?

Za każdym razem, gdy psiak zaczyna zdradzać sygnały, że chce się załatwić, postaw go na takim podkładzie. Stosuj nagrody, gdy zabrudzi on matę zamiast dywanu. Takie akcesorium jest przydatne także podczas dłuższych nieobecności psich opiekunów w domu.

Ile trwa nauka czystości szczeniaka?

Nie ma na to reguły. Można ją zaprzestać w momencie, gdy załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz staje się dla psa czynnością zupełnie naturalną. Warto mieć na uwadze, że szybciej przebiega nauka czystości szczeniąt niż psów dorosłych, co nie znaczy wcale, że nauka dorosłych zwierząt jest niemożliwa.

Nie zniechęcaj się drobnymi wpadkami. Mimo częstych wyjść na zewnątrz i licznych gratyfikacji nadal mogą one przydarzać się Twojemu pupilowi. Mały psiak nie rozumie, że są miejsca lepsze i gorsze do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Pomaga mu w tym trening czystości. Prowadzenie go wymaga od opiekuna wytrwałości i cierpliwości. Lekceważące podejście do tego zadania może być zgubne w skutkach. Pamiętaj – czego szczeniak się nie nauczy, tego dorosły pies nie będzie umiał.  

Być może zainteresuje Cię artykuł: „Jak karmić szczeniaka? Dobre praktyki przy karmieniu szczeniąt”.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Oczywiście nauka czystości dotyczy nie tylko szczeniąt, ale i zwierząt dorosłych, np. tych ze schroniska czy interwencji. Naukę czystości psa dorosłego (jak i młodego) zawsze warto rozpocząć od stworzenia mu pewnej rutyny, jeśli chodzi o pory karmienia i wyprowadzania na spacer. Zwierzę powinno wiedzieć, kiedy może oczekiwać spaceru. Dzięki temu łatwiej będzie mu wytrzymać do tego momentu.

Zastanawiasz się, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze w sposób bezstresowy dla niego? Powtórzmy raz jeszcze jak wielką siłę ma pozytywne wzmocnienie. Nagradzaj zwierzę za dobre zachowania. Za każdym razem, gdy Twój czworonożny przyjaciel załatwi się poza domem, pochwal go, zaoferuj pieszczotę albo przysmak, np. z suszonego mięsa.

Pies spragniony otrzymywania takich pozytywnych reakcji z Twojej strony będzie zachowywał się w sposób zgodny z oczekiwaniami.

 Jak pies sygnalizuję potrzebę załatwienia się?

Trenerzy podkreślają również rolę umiejętności komunikowania się z psem w czasie nauki czystości. Kiedy pies musi wyjść na zewnątrz za potrzebą, może to sygnalizować poprzez:

  • kręcenie się po domu i obwąchiwanie podłogi,
  • kontakt wzrokowy,
  • potrącanie nosem,
  • stanie pod drzwiami wyjściowymi,
  • ciche popiskiwanie, „burczenie” lub inną wokalizację.

Uważnie obserwuj swojego pupila i reaguj – prawdopodobnie szybko będziesz w stanie odczytywać sygnały wysyłane przez zwierzę.

Nauka czystości psa: tego nigdy NIE rób!

Mimo najlepszych chęci, czasem mogą się zdarzyć wypadki – na początku nauki może być ich całkiem sporo. Pamiętaj jednak, że kary takie jak krzyk czy wsadzanie nosa w mokrą kałużę na dywanie mogą tylko wywołać u niego stres. Nie skojarzy on swojego zachowania z karą, przez co nadal będzie je powtarzał.

jak-nauczyc-psa-zalatwiac-sie-na-dworze

Nauka czystości psów lękliwych i z traumami

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze w sytuacji, gdy problemy z higieną wynikają z lęku, przeżytej traumy? Z takimi problemem czasem mierzą się właściciele psów adoptowanych ze schroniska.

By zwalczyć u nich skłonność do załatwiania się w domu, należy zapewnić im komfortowe warunki do wypróżniania się podczas spacerów. Behawioryści podpowiadają, że rozwiązań należy szukać, wnikliwie obserwując psa. Jeśli w podenerwowanie wprawia go obecność ludzi oraz innych psów, trzeba poszukać dla niego bardziej ustronnych miejsc. Pies nie chce załatwiać się, będąc na smyczy? Warto znaleźć teren, na którym można go będzie z niej spuścić, chociażby na chwilę. Po załatwieniu się na dworze zawsze chwal i nagradzaj psiaka.

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne! Powodzenia