Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Najmniejszy pies świata to…? Poznaj najpopularniejsze rasy małych psów!

najmniejsze-psy

Najmniejszy pies świata – zobacz, ile waży i jakiej jest rasy

Jaki jest najmniejszy psiak na świecie? Ten wyjątkowy tytuł przypadł suczce, ważącej niecałe 500 gramów. Suczka Milly, bo o niej właśnie mowa, mierzy 9,65 centymetrów wzrostu i jest przedstawicielką rasy chihuahua. Najmniejszy pies urodził się w grudniu 2011 roku – osesek ważył wówczas 20 gramów i wymagał ręcznego odkarmiania. Urocza Milly z Puerto Rico została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako najmniejszy pies świata w 2013 roku.

Popularne małe rasy psów

Małe rasy psów cieszą się dużą popularnością, gdyż ze względu na swoje niewielkie rozmiary nadają się do życia nawet w mniejszych mieszkaniach w bloku. Pieski miniaturki to także świetni towarzysze człowieka, nie ustępując w tym aspekcie większym rasom. Zastanawiasz się nad wyborem miniaturowej rasy? Poznaj 9 najmniejszych ras psów na świecie.

Chihuahua

Listę najmniejszych ras psów otwiera chihuahua. Niektóre osobniki tej rasy nie przekraczają 10 cm wysokości. Waga tych temperamentnych, maleńkich psiaków wynosi zwykle ok. 1,5 – 3 kg, choć w niektórych przypadkach może być jeszcze niższa.

Yorkshire terier

Popularne pieski miniaturki to również yorkshire terier. Przedstawiciele tej rasy są inteligentne, pewne siebie, odważne i wyróżniają się mocnym temperamentem. Ich waga waha się od 2,5 do 3 kg.

Pomeranian (szpic miniaturowy)

Pomeranian to pies aktywny, towarzyski i przyjazny. Szpice miniaturowe osiągają wagę od ok. 1,9 – 3,5 kg i dorastają do wysokości 20 cm.

Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy, nazywany także ratlerkiem, to jedna z najmniejszych ras psów. Wyróżnia ją smukła sylwetka i niewielka waga – ok. 3,5-5 kg w przypadku dorosłych osobników.  Pieski te mają wesołe usposobienie i uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności.

Najmniejszy-pies-swiata

Maltańczyk

Radosne maltańczyki to kolejna z popularnych małych ras. Psy te są bardzo żywiołowe i kochają ruch. Ich maksymalna waga wynosi między 3 a 4 kg.

Pekińczyk

Psy tej rasy osiągają wagę od ok. 3,2 do 6,4 kg. Pekińczyki są inteligentne, jednak bywają też bardzo uparte.

Bichon Frise

Przedstawicieli tej rasy wyróżnia śnieżnobiała, kędzierzawa sierść, wymagająca odpowiedniej pielęgnacji. Bichon Frise to wyjątkowo uczuciowy psy o radosnym usposobieniu.  Ich waga wynosi około 4-7 kg.

Shih tzu

Urocze Shih tzu to rasa psów do towarzystwa. Są one niezwykle wierne i szybko się uczą. Idealna waga dorosłych przedstawicieli wynosi od 4,5 do 7,5 kilogramów.

Mops

Ten niewielki (choć muskularny) pies osiąga wagę od 6,3 do 8,1 kg przy wysokości w granicach 25-33 cm. Choć mopsy bywają uparte, są też towarzyskie i bardzo oddane.

Jak żywić psy małych ras?

Małe rasy psów mogą żyć nawet 16-18 lat. Aby cieszyć się towarzystwem swego ulubieńca jak najdłużej, należy właściwie o niego dbać. Niewielkich rozmiarów czworonogi wymagają odpowiedniego żywienia, dlatego w trosce o ich zdrowie sięgnij po dedykowane małym rasom karmy suche. Granulki karmy dla psów miniaturek są niewielkie, co ułatwia zwierzakom gryzienie pokarmu.

Rasy miniaturowe mogą być bardziej narażone na problemy, takie, jak kamica moczowa, dlatego warto pilnować, by zwierzak przyjmował odpowiednią ilość wody. Pomocne w trosce o odpowiedni poziom nawodnienia psa są karmy mokrektóre zawierają zdecydowanie więcej wody niż suche odpowiedniki.

 

Aby Twój pies miniaturka mógł jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i doskonałą kondycją, wybierz karmy zawierające niezbędne witaminy i minerały. Szeroki wybór odpowiednio przygotowanego pożywienia znajdziesz w sklepie Fitmin.

 

Najpopularniejsze choroby małych ras psów

Musisz mieć jednak świadomość, że pies miniaturka może zachorować. Aby upewnić się, że ulubieńcowi nic nie dolega, należy regularnie odwiedzać z nim gabinet lekarza weterynarii i wykonywać badania kontrolne. Ważna jest także profilaktyka przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym, które mogą zagrażać zdrowiu pupila.

Jakie choroby może mieć piesek miniaturka? Wśród najczęstszych przypadłości czworonogów małych ras wymienia się:

  • endokardiozę (choroba serca),
  • zapadanie tchawicy,
  • zwichnięcie rzepki,
  • syndrom brachycefaliczny (u ras brachycefalicznych, takich jak pekińczyk czy mops),
  • hipoglikemię,
  • schorzenia oczu,
  • choroby stomatologiczne.

Sprawdź też: „10 najpopularniejszych ras psów dużych i olbrzymich”

 

Zastanawiasz się nad zakupem lub adopcją psa miniaturki? Decydując się na psa niewielkich rozmiarów, możesz zyskać wspaniałego przyjaciela na długie lata. Pamiętaj jednak o tym, by zwracać uwagę na specyficzne potrzeby żywieniowe psa miniaturki i regularnie kontrolować jego stan zdrowia.