Najważniejsze akcesoria dla kota, czyli koci niezbędnik

koci-niezbednik-akcesoria-dla-kota

Czy kot w mieszkaniu to dobry pomysł?

Za zwierzę najbardziej udomowione przez człowieka uznawany jest pies, ale kot również okazuje się być świetnym towarzyszem, zwłaszcza osób samotnych, ale nie tylko. Dostosowuje się do życia praktycznie w każdej, nawet małej przestrzeni. Potrzebuje tylko trochę prywatności. Nie trzeba wyprowadzać go na zewnątrz, nie wymaga ciągłej opieki i może być pozostawiony sam sobie, podczas gdy właściciel wychodzi np. do pracy. Dodatkowo obecność kotów w domu może pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Czy potrzeba więcej argumentów?

 

Przeczytaj także: Dlaczego warto mieć kota? Wpływ kota na zdrowie człowieka

Wyprawka, czyli co kupić kotu?

Jeśli decydujesz się na posiadanie kota w domu, musisz zadbać o kilka niezbędnych rzeczy. Oto akcesoria dla kota, w które powinien zainwestować każdy opiekun.

Kuweta

Koty są z natury czyściochami. Mają one wręcz naturalną potrzebę zagrzebywania swoich odchodów… nawet gdy nie ma w czym. Kuweta dla kota to podstawa. Najlepiej ustawić ją w zacisznym i odosobnionym miejscu, gdyż mruczki cenią sobie prywatność. Może to być np. łazienka. Odpowiedni żwirek wyeliminuje przykre zapachy, ale i tak trzeba go zmieniać regularnie, najlepiej minimum raz dziennie.

Jedzenie

Kąt w kuchni jest dobrym miejscem, w którym możesz umieścić miskę dla kota. A w zasadzie dwie miski: jedną na pokarm, a drugą na wodę. Koty są z natury drapieżnikami i możesz z powodzeniem karmić je mięsem, ale przede wszystkim dostosuj dietę do wieku zwierzęcia. To, czy pupil jest wykastrowany, czy nie, również ma znaczenie. By kocia dieta była urozmaicona, postaw na karmę suchą i mokrą. Dobrej jakości, zbilansowaną, z dużą ilością składników pochodzenia zwierzęcego. 

Przeczytaj również: Jak dbać o kocięta? Szczepienia kociąt, karmy, zdrowie

Inne akcesoria dla kotów

Twój pupil oprócz załatwiania podstawowych potrzeb ma również inne. Powinieneś także kupić:

  • Legowisko dla kota

Mruczki lubią spać wszędzie, jednak warto od kocięcia przekonywać je, że mają swoje miejsce, w którym mogą wypoczywać. Ograniczy to w pewnym stopniu spanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

  • Drapak

Koty mają mocną potrzebę zużywania swoich pazurków. Jeśli nie będą nauczone spełniania jej na drapaku, ucierpią twoje meble, ubrania, buty… i wszystko, co tylko twój pupil uzna za interesujące.

  • Szczotka dla kota

Dorosłe koty zrzucają sierść. W zależności od tego, jak jest długa i gęsta, będzie to mniejszy bądź większy kłopot. Warto wyposażyć się w szczotkę, by pomóc pupilowi pozbywać się obumarłej sierści. Jednocześnie czesanie przyczyni się do zacieśniania więzi z kotem.

akcesoria-dla-kota-w-mieszkaniu

Zabawki dla kota

Jak pisała Wisława Szymborska „Co ma począć kot w pustym mieszkaniu”? Lepiej, by miał co robić i czym się bawić, a zostawi sprzęty domowe w spokoju, a Ty wracając do niego, nie będziesz się zastanawiać, co znowu spsocił pupil.

Na rynku dostępne są zabawki do gryzienia z kocimiętką, czy walerianą, kocie tunele, zabawki interaktywne, myszki, piłki, a także wędki, którymi możesz bawić się z kotem. Wychodząc z domu, możesz także zostawić mruczkowi smakołyk.

Zadbaj o sterylizację bądź kastrację

Kastracja to w zasadzie konieczny zabieg w przypadku kotów żyjących w domu. Pozbawia on je hormonów płciowych, a co za tym idzie chęci rozmnażania. Eliminuje to niechciane ciąże, potrzebę wędrówek samców za partnerkami do rozrodu, ale także przykre znaczenie terenu przez kota. Ważne, by zabieg wykonać w odpowiednim czasie – najlepiej około 6-8 miesiąca życia zwierzęcia, zaraz po tym, gdy pupil osiągnie dojrzałość płciową.

Przeczytaj także: Kastracja kota, sterylizacja kotki. Jak dbać o ich zdrowie po zabiegu?

Bezpieczeństwo to podstawa

Koty to zwierzęta bardzo aktywne, o naturze łowcy i odkrywcy. Mogą wydawać się mądre… aż do momentu zobaczenia ptaszka za oknem, czy poza obrębem balkonu. Zabezpiecz okna, w których przebywa pupil specjalną siatką i podobnie postąp w przypadku balkonu. Nie odmawiaj mruczkowi wstępu na niego, gdyż prawdopodobnie pokocha on wygrzewać się w słońcu.

Przeczytaj także: Siatka ochronna dla kota, czyli jak zabezpieczyć balkon, żeby kot nie wypadł?

 

Adopcja czy zakup kota może sprawić, że zyskasz wspaniałego przyjaciela na lata. Zadbaj, by czuł się w domu szczęśliwie i bezpiecznie, a będzie on wywoływał uśmiech na Twojej twarzy każdego dnia.