Co zrobić, gdy kot znaczy teren?
Dlaczego kot znaczy teren na wolności?
Koty są drapieżnikami, a drapieżniki mają swoje terytoria, których bronią przed konkurentami. Rewiry te są ich domem, miejscem polowania i wychowywania potomstwa. Mają znaczenie dla całego kociego gatunku. Tereny samców są duże i obejmują terytoria samic, z którymi samce się rozmnażają. Im kocur jest silniejszy, tym większy jest jego teren, a co za tym idzie, zostawia on po sobie więcej potomstwa. Znaczenie terenu przez kota mówi jego rywalom „to mój rewir”. Nasila się ono u zwierząt, które czują, że ich terytorium może być zagrożone.
Jak koty znaczą teren?
Gdy kot znaczy teren, oblewa małą ilością moczu głównie pionowe powierzchnie: ściany mebli, ściany w pokojach, drzwi, zasłony, a na zewnątrz pnie drzew, latarnie, słupy itd. Natomiast gdy zwyczajnie oddaje mocz, robi to na powierzchnie poziome, w większej ilości i zwykle próbuje mocz zakopać łapką (choć nie zawsze ma w czym). Ważne, by odróżniać te czynności, gdyż załatwianie potrzeb poza kuwetą, to problem wymagający innego rozwiązania niż znaczenie terenu.
Znaczenie terenu w domu
Koty żyjące w domu wcale nie zapominają o swoim „dzikim” zwyczaju. Zwłaszcza jeśli w domu tym nie żyją same, a np. dzielą przestrzeń z innymi kotami. Strzykając, oznaczają granice, okazują przywiązanie do ulubionych miejsc. Często robią to, by poczuć się bezpiecznie i uspokoić, zasygnalizować swoją obecność. Dla mruczków czynność ta może także oznaczać wzmacnianie więzi. Nie należy ich więc za to karać, bo przyniesie to wręcz odwrotny efekt.
Czy tylko kocur znaczy teren?
Znaczenie terenu jest domeną obu płci. Zarówno kotki, jak i koty, kastrowane i nie, mogą oznaczać teren moczem. Nie robią tego tylko kocięta, gdyż zwyczaj ten jest związany z dojrzałością płciową. Jeśli kotka znaczy teren w domu, może to oznaczać, że jest w rui. Ma ona wtedy wysoki poziom estrogenów w moczu i chce przyciągnąć do siebie kocury. Kocur zaś najczęściej czynem tym zaznacza swoje terytorium.
Koty zostawiają także inne znaki zapachowe, ocierając się, drapiąc, bądź pocierając gruczołami znajdującymi się dookoła ust o różne rzeczy, np. meble. Mruczek zostawia swój zapach również dlatego, by okolica nabrała jego indywidualnej woni, dzięki czemu czuje się bezpieczniej i pewniej.
Czy kocur po kastracji znaczy teren?
Wykastrowany kot lub kotka nie powinny znaczyć terenu, gdyż nie będą odczuwać takiej potrzeby. Zachowanie to jest bowiem uwarunkowane przez hormony płciowe, a terytorializm odgrywa bardzo ważną rolę w rozmnażaniu kotów. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem problemu znaczenia terenu przez kota jest jego kastracja, czyli usunięcie jajników u kotek bądź jąder u kocurów.
Przeczytaj także: Kastracja kota, sterylizacja kotki. Jak dbać o ich zdrowie po zabiegu?
Kotka znaczy teren po sterylizacji?
Sterylizacja i kastracja to nie to samo. Po pierwszym z zabiegów koty są bezpłodne, ale wciąż produkują hormony płciowe. Warto więc wiedzieć, któremu z zabiegów decydujemy się poddać naszego pupila. Koty wykastrowane nie powinny odczuwać potrzeby znakowania terenu. Jeśli jednak to robią, może być kilka przyczyn takiego zachowania:
- Kastracja została źle wykonana, np. został pozostawiony fragment jajnika/jądra;
- Kot ma problemy z układem moczowym;
- Kot jest zestresowany bądź czuje się zagrożony i dlatego znaczy teren. Przyczyny to zwykle: zmiany w domu, nowi lokatorzy, inne zwierzęta itd.
W przypadku dwóch pierwszych problemów warto udać się z kotem do weterynarza, by zbadać poprawność wykonanego zabiegu oraz wykluczyć chorobę układu moczowego. Jeśli wykluczysz powyższe, przyjrzyj się zachowaniu pupila i powodom, które mogą je wywoływać. Możesz też wybrać się z nim do kociego behawiorysty, który pomoże Ci zrozumieć zmianę zachowań zwierzęcia.
Jak oduczyć kota znaczenia terenu?
Jeśli na znaczenie terenu nie mają wpływu hormony i kot jest wykastrowany, ogranicz jego kontakt ze stresogennymi czynnikami. Oto kilka ze sposobów:
- Jeśli pupila stresuje obcy kot, ogranicz ich kontakty, np. zaciągnij rolety w oknie, usuwaj ślady moczu tamtego kota, jeśli zauważysz, że oznaczył teren.
- Konflikt z innym kotem, nowym współlokatorem? Pomyśl, czy w domu jest odpowiednia ilość misek na jedzenie, kuwet, drapaków. Każdy kot powinien mieć własną przestrzeń.
- Eliminuj ślady moczu, które kot pozostawił, by nie przypominały mu o tym, że dane miejsce trzeba ponownie oznaczyć.
- Gdy zauważysz, że kot szykuje się do oznaczenia terenu, przerwij ten proces. Nie może to mieć jednak wymiaru kary, gdyż zwierzę się zestresuje i spotęguje to problem.
Czy Twój kot znaczy teren? Jeśli tak i chcesz wyeliminować ten przykry problem, pamiętaj, że najlepszym sposobem jest wykastrowanie pupila. Jeżeli robi to mruczek po zabiegu, znajdź przyczynę stresu i usuń ją, a powinien on przestać zaznaczać swą obecność w ten sposób.