Co zrobić, gdy kot znaczy teren?

znaczenie-terenu-przez-kota-skad-sie-bierze

Dlaczego kot znaczy teren na wolności?

Koty są drapieżnikami, a drapieżniki mają swoje terytoria, których bronią przed konkurentami. Rewiry te są ich domem, miejscem polowania i wychowywania potomstwa. Mają znaczenie dla całego kociego gatunku. Tereny samców są duże i obejmują terytoria samic, z którymi samce się rozmnażają. Im kocur jest silniejszy, tym większy jest jego teren, a co za tym idzie, zostawia on po sobie więcej potomstwa. Znaczenie terenu przez kota mówi jego rywalom „to mój rewir”. Nasila się ono u zwierząt, które czują, że ich terytorium może być zagrożone.

Jak koty znaczą teren?

Gdy kot znaczy teren, oblewa małą ilością moczu głównie pionowe powierzchnie: ściany mebli, ściany w pokojach, drzwi, zasłony, a na zewnątrz pnie drzew, latarnie, słupy itd. Natomiast gdy zwyczajnie oddaje mocz, robi to na powierzchnie poziome, w większej ilości i zwykle próbuje mocz zakopać łapką (choć nie zawsze ma w czym). Ważne, by odróżniać te czynności, gdyż załatwianie potrzeb poza kuwetą, to problem wymagający innego rozwiązania niż znaczenie terenu.

Znaczenie terenu w domu

Koty żyjące w domu wcale nie zapominają o swoim „dzikim” zwyczaju. Zwłaszcza jeśli w domu tym nie żyją same, a np. dzielą przestrzeń z innymi kotami. Strzykając, oznaczają granice, okazują przywiązanie do ulubionych miejsc. Często robią to, by poczuć się bezpiecznie i uspokoić, zasygnalizować swoją obecność. Dla mruczków czynność ta może także oznaczać wzmacnianie więzi. Nie należy ich więc za to karać, bo przyniesie to wręcz odwrotny efekt.

jak-oduczyc-kota-znaczenia-terenu

Czy tylko kocur znaczy teren?

Znaczenie terenu jest domeną obu płci. Zarówno kotki, jak i koty, kastrowane i nie, mogą oznaczać teren moczem. Nie robią tego tylko kocięta, gdyż zwyczaj ten jest związany z dojrzałością płciową. Jeśli kotka znaczy teren w domu, może to oznaczać, że jest w rui. Ma ona wtedy wysoki poziom estrogenów w moczu i chce przyciągnąć do siebie kocury. Kocur zaś najczęściej czynem tym zaznacza swoje terytorium.

Koty zostawiają także inne znaki zapachowe, ocierając się, drapiąc, bądź pocierając gruczołami znajdującymi się dookoła ust o różne rzeczy, np. meble. Mruczek zostawia swój zapach również dlatego, by okolica nabrała jego indywidualnej woni, dzięki czemu czuje się bezpieczniej i pewniej.

Czy kocur po kastracji znaczy teren?

Wykastrowany kot lub kotka nie powinny znaczyć terenu, gdyż nie będą odczuwać takiej potrzeby. Zachowanie to jest bowiem uwarunkowane przez hormony płciowe, a terytorializm odgrywa bardzo ważną rolę w rozmnażaniu kotów. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem problemu znaczenia terenu przez kota jest jego kastracja, czyli usunięcie jajników u kotek bądź jąder u kocurów.

Przeczytaj także: Kastracja kota, sterylizacja kotki. Jak dbać o ich zdrowie po zabiegu?

Kotka znaczy teren po sterylizacji?

Sterylizacja i kastracja to nie to samo. Po pierwszym z zabiegów koty są bezpłodne, ale wciąż produkują hormony płciowe. Warto więc wiedzieć, któremu z zabiegów decydujemy się poddać naszego pupila. Koty wykastrowane nie powinny odczuwać potrzeby znakowania terenu. Jeśli jednak to robią, może być kilka przyczyn takiego zachowania:

  • Kastracja została źle wykonana, np. został pozostawiony fragment jajnika/jądra;
  • Kot ma problemy z układem moczowym;
  • Kot jest zestresowany bądź czuje się zagrożony i dlatego znaczy teren. Przyczyny to zwykle: zmiany w domu, nowi lokatorzy, inne zwierzęta itd.

W przypadku dwóch pierwszych problemów warto udać się z kotem do weterynarza, by zbadać poprawność wykonanego zabiegu oraz wykluczyć chorobę układu moczowego. Jeśli wykluczysz powyższe, przyjrzyj się zachowaniu pupila i powodom, które mogą je wywoływać. Możesz też wybrać się z nim do kociego behawiorysty, który pomoże Ci zrozumieć zmianę zachowań zwierzęcia.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

Jeśli na znaczenie terenu nie mają wpływu hormony i kot jest wykastrowany, ogranicz jego kontakt ze stresogennymi czynnikami. Oto kilka ze sposobów:

  • Jeśli pupila stresuje obcy kot, ogranicz ich kontakty, np. zaciągnij rolety w oknie, usuwaj ślady moczu tamtego kota, jeśli zauważysz, że oznaczył teren.
  • Konflikt z innym kotem, nowym współlokatorem? Pomyśl, czy w domu jest odpowiednia ilość misek na jedzenie, kuwet, drapaków. Każdy kot powinien mieć własną przestrzeń.
  • Eliminuj ślady moczu, które kot pozostawił, by nie przypominały mu o tym, że dane miejsce trzeba ponownie oznaczyć. 
  • Gdy zauważysz, że kot szykuje się do oznaczenia terenu, przerwij ten proces. Nie może to mieć jednak wymiaru kary, gdyż zwierzę się zestresuje i spotęguje to problem.

 

Czy Twój kot znaczy teren? Jeśli tak i chcesz wyeliminować ten przykry problem, pamiętaj, że najlepszym sposobem jest wykastrowanie pupila. Jeżeli robi to mruczek po zabiegu, znajdź przyczynę stresu i usuń ją, a powinien on przestać zaznaczać swą obecność w ten sposób.