Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Karma dla psa seniora – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

znajdz-najlepsza-karma-dla-psa-seniora

To oczywiste, że chciałbyś, by Twój pies żył jak najdłużej. Niestety nie na wszystko mamy wpływ. Mimo to możesz sprawić, by cieszył się on dobrym zdrowiem niemal do końca swoich dni. Właściwa troska, zbilansowana dieta i opieka weterynaryjna to aspekty, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Co istotne, wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby zwierzęcia. Im wcześniej dostrzeżesz symptomy starzenia i na nie zareagujesz, tym lepiej. Kiedy pies z dojrzałego przeistacza się w seniora? Czego spodziewać się po psiej starości? O tym poniżej!

Starość u psa

Proces starzenia jest długotrwały, a jego pierwsze objawy mogą zostać mylnie powiązane z niektórymi dolegliwościami zdrowotnymi. Tym samym ciężko jest określić, kiedy dokładnie zaczyna się psia starość. Zazwyczaj jest to bowiem kwestia indywidualna. Eksperci uważają jednak, że wśród wielu czynników mających na nią wpływ, jest między innymi rasa psa i jego masa ciała.

Kiedy pies staje się seniorem?

Niektórzy uznają wiek siedmiu lat za umowną granicę pomiędzy dojrzałością a starością. Biorąc pod uwagę elementy mające wpływ na proces starzenia, należy jednak przyjąć, że czworonogi przechodzą na „psią emeryturę” w dość szerokim przedziale czasowym, bo od piątego, do jedenastego roku życia. Skąd taka rozbieżność?

Uogólniając, przyjmuje się, że im większy pies, tym szybciej zaczyna się starzeć. Psy ras małych ważące do dziewięciu kilogramów wchodzą w jesień swojego życia w wieku około dwunastu lat. Psy średnie (od dziesięciu do dwudziestu kilogramów) – dziesięciu. Rasy duże, do czterdziestu kilogramów, zaczynają się starzeć już w dziewiątym roku życia, a olbrzymie – nawet siódmym.

Po czym poznać, że pies się starzeje?

Musisz pamiętać, że powyższe dane to raczej kwestia umowna. Każdy organizm jest inny i funkcjonuje na swój własny sposób. Dlatego tak ważne jest, byś obserwował psa i odpowiednio odczytał sygnały, jakie Ci wysyła. Jak rozpoznać psią starość? Jakie cechy i zachowania są charakterystyczne dla czworonożnego seniora? To m. in.:

  • ospałość i brak werwy,
  • powolny sposób poruszania się,
  • pogorszenie się wzroku i słuchu,
  • wahania wagi.

jaka-karma-dla-psa-seniora-bedzie-najlepsza

Jak dbać o psa seniora?

Przede wszystkim musisz być wyrozumiały. Czworonożny senior, podobnie jak człowiek, potrzebuje na starość dużo spokoju. Nie denerwuj się na pupila, kiedy nie będzie miał ochoty na długi spacer czy zabawę z Tobą. Mimo to nie rezygnujcie ze wspólnej aktywności, a jedynie dostosujcie ją do psich możliwości.

Nie zapominaj o regularnych kontrolach stanu zdrowia u lekarza weterynarii. Poza szczepieniami i odrobaczaniem weterynarz będzie monitorował wagę Twojego pupila, co jest niezwykle ważne. Starsze psy mają bowiem tendencję do tycia. By temu zapobiec, zwróć szczególną uwagę na dietę psa seniora.

Żywienie psa seniora

U starszych psów często obserwuje się brak lub zmniejszenie apetytu. Z drugiej strony, ze względu na ograniczoną aktywność fizyczną, także skłonności do nadwagi czy wręcz otyłości. Dlatego właśnie dieta ma tak duże znaczenie dla psiego zdrowia.

Dostosowując karmę do wieku psa, nie tylko uchronisz go przed niepożądanymi schorzeniami, ale i wydłużysz jego życie. Odpowiednio zbalansowana dieta psa seniora ma bowiem znaczący wpływ na stan jego zdrowia.

Najlepsza karma dla psa seniora

W żywieniu starszego czworonoga niezwykle istotna jest jakość, ale także liczba i regularność posiłków. Wraz z wiekiem u psów pogarszają się możliwości trawienia i przyswajania składników odżywczych. Obserwuje się także osłabienie zmysłu węchu, co wpływa z kolei na rosnącą wybredność. Równie powszechne są problemy stomatologiczne, takie jak kamień nazębny czy utrata zębów.

Właśnie dlatego, kiedy Twój pies zacznie się starzeć, powinieneś zmienić jego dietę. Dopasuj ją nie tylko do wieku, ale i rozmiarów psa. Poza odpowiednim składem, zwróć uwagę na formę pożywienia. Karma dla psa seniora małych ras będzie różna od tej dedykowanej starszym psom większych rozmiarów. Inne są bowiem ich potrzeby żywieniowe.

Ważne są nie tylko zawarte w karmie składniki odżywcze, ale i wielkość czy twardość tak zwanych krokietów. Najmniejsi seniorzy będą wymagali znacznie drobniejszych „chrupek” niż psy ras dużych czy olbrzymich.

Dobrze jest dopasować jadłospis psa seniora także do jego indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Jeśli Twój pupil zmaga się z dodatkowymi kilogramami, idealna będzie dla niego karma dla psa seniora z nadwagą, która charakteryzuje się zmniejszoną liczbą kalorii przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich wartości odżywczych.

W jaki sposób karmić starszego psa?

Ze względu na zmniejszony apetyt, ale i utrudnione procesy trawienne i gorsze przyswajanie składników pokarmowych, zaleca się podawanie psu seniorowi częstszych, ale mniej obfitych posiłków. Karm swojego psa co najmniej 3-4 razy dziennie.

Jeśli czworonóg ma problemy stomatologiczne, możesz podawać mu uprzednio namoczoną w wodzie karmę dla psa seniora. Taki zabieg znacznie ułatwi mu jej spożywanie i pozwoli uniknąć bolesności przy gryzieniu.

Zmiana karmy – jak wprowadzić do diety psa nowy pokarm?

Zauważyłeś, że Twój pupil zaczął się starzeć? To najlepszy moment, by zmodyfikować jego jadłospis. Musisz jednak wiedzieć, że nie należy wprowadzać do psiego menu nowego pożywienia zbyt gwałtownie.

Kluczowe jest stopniowe dodawanie coraz większych ilości nowej karmy. I tak, początkowo karma dla psa seniora będzie stanowić jedynie niewielką część dziennego pożywienia, by po kilku dniach całkowicie wyprzeć z diety tę poprzednią.

Taki sposób nie tylko pozwoli uniknąć ewentualnych zaburzeń trawiennych, ale i ułatwi psu adaptację do nowego typu pokarmu.