Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak odchudzić kota? Dieta dla kota z nadwagą

jak-odchudzic-kota

Skąd wiadomo, że kot ma nadwagę?

Masa ciała w przypadku kota środkowoeuropejskiego zwanego potocznie „dachowcem” powinna utrzymywać się w przedziale 3-4 kg dla kociczki oraz 4-5 kg dla kocura. Męski przedstawiciel rasy Devon Rex powinien ważyć ok. 3-4,2 kg, a rasy Maine Coon nawet 6-8 kg.

Podczas ustalania prawidłowej wagi kota, należy wziąć pod uwagę jego:

  • rasę
  • wielkość,
  • wiek,
  • płeć.

To dosyć skomplikowana kwestia. Nie masz pewności, ile powinien ważyć Twój kot? Skonsultuj tę kwestię z weterynarzem.

Innym sposobem, który umożliwi Ci na oszacowanie, czy masa Twojego czworonożnego przyjaciela nie wykracza ponad normę, jest ocena wizualno-dotykowa jego sylwetki. W ten sposób możesz kontrolować jego kondycję na bieżąco.

Niedowaga u kota: wyraźnie zarysowane żebra, podniesiona linia brzucha, wąska talia.

Prawidłowa waga u kota: żebra nie są widoczne, ale bez problemu można je wyczuć pod palcami, talia jest lekko wcięta, a linia brzucha nieznacznie podniesiona.

Nadwaga u kota: żebra nie są widoczne i ciężko jest je wyczuć pod palcami, brak zarysowanej talii oraz linia brzucha przebiegająca na równi z klatką piersiową, a nawet niżej.

Kiedy specjalna dieta dla kota staje się koniecznością?

Lekarze weterynarii szacują, że ponad połowa kotów ma nadwagę rozumianą jako przyrost masy ciała o 10% ponad przyjętą dla danego osobnika normę. Otyłość to stan, w którym waga kota wykracza o 10-20% ponad tę ustaloną jako optymalną. Wydaje się, że 10% to niezbyt dużo - nie w sytuacji, gdy mowa jest o 5 kg kocie.

Powszechna jest opinia, że koty tyją przez choroby, którymi są obarczone. Pewne schorzenia, jak również podeszły wiek prowadzą do spowolnienia ich metabolizmu – to fakt. Jednak to nie one, a niewłaściwe żywienie kotów domowych jest przyczyną rozwoju u nich nadwagi oraz otyłości.

Szczególnie narażone na otyłość są koty po zabiegu kastracji i sterylizacji. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: „Kastracja kota, sterylizacja kotki. Jak dbać o ich zdrowie”.

Warto podkreślić, że inaczej powinna wyglądać dieta kota spacerującego na zewnątrz, a jeszcze inaczej takiego, który nie opuszcza domu. Twój „kanapowy” towarzysz mimo braku większej aktywności nie będzie zmagał się z nadmiarem kilogramów, jeśli podstawą jego żywienia uczynisz karmę dla kotów niewychodzących z domu skomponowaną na bazie składników rybnych, z dodatkiem mieszkanki ziołowej, warzyw i owoców. Grunt to dobre dopasowanie pokarmu do potrzeb zwierzęcia.

Najpoważniejszą konsekwencją otyłości u kotów jest rozwój cukrzycy. Spore zagrożenie stanowi dla nich dyskopatia, choroby zwyrodnieniowe stawów, stłuszczenie wątroby, zmiany skórne, a także schorzenia układu moczowego, krążenia i oddechowego.

Mądrze jest nie dopuścić do powstania otyłości, ale jeśli już się tak stanie, trzeba zmienić dietę kota i dopilnować, by zażywał on więcej ruchu.

Jak odchudzić kota? Najczęściej popełniane błędy w jego żywieniu

Do nadmiaru kalorii, które będą odkładać się na ciele w postaci tkanki tłuszczowej może doprowadzić:

  • żywienie kota źle dobranym dla niego pokarmem,
  • zbyt duże porcje,
  • dokarmianie między posiłkami.

Wielu „kociarzy” samodzielnie przygotowuje jedzenie dla swoich podopiecznych. Osoby, które nie dysponują fachową wiedzą na temat żywienia kotów domowych, nie są w stanie opracować dla nich diety bogatej w niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania składniki. Lepiej będzie, jeśli zdasz się na gotowe karmy dla kotów, które mają nie tylko właściwości odżywcze, ale i dobry smak.

Jednym z większych grzechów popełnianych przez posiadaczy kotów jest podawanie im tego samego jedzenia, które przyrządzili z myślą o sobie. Zawarty w nim tłuszcz, czy chociażby przyprawy prowadzą do powstania u kotów niestrawności, chorób układu pokarmowego i przyrostu tkanki tłuszczowej.

Właściciele czworonogów mają tendencję do dokarmiania ich resztkami z obiadu, ciasteczkami i innymi tego typu frykasami. Jeśli Ty także dopuszczasz się takich działań, koniecznie ich zaprzestań. Pod pewnymi względami koty są podobne do ludzi – jedzą pod wpływem stresu, z łakomstwa.

Jeśli Twój pupil głośno miauczy, nie musi to oznaczać, że jest głodny. Chcesz mu sprawić prawdziwą przyjemność? Znajdź wolną chwilę i pobaw się z nim.

ruch-i-dieta-dla-kotow-z-nadwaga

Żywienie kotów domowych z nadmiarem kilogramów

Kot w czasie odchudzania nie może być głodny. Pożywienie, które będzie w ramach diety otrzymywał, musi być zbilansowane i pełnowartościowe. Dobrym wyborem w takiej sytuacji będzie mokra karma dla kotów sterylizowanych o niskiej zawartości tłuszczu, z tauryną dla zdrowych oczu oraz witaminą D3 dbającą o dobry stan jego kości i mięśni.

Koty na ogół mało piją, więc tego typu pokarm nie obciąży ich układu moczowego, a dodatkowo sprawi im prawdziwą przyjemność dla podniebienia.

Odchudzanie kota to proces rozłożony w czasie. Zanim zabierzesz się do działania, udaj się z pupilem do weterynarza. Nie tylko oceni on stan jego zdrowia, ale również doradzi Ci w kwestii ilości oraz wielkości porcji.

Jeśli Twój pupil ma więcej kilogramów, niż potrzeba, nie panikuj. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość i żelazną dyscyplinę. I pamiętaj, że zdrowe żywienie kota nie powinno być rozwiązaniem wprowadzanym na czas kryzysu, ale stosowanym konsekwentnie każdego dnia.