Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak ochłodzić psa? Jak pomóc psu w upał?

jak-ochlodzic-psa-w-upal

Letnie dni, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, mogą być wyjątkowo groźne dla naszych zwierzaków. Najbardziej narażone są szczeniaki, osobniki starsze i zmagające się z dodatkowymi schorzeniami. Pod szczególnym nadzorem muszą być także przedstawiciele ras brachycefalicznych, czyli tych o skróconych pyskach (chociażby boksery, mopsy, pekińczyki czy buldogi francuskie – o tych ostatnich przeczytasz w naszym poprzednim artykule).

Jednak bez względu na wiek czy rasę, powinieneś wiedzieć, jak pomóc psu w upały. Na swoje nieszczęście nawet młody, w pełni sił fizycznych zwierzak może bowiem poważnie ucierpieć, kiedy temperatura za oknem niebezpiecznie wzrośnie. Sprawdź, jak temu zapobiec.

Pies a upały – w jaki sposób funkcjonuje organizm czworonoga?

Psy, w przeciwieństwie do człowieka, znacznie gorzej radzą sobie z chłodzeniem ciała. Ich gruczoły potowe zlokalizowane są jedynie w okolicach łap, głównie na opuszkach. Z tego powodu zmuszone są do odmiennego niż ludzie sposobu schładzania organizmu.

Mechanizm ten polega przede wszystkim na wytracaniu temperatury poprzez otwarcie pyska, wysunięcie języka i dyszenie. Psu, któremu jest gorąco, powiększają się znacznie naczynia krwionośne w uszach – krew, która płynie blisko skóry, jest efektywniej schładzana.

Niestety i to bywa czasami niewystarczające. W takich przypadkach może dojść do przegrzania, a w ostateczności udaru cieplnego. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika Przegrzanie i udar cieplny u psa: objawy, pierwsza pomoc. Jak zatem wspomóc psa w tej nierównej walce z upałem?

Lato z psem, czyli dobre praktyki, które pozwolą mu przetrwać największy upał

Wbrew pozorom niewiele trzeba, by zapewnić swojemu zwierzakowi bezpieczeństwo i komfort w czasie nawet najgorszych upałów. Wystarczy, że będziesz przestrzegał kilku podstawowych zasad, a Twój pies nie tylko nie odczuje negatywnych aspektów letnich tropików, ale być może stanie się ich miłośnikiem.

O czym powinieneś pamiętać? To przede wszystkim:

  • dostęp do świeżej wody,
  • odpowiednia dieta,
  • zacienione miejsce odpoczynku,
  • ograniczenie aktywności i rozważne spacery,
  • akcesoria chłodzące dla psów.

Woda to podstawa!

Punkt ten może Ci się wydawać oczywisty. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, jak właściwa ilość, temperatura czy miejsce, w którym umieścisz psią miskę. Kiedy temperatura rośnie, zwiększa się również proces parowania wody. Z tego powodu powinieneś zadbać o jej odpowiedni zapas. Na czas upałów pozostaw w zasięgu pupila co najmniej dwie miski ze świeżą, chłodną wodą (na wypadek, gdyby czworonóg przypadkowo wywrócił jedną z nich).

jak-pomoc-psu-w-upal-dostep-do-wody-to-podstawa

Wodę wymieniaj tak często, jak to tylko możliwe. Przede wszystkim dlatego, by nie zdążyła się zanadto ocieplić. Co więcej, musisz pamiętać, że pies, pijąc z miski, zostawia w niej ślinę i resztki jedzenia, co zwłaszcza w trakcie upałów może doprowadzić do szybkiego zanieczyszczenia płynu.

Zawsze ustawiaj miski w zacienionym miejscu. Ponadto postaraj się zrezygnować z naczyń wykonanych z metalu, gdyż nagrzewają się znacznie szybciej od ceramicznych czy plastikowych.

Jaką temperaturę powinna mieć woda dla psa? Może Ci się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie pojenie psa zimną, wręcz lodowatą wodą. W końcu kto nie lubi ochłodzić się w upalny dzień mocno schłodzonym napojem czy lodami? Nic bardziej mylnego! Zbyt niska temperatura płynu może poskutkować zapaleniem gardła Twojego pupila. Dlatego też zawsze podawaj wodę świeżą i chłodną, ale nigdy z lodówki!

Twój pies z pewnością doceni wszystkie starania. Warto w tym miejscu przywołać ciekawostkę, wedle której psy są posiadaczami receptorów smakowych wrażliwych na wodę. Z tego powodu psiak pijący czystą wodę, odczuwa prawdziwą przyjemność!

Jak karmić psa w upalne dni?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, stronią od jedzenia, kiedy temperatura zaczyna być nie do zniesienia. Właśnie dlatego warto delikatnie zmodyfikować psią dietę na czas upałów. Przede wszystkim postaw na mniejsze, ale częstsze niż zazwyczaj porcje. Najlepszą decyzją będzie wybór karm mokrych, które dodatkowo zadbają o właściwie nawodnienie czworonogów.

Pamiętaj, by nie trzymać otwartych puszek czy saszetek poza lodówką – w trakcie upałów mogą bowiem, jak każde inne pożywienie, ulec zepsuciu. Postaraj się jednak, by przed podaniem karma zdążyła przyjąć temperaturę pokojową. Ustrzeżesz tym samym swojego przyjaciela przed problemami z gardłem.

Czy pies może przebywać na słońcu? Zadbaj o odpowiednie miejsce odpoczynku

Zwierzęta instynktownie wiedzą, jakie miejsce będzie dla nich najlepsze. Z tego powodu podczas upału szukają cienia, układają się na kamiennej czy wyłożonej kaflami posadzce lub kopią dziury w ziemi. Jeśli twój pies przebywa na zewnątrz, koniecznie zapewnij mu miejsce, w którym nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Podobnie rzecz ma się w przypadku domowych pupilów. Zostawiając zwierzaka samego w czterech ścianach, postaraj się zadbać o cień – opuść rolety i przenieś legowisko psa w najchłodniejsze miejsce.

Spacer z psem w upał – czy to dobry pomysł?

Zwierzęta zazwyczaj nie wykazują zainteresowania wzmożonym ruchem podczas upałów. Wysłuchaj swojego czworonoga i nie zmuszaj go do aktywności fizycznej, kiedy za oknem żar leje się z nieba. Dla psów spacery są jednak konieczne. Oczywiście nie rezygnuj z nich, ale dostosuj ich intensywność do warunków pogodowych.

Najlepiej, jeśli w czasie upałów będziesz wyprowadzał psa w godzinach porannych i wieczornych, by uniknąć największej spiekoty. By ułatwić pupilowi wszelką aktywność, zawsze bierz ze sobą butelkę z wodą, którą będziesz mógł napoić czy polać psa w trakcie spaceru.

Równie istotna jest kwestia kagańca, który – zwłaszcza w przypadku niektórych ras – jest niezbędnym akcesorium podczas spacerów. Postaraj się znaleźć taki, który nie będzie uniemożliwiał psu otwieranie pyska, a tym samym odpowiednie schładzanie. Ponadto zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest kaganiec – te metalowe będą się nagrzewać, sprawiając czworonogowi ból.

Ostatni aspekt letnich spacerów z psem to ochrona opuszków, które w przypadku wysokich temperatur mogą ulec poparzeniu. By temu zapobiec, unikaj miejsc, w których dominują powierzchnie, które mogą się szybko nagrzewać. Spaceruj po terenach zielonych, omijaj brukowane czy wylane asfaltem chodniki.

Jeśli nie jesteś pewien, czy podłoże jest bezpieczne dla Twojego psa, przyłóż do niego dłoń na co najmniej pięć sekund. Za gorąco? Nie inaczej odczuje to Twój czworonożny przyjaciel. Właśnie dlatego z rozwagą powinieneś wybierać miejsca letnich spacerów.

Jak ochłodzić psa, czyli najlepsze psie akcesoria na upał

Poza znajomością podstawowych zasad równie przydatne okazują się nowoczesne gadżety dla zwierząt. Takimi bez wątpienia są, chociażby maty chłodzące dla psów czy inne tego typu akcesoria. Na rynku dostępne są bowiem także legowiska, obroże i kamizelki, które potrafią być wybawieniem podczas największych upałów.

W zależności od rodzaju i ceny wykorzystują one inne mechanizmy chłodzące. Jeśli nie jesteś przekonany do tego typu rozwiązań, możesz postawić na domowy sposób ochłodzenia psa – wystarczy, że rozłożysz na ziemi czy podłodze zamoczony w chłodnej wodzie ręcznik. Sprawdzi się on równie dobrze co gotowa mata chłodząca dla psa!

 

Wiesz już, jak pomóc psu w upał. Pamiętaj, by nie ograniczać się jedynie do własnych przyjaciół. Jeśli dostrzeżesz psa zamkniętego w samochodzie lub uwiązanego na smyczy czy łańcuchu, pozostawionego w słońcu, nie wahaj się zareagować!