Jak oduczyć kota drapania mebli? Jak przekonać kota do drapaka?

jak-oduczyc-kota-drapania-mebli

Niszczenie mebli to powód, dla którego wiele osób nie chce zdecydować się na przyjęcie kota do domu. Jeśli to jedyny argument, który Cię powstrzymuje, nie wahaj się. Faktem jest, że nie da się odzwyczaić kota od ostrzenia pazurków w ten sposób. Można jednak sprawić, że domowe wyposażenie pozostanie nienaruszone.

Zastawiasz się, jak oduczyć kota drapania sofy? Czy są na to jakieś skuteczne metody? Zacznij od poznania powodów, dla których koty w ogóle podejmują taką aktywność. Zrozumienie ich motywacji sprawi, że łatwiej Ci będzie rozprawić się z tym problemem.

Dlaczego koty drapią meble?

Niektórzy tłumaczą te kocie działania znudzeniem lub złośliwością. Podczas podejmowania prób oduczenia kota niszczenia mebli pazurkami zasadniczo warto wziąć pod uwagę 2 powody. Tylko one z punktu widzenia biologii mają sens.

  1. Pielęgnacja pazurków

Koty podczas szorowania pazurkami o różne powierzchnie, pozbywają się warstwy rogowej, która okrywa je na zewnątrz. W ten sposób odsłaniają one zdrowe, ostre i twarde pazurki kryjące się pod zniszczoną okrywą rogową.

  1. Znaczenie terenu

Na spodniej stronie kocich łapek znajdują się gruczoły. W trakcie takiego pocierania koty rozprowadzają na powierzchni mebli znajdującą się w nich wydzielinę. Szczęśliwe nie jest ona wyczuwalna przez ludzki nos. Pytanie brzmi: po co koty to robią?

Dla naszych pupili posiadanie własnego terytorium znaczy tyle, ile dla nas własnego mieszkania. Na meblach tapicerowanych najsilniej wyczuwalna jest woń domowników. Pozostawiając na nich swój zapach, koty podkreślają, że są częścią danej rodziny, jej pełnoprawnym domownikiem.

Które domowe sprzęty ulegają zniszczeniu najczęściej?

Koty najbardziej lubią drapać podstawę lub boczne powierzchnie mebli tapicerowanych. Zdarza się również, że szarpią one tapety na ścianach, czy puszyste dywany.

Futrzaki w ten sposób pielęgnują pazurki przy przednich łapkach, tylne „obrabiają” zębami. Z tego powodu łatwiej jest im „atakować” pionowe powierzchnie.

Jak oduczyć kota drapania? Sięgnij po sprawdzone sposoby!

Drapanie pazurami jest w przypadku kota zachowaniem wrodzonym, dlatego nie da się go wyeliminować. Można jednak sprawić, że kot będzie rysował inne powierzchnie – przeznaczone do tego celu.

Drapak to najlepszy przyjaciel nie tylko kota, ale i człowieka. Możesz przygotować go samodzielnie, owijając deskę sznurkiem. Nie masz ochoty na robótki ręczne? Zaopatrz się w gotowy drapak.

Jak przekonać kota do drapaka?

Na tym polu nie sprawdzą się żadne siłowe metody. Stosowanie repelentów, czyli substancji chemicznych mających na celu odstraszenie kota jest złym pomysłem. Podobnie jak pryskanie kota wodą. W rezultacie zwierzę może poczuć się w domu niekomfortowo, jak intruz.

Jak zachęcić kota do drapania drapaka? Kluczem do sukcesu jest właściwe jego umiejscowienie. Gadżet ten musi znajdować się w punkcie najlepiej widocznym z wejścia do pomieszczenia, by kot nie miał pokusy drapania pazurami po meblach.

Może zdarzyć się jednak tak, że Twój ulubieniec będzie potrzebował dodatkowej zachęty, by skorzystać z drapaka. Spróbuj delikatnie ułożyć na nim łapki kota, by zachęcić go do działania. Możesz posłużyć się również kocim przysmakiem jako nagrodą za skorzystanie z drapaka lub wykorzystać go jako przynętę.

Mogą to być np. wołowe paski, które ułożysz na drapaku lub suszony kurczak pokrojony na mniejsze kawałki, który rozsypiesz w jego sąsiedztwie. Twój pupil na pewno skorzysta z takiej zachęty.

Jak-przekonac- kota-do-drapaka

Jak można przekonać kota do drapaka? W charakterze wabika może Ci posłużyć płyn z dodatkiem kocimiętki, którym spryskasz lub natrzesz drapak. Aromat tej rośliny działa na koty niczym afrodyzjak. Chcesz wiedzieć, na czym dokładnie to polega? Zajrzyj do artykułu: „Kocimiętka – koty szaleją na jej punkcie. Dlaczego?”.

Ostatni patent sprowadza się do wykorzystania zabawki. Możesz ją ułożyć lub zawiesić na drapaku. Niech będzie to coś z piórkami lub futerkiem, by skutecznie przyciągnęło uwagę kota.

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą – rzadko, ale czasem tak się zdarza – zawsze możesz przyciąć mu pazury, by nie był w stanie zniszczyć powierzchni mebli. Rozsądnym wyjściem jest również zaopatrzenie się w meble wykonane z tkaniny o zwartym splocie, którego ciągłości kot nie będzie w stanie naruszyć.

 

Trzymamy pazurki… tzn. kciuki za Wasze koty! :)