Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czy szczeniak może pić mleko? Dieta psa do 8. tygodnia

czy-szczeniak-moze-pic-mleko

Mając pod swoją opieką samotne szczenię lub psią rodzinę, której matka z jakiegokolwiek powodu nie jest w stanie wykarmić młodych, musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Poza odpowiednią pielęgnacją umożliwiającą załatwianie potrzeb fizjologicznych, największe znaczenie ma wykarmienie szczeniąt.

Jak się do tego zabrać i czym karmić młodego psiaka? Czy szczeniak może pić mleko? Kiedy przerwać płynną dietę i – przykładowo – czym karmić szczeniaki 4-tygodniowe? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym poradniku dotyczącym prawidłowej opieki nad szczeniętami.

Okres wzrostu szczenięcia

Pierwsze tygodnie mają istotne znaczenie dla przyszłego życia każdego czworonoga. Właściwy rozwój szczeniaka jest gwarancją jego zdrowia w przyszłości. Dieta i odpowiednie zaspokojenie potrzeb żywieniowych będą mieć wpływ na kondycję psa w wieku dorosłym.

Wszelkie nieprawidłowości w zakresie zawartości składników odżywczych i mineralnych mogą bowiem skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, chociażby chorobami układu kostnego. Jak ich uniknąć i czym karmić szczenię?

Musisz wiedzieć, że okres wzrostu szczenięcia można podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy z nich trwa do tak zwanego momentu odsadzenia, który przypada na około 6-8. tydzień życia. Do tego czasu psy żywią się jedynie płynnym pokarmem.

Pijąc mleko matki, poza składnikami odżywczymi, pobierają także szereg innych substancji, takich jak hormony i enzymy, przeciwciała czy czynniki wzrostu. Jeśli młode pozbawione są takiego pokarmu, konieczne jest zastąpienie go specjalistycznym mlekiem dla szczeniąt.

mleko-dla-szczeniat-naturalne-czy-sztuczne

Mleko jest głównym pokarmem do około 4. tygodnia. Po tym czasie rozpocząć można dokarmianie, czyli urozmaicenie psiej diety kaszką dla szczeniąt, a w końcu i mokrą lub suchą karmą. Stopniowe wprowadzanie stałego pokarmu przyspieszy dojrzewanie szczenięcego przewodu pokarmowego.

Około 2. miesiąca życia, czyli po odsadzeniu, w jadłospisie psa powinien znaleźć się już jedynie stały pokarm w postaci dobrej jakości karmy dla szczeniąt. Zanim to jednak nastąpi, musisz wiedzieć, jak przetrwać pierwsze tygodnie i w jaki sposób wykarmić psiego oseska.

Mleko zastępcze dla szczeniąt – jak wybrać najlepsze?

Wiele osób zastanawia się, czy szczeniak może pić mleko dla niemowląt. Wbrew pozorom zarówno taki preparat, jak i mleko krowie czy kozie, nie są odpowiednim pożywieniem dla młodego psa. Jedynie gotowe, specjalistyczne mieszanki mleczne dla szczeniąt stanowią pełnowartościowy i odpowiednio zbilansowany pokarm.

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku odpowiedni skład, który z jednej strony zaspokoi wszelkie potrzeby żywieniowe młodego psiaka, a z drugiej – w przeciwieństwie do chociażby mleka krowiego – nie wywoła problemów trawiennych.

Czym powinieneś się kierować przy wyborze mleka zastępczego dla szczeniąt? Jakich elementów szukać na liście składników gotowych mieszanek? Podstawą jest oczywiście duża zawartość białka, ale i kompleks witamin, i mikroelementów.

W składzie powinna się znaleźć serwatka, która jest źródłem łatwo przyswajalnego białka i stanowi pełnowartościowy substytut mleka matki. Ponadto szukaj nukleotydów, które wspomogą układ odpornościowy szczeniaka. Równie ważna jest lecytyna, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie tkanki nerwowej i osłania komórki wątrobowe.

Mleko dla szczeniąt – dawkowanie

Na rynku dostępne są preparaty w proszku. Jak zrobić mleko dla szczeniąt? W tym celu wystarczy rozpuścić właściwą ilość produktu w wodzie; szczegóły odnośnie przygotowania, ale i dawkowania, znajdziesz na etykiecie.

Jak często karmić szczenię mlekiem? Wszystko zależy od jego wieku. W pierwszym tygodniu życia pokarm powinieneś podawać nawet osiem razy dziennie. Wraz ze wzrostem szczenięcia, należy zmniejszać częstotliwość posiłków, jednocześnie zwiększając ich porcje.

Niezwykle istotna jest regularność pojenia zwierzęcia. Postaraj się zaplanować pewien schemat i, przykładowo, karm szczenię co dwie godziny. Z czasem przerwy pomiędzy posiłkami będziesz mógł zacząć wydłużać.

W jaki sposób karmić szczeniaka mlekiem zastępczym?

Podstawą jest oczywiście właściwa temperatura pokarmu. Najlepiej podawać psu płyn w temperaturze około 36 stopni Celsjusza, czyli takiej, jak mleko psiej matki. Bardzo ważna jest odpowiednia pozycja, w której będziesz poił szczenię.

Nigdy nie układaj psiaka brzuszkiem do góry, a także nie ustawiaj jego głowy zbyt pionowo, ponieważ grozi to zachłyśnięciem. Najlepiej karmić szczenię, układając je na płaskiej powierzchni i jedynie delikatnie unosząc jego głowę.

Czym karmić szczeniaka? Możesz do tego wykorzystać butelkę ze smoczkiem lub strzykawkę (oczywiście pozbawioną igły!). By ułatwić sobie zadanie, możesz przytwierdzić do strzykawki kawałek gąbki lub materiału, który będzie świetnie imitować sutek suczki. Kolejną metodą jest wykorzystanie własnego palca zamoczonego w mleku – psiak będzie zlizywał z niego kolejne krople pokarmu.

Kiedy zacząć dokarmiać szczeniaki?

Z czasem powinieneś zacząć przestawiać szczenię na pokarm stały. W okolicy 4. tygodnia, kiedy wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, zacznij urozmaicać psią dietę specjalną kaszką dla szczeniąt, która będzie stanowić doskonały produkt przejściowy pomiędzy mlekiem a klasyczną karmą dla młodych psów.

Następnym etapem będzie wprowadzenie mokrej lub suchej karmy dla szczeniąt. Początkowo, by ułatwić jej spożywanie, możesz rozmiękczać ją wodą. Po upływie ośmiu tygodni dieta szczeniaka powinna natomiast opierać się już jedynie na tradycyjnej, lecz oczywiście dopasowanej do wieku, karmie dla psa.

Właściwa dieta to jeden z ważniejszych aspektów opieki nad zwierzęciem. Równie ważna jest profilaktyka zdrowotna, w tym szczepienia. Na co zaszczepić szczeniaka? Jakich reakcji psiego organizmu możesz się spodziewać? Zajrzyj do naszego poradnika i uzupełnij swą wiedzę na temat profilaktycznych szczepień psów.