Mój pies nie chce jeść! Co robić?

dlaczego-pies-nie-chce-jesc

Niechęć do jedzenia to jeden częstszych powodów, dla których właściciele psów decydują się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Czy problem ten zawsze wymaga fachowej interwencji?

Kiedy brak apetytu u psa oznacza konieczność udania się do lecznicy?

Dorosły pies może nie jeść przez 1 dzień bez poważnych konsekwencji dla zdrowia. Z pewnością niepokój powinna wzbudzić u Ciebie sytuacja, gdy pies nie je i nie pije, a do tego jest osowiały i unika kontaktu z domownikami. Może to oznaczać, że zmaga się on z bólem, chorobą.

W takim przypadku konieczna będzie pomoc specjalisty. Jej celem będzie nie tylko ustalenie, dlaczego pies nie ma apetytu, ale również przeciwdziałanie jego niedożywieniu, odwodnieniu.

Pies nie ma apetytu – jaka może być tego przyczyna?

Niechęć do jedzenia u naszych pupili może mieć różne podłoże. Warto w toku obserwacji poszukać odpowiedzi na różne pytania. Czy pupil nie je w ogóle, a może po prostu spożywa mniej? Każde spostrzeżenie może stanowić cenną pomoc w rozwiązaniu zaistniałego problemu.

Pierwotne przyczyny braku łaknienia u psów:

  1. Utrata lub zaburzenia węchu (może skutkować spadkiem zainteresowania pożywieniem — warto wtedy postawić na bardziej aromatyczną karmę).
  2. Zaburzenia neurologiczne: ból wewnątrzczaszkowy, podniesione ciśnienie wewnątrzczaszkowe, choroby podwzgórza.
  3. Zaburzenia o podłożu psychogennym:
  • strach (często wywołują go hałasy np. fajerwerki, remont w domu),
  • stres (utrata lub rozłąka z opiekunem/zwierzęcym towarzyszem, zmiana miejsca zamieszkania, nowy domownik).

W odniesieniu do tej grupy zaburzeń kluczowe znaczenie ma znajomość pupila. Zdarza się tak, że psy nie chcą jeść z miski, ale chętnie przyjmują pożywienie podane im z ręki. To ich sposób na wymuszenie uwagi opiekuna. Tego typu zachowania wymagają skorygowania. Praktycznych wskazówek udzieli Ci lekarz weterynarii lub psi behawiorysta.

Wtórne przyczyny braku apetytu u psów:

  1. Ból (w obrębie klatki piersiowej, jamy brzusznej, mięśni, stawów).
  2. Zaburzenia gospodarki mineralnej oraz endokrynologiczne (hipo- i hiperkalcemia, niedoczynność kory nadnerczy).
  3. Stany zapalne (trzustki lub jelit), nowotwory.
  4. Choroby zakaźne (brak łaknienia współwystępuje z podwyższoną temperaturą ciała, zmęczeniem, ospałością).
  5. Zatrucia pokarmowe (brak łaknienia współwystępuje z wymiotami, biegunką, osłabieniem).

Zaburzenia odżywiania u psiaków wywołują wysokie temperatury. Pomóc w takim wypadku może zmiana pór serwowania posiłków.

Często psy nie chcą jeść w czasie podróży. Może to wynikać z choroby lokomocyjnej lub po prostu ze zmiany otoczenia, zaburzenia codziennej rutyny. Czworonogi nie mają apetytu także po odbytych zabiegach chirurgicznych. To z kolei skutek działania narkozy.

Pies nie ma apetytu? Zmień jego nawyki żywieniowe!

Brak zainteresowania jedzeniem u psa nierzadko spowodowany jest … brakiem głodu. Wielu właścicieli karmi swoich pupili dosyć obficie. Tymczasem dorosły pies powinien jeść nie więcej niż 2 razy w ciągu dnia. Ważna jest odpowiednia wielkość porcji oraz godzina ich serwowania. Wystrzegaj się dokarmiania swojego czworonożnego przyjaciela między posiłkami.

Twój pies nie chce jeść suchej karmy? Jeśli masz zwyczaj częstowania swojego milusińskiego łakomymi kąskami prosto ze stołu, koniecznie z tym skończ. W ten sposób zasycasz go i przyzwyczajasz do pokarmu, który nie jest dla niego zdrowy.

Kolejnym powodem występowania braku apetytu u psów jest monotonia. Zwierzęta podobnie jak ludzie także potrzebują od czasu do czasu odmiany. Spróbuj podać swojemu podopiecznemu suchą karmę o innym smaku. Poeksperymentuj trochę, aż znajdziesz pokarm, który trafi w jego gusta.

moj-pies-nie-chce-jesc-co-robic

Niejedzenie u psa może być spowodowane złym dopasowaniem karmy do wieku oraz jego potrzeb. Szczeniak nie chce jeść pożywienia w granulkach? Dobrym wyborem dla psiaków zaraz po zakończeniu mlecznej diety jest karma w formie bogatego w mięso puree – dobrze zbilansowana i łatwa do pogryzienia.

Na pewnym etapie życia stare psy nie chcą jeść serwowanego im dotychczas jedzenia. Może to wynikać ze słabszego węchu lub spowolnionego metabolizmu. Rozwiązaniem tego problemu może być lekkostrawna karma dla psów seniorów o obniżonej wartości kalorycznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zajrzyj do artykułu: „Karma dla psa seniora – na co zwrócić uwagę przy wyborze?”.

W przypadku psów niejadków świetnie sprawdza się olej z łososia bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3. Dodając go do karmy, będziesz wzmacniać odporność, naczynia krwionośne, a także pracę mózgu swojego podopiecznego.

Racjonalne odżywianie psów nie jest w stanie wyeliminować zaburzeń związanych z łaknieniem, ale może zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Jeśli Twój pies nie chce jeść, nie panikuj. Zacznij od kilku prostych zmian, a jeśli te nie przyniosą zmian w zachowaniu psiaka, udaj się do lekarza weterynarii.