Jak głaskać psa, a jak go nie głaskać?

jak-glaskac-psa i-jak-go-nie-glaskac

Czy pies lubi głaskanie?

Każdy psiak lubi głaskanie... o ile tylko jest ono związane z przyjemnością, której on sam chce. Jest to dla niego wręcz jeden z najlepszych sposobów na nawiązywanie i pogłębianie więzi z opiekunem. Pozwolenie na głaskanie to wyraz zaufania. Warto też od głaskania rozpoczynać kontakt z nieznanym psem – oczywiście przy obopólnych chęciach. Jeśli pies jest z natury lękliwy, a zgadza się na głaskanie, to wygrałeś – przełamałeś lody.

Kiedy nie głaskać psa?

Głaskanie psa cudzego, bez jego pozwolenia, to nigdy nie jest dobry pomysł. Podobnie jak dotykanie obcych czworonogów biegających bez opieki.  Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku tych przywiązanych na przykład pod sklepem – chyba że wyraźnie potrzebują ratunku, to co innego... Jednak nawet wtedy nie zaczynaj od głaskania ich.

Jak zbliżyć się do obcego psa?

Po pierwsze: NIE pochylaj się nad nim. Kucnij, by zniżyć się do poziomu psa. Pies odczytuje pochylanie się jako chęć dominacji.

Gdy kucasz, wyciągnij rękę przed siebie i pozwól, aby pies sam do Ciebie podszedł. Jeśli przyjdzie rozluźniony, machając ogonem, możesz spróbować go pogłaskać. Jeżeli jednak zostanie w miejscu, wycofa się lub odchyli głowę, najlepiej zostaw go w spokoju.

Pozwól psu powąchać swoją rękę – w ten sposób “zbiera on informacje” i zapoznaje się z Tobą.

Sygnały, by nie głaskać psa, to:

 • szczekanie i warczenie,
 • podkulony ogon, położone po sobie uszy,
 • wycofywanie się psa na bezpieczną pozycję,
 • „wywracanie” oczami przez psa (ukazywanie białek gałek ocznych),
 • nerwowe popuszczanie moczu.

To, co nasi przyjaciele lubią najbardziej, czyli gdzie głaskać psa?

W których miejscach i jak głaskać psa? Większość psów wyraża duży entuzjazm podczas głaskania miejsc takich jak:

 • grzbiet,
 • klatka piersiowa,
 • boki ciała na wysokości żeber i łopatek,
 • broda,
 • nasada ogona.

Głaskanie psa: pierwszy kontakt

Jeśli nie znasz psa, początkowo bądź ostrożny i głaskaj go z przerwami. Sprawdzaj, czy nadal chce nawiązywać kontakt. Gdy położy się on na plecach i wystawi brzuch, głaszcz go raczej po klatce piersiowej. Brzuch to delikatny obszar na ciele psa i najlepiej jest go dotykać dopiero wtedy, gdy masz pewność, że szczekający przyjaciel to lubi i tego właśnie chce.

Jak i gdzie nie głaskać psa?

Głaskanie niektórych miejsc powoduje u psa stres i dyskomfort. Oto kilka miejsc, których dotykanie nie zawsze sprawia zwierzęciu przyjemność.

 • Głowa – nie zawsze i nie w każdym przypadku, ale większość psów nie przepada za głaskaniem głowy. Podobnie rzecz ma się z obejmowaniem jej. Rób to więc z rozwagą i obserwuj reakcję.
 • Ogon i łapy.
 • Okolice intymne.

Nie ma jednak ogólnych miejsc „zakazanych” do głaskania. To kwestia mocno indywidualna. Zawsze spróbuj obserwować pupila i  wyczuć, co dany pies lubi, a na co reaguje nerwowo. Przykładowo: czworonogi zwykle nie przepadają za głaskaniem pod włos, jeśli nie mamy z nimi naprawdę dobrych relacji. Jednak jeśli Twój pupil wyraźnie reaguje ekscytacją na tego typu pieszczoty, to świetnie.

Głaskanie to nie wszystko: co robić w zamian?

Nie każdy pies lubi częste pieszczoty. Jeśli chcesz budować z nim przyjazne więzi, znajdź inne sposoby na okazanie uczucia. Możesz na przykład od czasu do czasu kupić mu pyszny i pełnowartościowy przysmak lub dobrą karmę. Wspaniałym sposobem będzie również wspólna zabawa, wspólne treningi psich sportów np. nosework (nauka tropienia), agility (tor przeszkód dla psów), czy długi spacer, na którym pozwolisz psiakowi się wyszaleć.

Jeśli jednak głaskanie psa jest potrzebą bardziej Twoją, niż jego, może warto przy wyborze czworonoga postawić na rasy, które szczególnie lubią pieszczoty? Są to m.in.:

 • maltańczyk,
 • chihuahua,
 • lhasa apso.

Czy psy lubią przytulanie?

Dla ludzi to naturalny wyraz czułości. Ciężko więc zrozumieć, że dla naszych czworonogów niekoniecznie musi być to przyjemnym doświadczeniem. Psy stresuje przebywanie w uścisku. Często kładą uszy po sobie, “wywracają” oczami lub ziewają, co oznacza, że próbują jakoś “przetrwać” tę sytuację. Nie dotyczy to każdego zwierzęcia, obserwuj więc zachowanie Twojego pupila w objęciach.

czy-każdy-pies-lubi-glaskanie-i-przytulanie

Jeśli zauważysz symptomy stresowe, zrezygnuj z tego sposobu okazywania uczuć. Spróbuj wtedy wziąć go na kolana lub tylko oprzeć o siebie, by kontakt fizyczny był mniejszy. Wytłumacz to także dzieciom, które będą chciały obdarzyć pieska swoją uwagą.

Psy, tak jak i ludzie, mają różne upodobania. Ważne byśmy potrafili uszanować ich komfort i serwowali pieszczoty tylko wtedy, i tylko takie, które faktycznie sprawiają im przyjemność.