Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Biegunka u psa – czy to groźne?

biegunka-u-psa-czy-to-grozne

Rozwolnienie u psa – charakterystyka

Biegunka to stan wyróżniający się zwiększoną częstotliwością oddawania kału, którego konsystencja – ze względu na podwyższoną zawartość wody – jest odmienna od typowej.

Najczęściej mamy do czynienia z tak zwaną biegunką ostrą, którą pojawia się nagle i zazwyczaj równie szybko ustępuje (o ile nie jest spowodowana poważnym zatruciem).

Jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej, mowa o biegunce przewlekłej, której zwykle towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak obecność śluzu czy krwi w kale, wymioty, brak łaknienia, gorączka, osłabienie i utrata masy ciała.

Na podstawie wywiadu klinicznego przewlekłą biegunkę dzieli się z kolei na tę z jelita grubego, cienkiego lub mieszaną.

Czy biegunka może być groźna dla psa?

Bez względu na rodzaj, rozwolnienie u psa może być niebezpieczne i prowadzić do:

  • odwodnienia,
  • zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • zakłóceń równowagi kwasowo-zasadowej.

Na powikłania narażone są zwłaszcza szczeniaki, psy starsze i osłabione innymi schorzeniami.

W przypadku psów zdrowych, będących w sile wieku, do odwodnienia na skutek biegunki i odmawiania przyjmowania płynów może dojść w ciągu kilku do kilkunastu godzin. U szczeniąt stan ten następuje znacznie szybciej i prowadzi do zagrożenia życia.

Równie istotny jak wiek, jest rozmiar czworonoga. Rozwolnienie jest bardziej niebezpieczne dla psów ras małych, w których przypadku znacznie szybciej dochodzi do wycieńczenia organizmu.

Przyczyny biegunki u psa

Najczęściej rozwolnienie u psów spowodowane jest błędami dietetycznymi, takimi jak:

  • podawanie pupilowi nieświeżego czy nieodpowiedniego dla niego pożywienia,
  • karmienie go resztkami ze stołu,
  • przejedzeniem,
  • nietolerancją pokarmową,
  • zbyt szybką zmianą karmy.

Biegunka u psa może także występować na tle zakaźnym i być objawem obecności pasożytów (tasiemca, lamblii, glist) lub chorób bakteryjnych i wirusowych. Niekiedy jest symptomem schorzeń przewlekłych, takich jak zapalenia i niewydolności organów układu pokarmowego.

Co zrobić, kiedy pies ma biegunkę?

Jeśli zauważysz u swojego psa niepokojące objawy, w pierwszej kolejności zastanów się nad możliwymi przyczynami. W przypadku podejrzenia lekkiej niestrawności stan pupila powinien ulec szybkiej poprawie i zdołasz mu pomóc samodzielnie, stawiając na sprawdzone domowe sposoby.

co-podac-psu-na-biegunke

Biegunka u psa – domowe sposoby

Pierwszym krokiem w przypadku rozwolnienia spowodowanego lekkim zatruciem jest wprowadzenie kontrolowanej głodówki (nawet do 24 godzin), a następnie lekkostrawnej, niskotłuszczowej diety.

Na początek odpowiednie będą samodzielnie przygotowane potrawy z gotowanego kurczaka i ryżu, który zawiąże wodę w jelitach. Następnie możesz zacząć stopniowo wprowadzać do diety psa wysokiej jakości karmy mokre. Wszystko to pozwoli odpocząć podrażnionemu przez biegunkę układowi trawiennemu zwierzaka.

Co podać psu na biegunkę?

W przypadku rozwolnienia czy jakichkolwiek innych problemów zdrowotnych zaleca się stosowanie leków weterynaryjnych. Z tego powodu dobrze wyposażyć domową apteczkę w kilka specyfików uprzednio zakupionych u lekarza weterynarii.

Jeśli jednak nie jesteś w ich posiadaniu, a chcesz szybko wspomóc walkę psiego organizmu z biegunką, możesz podać pupilowi kilka „ludzkich preparatów”, które są odpowiednie także dla zwierząt. Receptą na psią biegunkę może być węgiel leczniczy czy preparaty z smektynem dwuoktanościennym (inaczej diosmektyt), który wiąże toksyny.

Pies ma biegunkę – kiedy należy iść do weterynarza?

Niekiedy powyższe sposoby są niewystarczające. Długotrwałe lub nawracające biegunki u psa, krew w kale czy dodatkowe objawy towarzyszące to znak, by niezwłocznie udać się do weterynarza. Podobnie w przypadku rozwolnienia u szczenięcia, kiedy to jedynie szybka reakcja z Twojej strony może pomóc pupilowi.

W takiej sytuacji lekarz weterynarii wykona dodatkową diagnostykę w celu ustalenia przyczyny stanu chorobowego. W pierwszej kolejności wprowadzi jednak leczenie objawowe, które polegać będzie na podaniu specjalistycznych leków przeciwbiegunkowych i nawodnieniu w postaci kroplówek.

Profilaktyka, czyli jak dbać o zdrowie psa

Co zrobić, by uniknąć biegunki u psa? Podstawą jest odpowiednia profilaktyka – chociażby właściwa, dobrze zbilansowana i lekkostrawna dieta. Równie ważna jest stała kontrola zdrowia u weterynarza, w tym regularne odrobaczanie i szczepienia.

Nie jesteś pewien, czym karmić swojego pupila i co podawać mu w ramach tak zwanych przekąsek? Zastanawiasz się, czy pies może jeść kości? Polecamy nasz poprzedni artykuł!