Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czego nie może jeść pies? 9 niebezpiecznych (choć pysznych) produktów spożywczych

czego-nie-moze-jesc-pies

Wielu właścicieli psów ma zwyczaj karmienia swoich podopiecznych jedzeniem, które nie jest dla nich przeznaczone. Podawanie psiakom resztek obiadowych, a także smakowitych kąsków ze stołu to bardzo zły pomysł.

Czego nie dawać psu do jedzenia? Lista szkodliwych produktów

Organizm człowieka mocno różni się od psiego. Jedzenie, które służy nam, naszym pupilom może wyrządzić dużą krzywdę. Chcesz wiedzieć, czego nie może jeść pies? Oto lista szkodliwych dla czworonogów produktów spożywczych.

  1. Czekolada i kakao

Kakao stanowiące kluczowy składnik czekolady silnie pobudza ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy naszych milusińskich. Zawiera ono alkaloid o nazwie teobromina. Człowiek bez problemu ją metabolizuje i wydala z organizmu, podczas gdy u psów się ona kumuluje.

Jednorazowe spożycie dużej ilości czekolady może wywołać u Twojego psa silne zatrucie. Jedna kosteczka dziennie za to spożywana regularnie wywoła podobny efekt, tyle że będzie on bardziej odroczony w czasie.

  1. Ciastka i cukierki

Psy uwielbiają słodkości równie mocno jak my. Trudno oprzeć się błagalnemu spojrzeniu pupila, ale umówmy się – nie ma wśród takich łakoci dobrej opcji dla psiaków.

Proszek do pieczenia zawarty w wypiekach zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową w ich organizmie. A to może skutkować bolesnymi skurczami i zaburzeniami akcji serca.

Często w słodyczach zamiast białego cukru występuje ksylitol (cukier brzozowy). Bardzo szybko wchłania się on w psim układzie krwionośnym. Powoduje to gwałtowny skok insuliny i spadku cukru we krwi. Takie wahania mogą doprowadzić zwierzaka do zapaści, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

  1. Cebula

Czego nie dawać psom do jedzenia i to pod żadnym pozorem? Cebula zawiera tiosiarczan sodu, który może spowodować u Twojego czworonoga rozpad czerwonych krwinek, anemii, a także silnych zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Nie ma znaczenia, czy mowa jest o cebuli świeżej, ugotowanej, czy uprażonej. Jest ona dla psów równie zgubna pod każdą postacią.

  1. Awokado

Czynnikiem szkodliwym w awokado jest persin. To naturalna substancja grzybobójcza znajdująca się w liściach, skórce i pestce tego owocu. Dla ludzi jest ona niegroźna, a dla psów bardzo toksyczna. Persin drażni psie jelita i żołądek. Nawet niewielka jego dawka jest w stanie wywołać u nich zapalenie gruczołu mlekowego, a nawet doprowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej.

  1. Liście rabarbaru i szczaw

Zarówno szczaw, jak i rabarbar są dla psów niewskazane z uwagi na zawarty w nich kwas szczawiowy. Może on przyczynić się do rozwoju kamicy nerkowej u Twojego ulubieńca.

  1. Winogrona

Nie do końca wiadomo, które substancje w winogronach mają negatywny wpływ na psy. Faktem jest, że bez względu na to, czy owoce te są świeże, czy suszone – ciężkie zatrucia nimi prowadzą do niewydolności nerek.

czym-nie-karmic-psa

  1. Ziemniaki

Psy mogą jeść ugotowane ziemniaki, w żadnym jednak wypadku nie powinny spożywać surowych obierek. W skórce (zwłaszcza tej zielonej), pędach i oczkach ziemniaków kryje się solanina, która działa drażniąco na układ pokarmowy i moczowy psów. Duża jej dawka może wywołać u zwierzęcia śpiączkę, a nawet przyczynić się do jego śmierci.

  1. Grzyby

Grzyby generalnie są ciężkostrawne i trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. U psów zakłócają one pracę żołądka, mogą zaburzyć także funkcjonowanie układu nerwowego, poważnie uszkodzić serce oraz nerki.

  1. Orzechy makadamia

Jak dotąd nie ustalono, która substancja w orzechach makadamia negatywnie oddziałuje na psy. Pewne jest natomiast to, że produkt ten wywołuje u nich silne zatrucia objawiające się drżeniem mięśni, podwyższoną temperaturą, problemami z chodzeniem. Symptomy na ogół samoistnie ustępują po upływie 48 godzin. Mimo to lepiej jest wystrzegać się podawania psom smakołyków zawierających ten gatunek orzechów.

Może zainteresuje Cię artykuł: „Czy pies może jeść kości?”.

Zdrowe żywienie psów: gotowe karmy stworzone z myślą o nich

Psy podobnie jak ludzie miewają nieposkromiony apetyt i skłonność do łakomstwa. Chcesz dla swojego pupila jak najlepiej? Nie ulegaj jego zachciankom, karm go mądrze!

Dobry, bezpieczny wybór stanowią suche karmy nastawione na zaspokojenie najważniejszych potrzeb psów. Decydując się na takie żywienie swojego podopiecznego, nie musisz martwić się o szkodliwe składniki, jak również niedobory ważnych z punktu widzenia jego prawidłowego rozwoju składników.

W ramach nagrody lub tak po prostu dla przyjemności serwuj swojemu przyjacielowi przysmaki z dużą zawartością mięsa. Słodkie ciasteczka niech będą tylko Twoim grzeszkiem.