Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Nosework – co to jest i jak nauczyć go swojego psa?

nosework-co-to-jest

Co to jest nosework?

Nosework, a prościej mówiąc szukanie zapachów, to stosunkowo nowy sport kynologiczny (czyli sport uprawiany z psami). Jednak cieszy się on coraz większą popularnością. Aktywność ta spopularyzowała się dzięki  pracy psów w służbach specjalnych, gdzie pomagają one tropić przestępców, nielegalne substancje bądź ładunki wybuchowe. Pies policyjny i pies, który trenuje nosework w zasadzie robią to samo – wyczuwają cząsteczki zapachowe w powietrzu, dzięki czemu odnajdują źródło zapachu.

Czy da się nauczyć noseworku psa niepracującego? Oczywiście! Możesz trenować ze swoim psem, a my – podpowiemy Ci, jak to robić.

Jak zacząć ćwiczyć nosework w domu?

Na początek nie musisz kupować wielu akcesoriów. Do rozpoczęcia zabawy wystarczą Ci:

  • Zapach, który pupil ma skojarzyć – na początek polecane są konkretne zapachy, na których warto ćwiczyć. Są to olejki eteryczne: goździkowy, pomarańczowy i cynamonowy… ale możesz zacząć od jakiegokolwiek innego olejku lub zapachu, którego pies nie czuje na co dzień;
  • Zamykany pojemnik, w którym ukryjesz zapach. Może być także ręcznik lub stara skarpeta – bądź kreatywny!
  • Ulubiony psi przysmak jako nagroda.

Ćwiczenie na start, czyli nauka tropienia dla początkujących psów

Najprostsze ćwiczenie do rozpoczęcia nauki tropienia nazywa się ”It’s Your Choice”. Jak je wykonać?

Stań przed pupilem, w jednej ręce chowając przysmak-nagrodę, a w drugiej – pojemnik z zapachem. Pies najpierw sprawdzi dłoń ze smakołykiem, ale zamknij ją szczelnie… jeśli zauważy, że jest niedostępna, zainteresuje go ta druga. Gdy tylko to się stanie, daj mu nagrodę. Sposób nagradzania jest tu kluczowy – rękę z przysmakami przysuń do drugiej ręki z zapachem i podaj przy samym jego źródle.

W zabawie chodzi o to, by pupil zarejestrował, że dotykanie nosem zapachu, odszukiwanie go, wiąże się z nagrodą. A nagrodą nie jest ręka z przysmakiem, ale właśnie źródło zapachu. 

Czy zawsze trzeba stosować “marchewkę”?

Czy nagroda w postaci przysmaku to konieczność? Oczywiście, że nie! Na początku jest to zwyczajnie najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Budzi pozytywne skojarzenia, ale na psa niejadka lub zestresowanego, zdezorientowanego pupila nie musi zadziałać. Co więc stosować w zamian? Postaw na jego ulubioną zabawkę.

Jak nauczyć psa noseworku z pomocą zabawki?

Naucz go na samym początku szukania samej zabawki. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie przy zabawce próbki zapachowej. Następnie skomplikuj proces. Schowaj zapach w większym pudełku razem z zabawką. Kiedy pies znajdzie pachnące pudełko, zabawka będzie wyciągana właśnie z niego, co wzbudzi w pupilu właściwe skojarzenia.

Czy nosework będzie dobry dla Twojego pupila?

Tropienie sportowe to doskonała aktywność dla każdego psa, bez względu na rasę czy wiek zwierzęcia. Nie ma więc znaczenia, czy rozpoczniesz ćwiczenia nosework ze szczeniakiem, czy z psem-seniorem. Dla Twojego psa pół godziny zabawy w nosework będzie tak absorbujące i ciekawe, jak dwugodzinny spacer. Szukanie i weryfikowanie zapachu to dla niego bardziej wyczerpujące zajęcie niż wysiłek fizyczny.

Zalety noseworku:

  • Poprawia koncentrację szczeniaków i młodych psów - dzięki niej mogą spożytkować swoją energię, skupiając się na absorbującym zajęciu.
  • Jest okazją do aktywowania nosa psów-seniorów, które nie mają już tylu okazji do tropienia i długich spacerów.
  • Jest łatwa w organizacji – to tania zabawa, można zacząć wszędzie z wykorzystaniem tego, co masz w domu lub możesz kupić w każdym sklepie z chemią i artykułami gospodarstwa domowego.
  • Jest źródłem dopaminy i serotoniny - podczas tropienia sportowego w mózgu psa uruchamia się “system nagrody”.
  • Poprawia nastrój psiaka i jest po prostu przyjemna. :)

nosework-czyli-nauka-tropienia-sportowego

Nauka tropienia w domu czy trening z profesjonalistą?

To zależy, co chcesz osiągnąć… i jak szybko. Zapisanie psa na zajęcia z instruktorem pozwoli na jego szybszy rozwój i popełnianie mniejszej ilości błędów na starcie. Nie oznacza to jednak, że nauka nosework w domu jest gorsza. To przede wszystkim świetna zabawa budująca więzi pomiędzy zwierzęciem a opiekunem.

Jeśli pies zacznie osiągać sukcesy, a Ty będziesz czuć się doskonale w czytaniu jego mowy ciała, możecie razem wystartować w zawodach nosework. W Polsce jest kilka stowarzyszeń, które zrzeszają pasjonatów tego psiego sportu.

 

Czy Twój pies lubi tropić? Zacznij pracę z jego węchem już teraz i przekonaj się, jak łatwo zmęczyć go w pozytywny sposób, jednocześnie sprawiając by był szczęśliwy i zadowolony.