Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Łupież u psa – jak wygląda, czy jest zaraźliwy, jak się go pozbyć?

Drobny, biały nalot na sierści psa to nic innego, jak łupież. Niestety przypadłość ta jest czymś więcej, niż drobnym kosmetycznym defektem i zawsze warto konsultować ją z weterynarzem. Jakie są przyczyny i objawy łupieżu u psa, a także jak wygląda i czy można się go pozbyć raz na zawsze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w artykule.

lupiez-u-psa-jak-sie-pozbyc

Łupież, czyli nadmierne złuszczanie się naskórka to dość częsty problem wśród czworonogów. Przypadłość ta może wynikać z błahych przyczyn, ale zdarza się też, że kryją się za nią poważniejsze schorzenia. Dlatego wszelkie objawy łupieżu u psa zawsze powinny budzić Twoją czujność. W artykule wyjaśniamy, skąd bierze się łupież u psa, jak się go pozbyć i czy może być zaraźliwy dla człowieka!

Czym jest i jak wygląda łupież u psa?

Pies, podobnie jak człowiek może mieć łupież oraz inne, często związane z nim problemy skórne. Jak wygląda łupież u psa? Na szczęście rozpoznanie go nie jest trudne – są to białe lub szare drobne płatki, które widać na skórze i sierści czworonoga, a także na jego posłaniu, kanapie czy kocach.

Łupież to nic innego, jak martwy zrogowaciały naskórek. Pamiętaj jednak, że nie jest on naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, a objawem związanym z nadmiernym wydzielaniem łoju i złuszczaniem się naskórka. Nie należy go zatem lekceważyć, tym bardziej że często towarzyszą mu inne dolegliwości, przykre dla czworonoga.

Najczęstsze objawy łupieżu u psa to:

 • uporczywe swędzenie skóry, zwłaszcza w okolicach grzbietu i ogona,
 • nadmierne wypadanie sierści,
 • podrażnienie skóry,
 • strupki lub czerwone krostki na skórze,
 • nieprzyjemny zapach skóry i sierści.

Co wywołuje łupież u psa? Najczęstsze przyczyny

Zanim przejdziemy to tego, jak pozbyć się łupieżu u psa, poznaj jego przyczyny. Czynniki, które najczęściej wywołują łupież u psa to:

 • dieta uboga w aminokwasy i mikroelementy,
 • niedobór witamin, zwłaszcza biotyny,
 • alergia na pokarm lub kosmetyki do pielęgnacji sierści,
 • niewłaściwa pielęgnacja sierści, np. źle dobrany szampon lub brak regularnego szczotkowania,
 • nadmierny, długotrwały stres,
 • choroby i schorzenia, takie jak inwazje pcheł i innych pasożytów, cukrzyca, problemy z tarczycą, łojotokowe zapalenie skóry.

Co na łupież u psa? Jak się go pozbyć?

Aby pozbyć się łupieżu u psa, przede wszystkim warto przyjrzeć się uważnie diecie, pielęgnacji i trybowi życia zwierzęcia. Co stosować na łupież u psa, kiedy już uda się określić jego przyczynę?

Proces leczenia łupieżu należy zacząć od wizyty u weterynarza i odpowiedniej diagnozy. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i na jego podstawie doradzi Ci, jak pozbyć się łupieżu u psa.

Przyczyna łupieżu u psa: dieta

Jeśli problemem jest dieta lub niedobór witamin, trzeba będzie wprowadzić odpowiednie suplementy i zmienić nawyki żywieniowe pupila.

Przyczyna łupieżu u psa: alergia

W przypadku alergii pomocne będą specjalne szampony przeciwłupieżowe dla psów. Warto pamiętać także o regularnym szczotkowaniu sierści i wyczesywaniu martwych włosów.

Przyczyna łupieżu u psa: pasożyty

Zdarza się też, że to pasożyty wywołują łupież u psa. Jak się pozbyć niechcianych lokatorów? Tu pomocne będą specjalne preparaty na pchły i kleszcze w postaci kropli i sprayów. Do wyboru są także obroże przeciwpchelne oraz tabletki.

jak-wyglada-lupiez-u-psa

Wielu opiekunów zastanawia się, czy łupież u psa jest zaraźliwy. Na szczęście nie – łupież sam w sobie nie jest zaraźliwy ani groźny dla człowieka. Nie należy go jednak bagatelizować. Nieleczony — znacznie obniża komfort życia pupila i może prowadzić do poważniejszych powikłań. Dlatego zawsze, gdy zauważysz objawy łupieżu u psa, zgłoś to specjaliście.

Więcej o pielęgnacji psów przeczytasz na naszym blogu.