Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Poznaj 5 zasad pielęgnacji wierzchowców w sezonie zimowym

Zimą konie wymagają szczególnie troskliwej opieki i uwagi ze strony właścicieli. Trudne warunki i brak dostępu do pastwisk wymuszają przede wszystkim zmianę diety oraz staranną pielęgnację sierści wierzchowca. Podpowiadamy, jak zadbać o konia w zimowe miesiące. Przeczytaj m.in. co jedzą konie zimą i czy koń może stać na mrozie!

co-jedza-konie-zima

Właściwa opieka w okresie jesienno-zimowym jest kluczowa dla utrzymania konia w odpowiedniej kondycji psychofizycznej. Twojej uwagi będzie wymagała przede wszystkim dieta konia, tak istotna dla utrzymania właściwości termoregulacyjnych organizmu. Co konie jedzą zimą? Czy zimą można jeździć konno? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, związanych z właściwą pielęgnacją koni.

Co konie jedzą zimą? Zmiana diety konia w okresie jesienno-zimowym

Wiosną i latem konie mają stały dostęp do pastwisk porośniętych soczystą trawą i ziołami. Pokarm ten stanowi główne źródło:

  • błonnika,
  • witamin,
  • mikroelementów.

Niestety wraz ze spadkiem temperatur sytuacja diametralnie się zmienia. W takim razie, co konie jedzą zimą?

Paszę objętościową w okresie zimowym stanowi głównie siano. Spożywanie go zapewnia odpowiednią podaż włókna pokarmowego, a co więcej umożliwia utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała. Fermentacja włókna w jelicie grubym wytwarza ciepło i pomaga zwierzęciu utrzymać optymalną temperaturę nawet podczas mrozów.

Co poza sianem jedzą konie zimą? Paszę objętościową i treściwą warto uzupełnić odpowiednim preparatem witaminowym. Polecamy zwłaszcza produkty z witaminą C oraz pasze uzupełniające, takie jak Fitmin Horse Energy.

Zobacz też: 5 największych przysmaków dla koni.

Czy koń może stać na mrozie?

Na pewno zastanawiasz się, ile czasu zimą koń powinien spędzać na padoku. Krótko mówiąc, czy koń może stać na mrozie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, pod warunkiem że zwierzę jest dobrze odżywione i odpowiednio pielęgnowane.

Zdrowy i dorosły koń może stać na mrozie dzięki procesom trawiennym, rozgrzewającym jego organizm od środka. Dlatego warto zadbać o to, by koń miał stały dostęp do paszy objętościowej. Minimalna ilość paszy podawanej w ciągu doby powinna wynosić 1,5% masy ciała wierzchowca. Taka ilość włókna pokryje zapotrzebowanie na energię i zapewni zwierzęciu komfort termiczny nawet do temperatury -15ºC.

Pamiętaj jednak, że konie utrzymywane na dworze powinny mieć swobodny dostęp do wiaty, w której będą mogły schronić się przed wiatrem i deszczem.

Jak dbać o sierść konia zimą?

Zimą sierść konia staje się dłuższa i grubsza. Jej zadaniem jest zatrzymywanie ciepłego powietrza przy ciele, dzięki czemu nie dochodzi do wyziębienia organizmu. Niestety zimowa sierść konia wymaga bardziej starannej pielęgnacji, ponieważ zabrudzone i posklejane włosy nie spełniają należycie swojej funkcji.

Aby utrzymać wierzchowca w dobrej kondycji, pamiętaj o systematycznym czyszczeniu sierści za pomocą zgrzebła. Dzięki niemu usuniesz zaschnięty pot i błoto, a przy okazji rozprowadzisz po niej łój, czyli naturalną, ochronną wydzielinę skóry.

czy-zima-mozna-jezdzic-konno

Czy zimą można jeździć konno?

Wszyscy wiedzą, że ruch to zdrowie, ale czy zimą można jeździć konno? Jak najbardziej, choć pamiętaj jednocześnie o kilku ważnych kwestiach:

Skróć treningi

Poruszanie się po śniegu i błocie nie jest dobre dla nóg i kopyt wierzchowca.

Zadbaj o możliwość wyschnięcia

Po treningu musisz zapewnić wierzchowcowi możliwość wyschnięcia. Mokra sierść w połączeniu z chłodem i wiatrem to prosty przepis na przeziębienie.

Odwiedź nasz blog i poznaj więcej cennych wskazówek, jak dbać o konie.