Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

5 najpopularniejszych wad genetycznych u kotów. Sprawdź, jakie są objawy!

Różnobarwne oczy, szylkretowa sierść czy brak ogona to cechy wyjątkowe, a wręcz pożądane u niektórych kotów. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę są to wady rozwojowe. Poznaj najpopularniejsze wady genetyczne kotów – zarówno mało groźne, jak i te, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia mruczka!

bielactwo-u-kota

Wady genetyczne występują u kotów równie często, jak u psów czy ludzi. Anomalie, takie jak bielactwo mogą wystąpić u kota, bez względu na wiek czy rasę. Nie dziwi jednak fakt, że większość mutacji spotyka się u kotów rasowych. Krzyżówki genetyczne i spontaniczne mutacje doprowadziły już do kilku naprawdę zaskakujących efektów. Czytaj dalej i dowiedz się, czym są m.in.: vitligo, heterochromia oraz polidaktylia u kota.

5 najpopularniejszych wad genetycznych kotów

Choć zróżnicowanie wyglądu między różnymi rasami kotów nie jest tak wielkie, jak w przypadku psów, to jednak również u mruczków można znaleźć kilka zaskakujących mutacji. Poznaj 5 najczęściej spotykanych wad genetycznych kotów.

1.    Polidaktylia u kota

Jedną z ciekawszych kocich mutacji genetycznych jest bez wątpienia polidaktylia. Jak wiadomo, koty zwykle mają po 5 palców w łapach przednich i po 4 w tylnych. W przypadku kota z opisywaną anomalią – liczba ta jest większa o jeden lub kilka dodatkowych palców. Polidaktylia u kota najczęściej występuje w przednich kończynach, a co również istotne — nie wiąże się z innymi wadami i nie wpływa na zdrowie kota.

Jako ciekawostkę warto dodać, że rasą, u której dotychczas najczęściej zaobserwowano wadę jest maine coon.

2.    Heterochromia u kota

O heterochromii u kota mówimy, gdy kolor jednego oka różni się od drugiego. Najczęściej są to kolory: niebieski i zielony, ale możliwe są także inne połączenia. Co ciekawe, heterochronia u kota jest dziedziczna. Może występować samodzielnie lub wraz z innymi wadami rozwojowymi.

W parze z heterochronią często idą różnego rodzaju przebarwienia skórne albo niedosłuch w jednym uchu. Anomalia ta występuje najczęściej u ras, takich jak:

  • turecka angora,
  • pers,
  • sfinks,
  • kot orientalny krótkowłosy.

wady-genetyczne-kotow

3.    Bielactwo, czyli vitligo u kota

Bielactwo u kota może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Wada ta polega na stopniowej utracie pigmentu w skórze oraz sierści. W efekcie na futrze mruczka zaczynają pojawiać się białe plamy, a z czasem odbarwieniu ulega sierść na całym ciele. Umaszczenie kota zmienia się przeważnie w ciągu pierwszych 2. lat jego życia.

4.    Umaszczenie szylkretowe u kocura

Maść szylkretowa to połączenie czarnego i rudego koloru futra. Kolory te przenoszone są przez chromosomy X, które kodują po jednym kolorze. Umaszczenie szylkretowe występuje zatem wtedy, gdy w komórkach spotykają się dwa chromosomy X.

Zwykle dzieje się tak u kotek i w ich przypadku maść szylkretowa nie jest niczym dziwnym. U samców natomiast może ona wystąpić jedynie wskutek anomalii genetycznej, czyli obecności dodatkowego chromosomu Y. Niestety samce o genotypie XXY są niezwykłą rzadkością, a przeważnie są także bezpłodne.

5.    Skrócenie ogona

Wady genetyczne kotów mogą odbijać się także na wyglądzie ogona. Niestety skrócenie lub całkowity brak ogona w przypadku zwykłych dachowców albo niektórych kotów rasowych, takich jak manx może skutkować wieloma dolegliwościami.

Zwierzaki te cierpią często na ból kręgosłupa, zdarzają im się też problemy z oddawaniem moczu i defekacją oraz trudności z prawidłowym poruszaniem się. Problemy te nie dotyczą krótkoogoniastych ras, takich jak karelski i kurylski bobtail.

Poznaj więcej mało znanych faktów o kotach i wskazówek na temat ich pielęgnacji – odwiedź nasz blog.