Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Królik miniaturka – charakter, żywienie, pielęgnacja

krolik-karzelek

Króliki karłowate – co to za rasa?

Królik miniaturka, znany też jako karzełek albo teddy, to tak naprawdę grupa ras pochodząca od udomowionego królika europejskiego. W swojej książce pt. Króliki miniaturowe, Michael Mettler wymienia wśród nich m.in.:

 • Mini Lop, 
 • Dwarf Hotot, 
 • Mini Rex, 
 • lwa miniaturkę,
 • królika długowłosego. 

Ich cechą wspólną są:

niewielkie rozmiary (do 40 cm),

 • waga nieprzekraczająca 3 kg,
 • uszy o długości do 5,5 cm.

Przeciętna długość życia miniaturowych królików wynosi mniej więcej 7 lat. Przy odpowiedniej opiece mogą one dożyć nawet 10 lat. Samiczki pełną dojrzałość osiągają po 7 miesiącach, natomiast samce po 5.

Królik karzełek został wyhodowany w XX wieku z myślą o uzyskaniu niewielkiego, przyjaznego zwierzęcia domowego. Dziś faktycznie jest to jeden z najpopularniejszych i na pewno najbardziej uroczych pupili. Dzięki swojemu wyglądowi i przyjacielskości podbija serca starszych i młodszych wielbicieli futrzaków.

Jaki charakter ma karzełek teddy?

Chociaż królik miniaturka teddy jest typowym zwierzęciem domowym, w jego genach zapisany jest instynkt stadny i społeczny. Dlatego jest on bardzo przyjacielski i dobrze czuje się w towarzystwie, zwłaszcza innych królików. Wiąże się to również z pewnymi potrzebami terytorialnymi. Królik potrzebuje czasu na oswojenie się z nowym środowiskiem, by poczuć się bezpiecznie i komfortowo.

Teddy potrzebuje około 3-4 godzin zabawy poza klatką dziennie. Jeśli ma możliwość się wybiegać, jego humor i nastawienie są zdecydowanie lepsze. Aktywność królików jest największa w nocy i wcześnie rano. Pamiętaj o tym jeszcze przed zakupem pupila. Mimo niewielkich rozmiarów zwierzęcia, postaw na sporą klatkę, w której będzie miało dużo miejsca do poruszania się.

Charakter zwierzaka jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj jednak królik miniaturka to spokojne, chętne do zabaw zwierzę. Nic dziwnego, że tak często jest wybierany przez rodziców jako pupil dla dziecka.

krolik-miniaturka

Co je królik miniaturka?

Królik teddy, tak jak wszyscy jego „kuzyni”, jest roślinożercą. Co może jeść królik miniaturka? W jego podstawowym menu znajduje się głównie sianko i zielenina. Nie musisz zbierać ich sam, odpowiednie mieszanki znajdziesz w każdym sklepie zoologicznym lub w większym hipermarkecie. Produkty dobrej jakości wyróżnia zielonkawy kolor i przyjemny zapach. Oznacza to, że trawa została wysuszona w odpowiedni sposób.

Nie zapominaj o urozmaicaniu króliczej diety warzywami i owocami. Aby dowiedzieć się, co smakuje Twojemu pupilowi, podawaj mu poszczególne produkty pojedynczo. W ten sposób łatwo zorientujesz się, jak reaguje na dane jedzenie.

Do szczególnie polecanych pokarmów należą np.

 • ogórek gruntowy,
 • marchewka,
 • cukinia,
 • pietruszka,
 • jabłko,
 • arbuz,
 • gruszka,
 • brzoskwinia.

Poza sezonem możesz spróbować podawać mu suszone owoce i warzywa. Dobrym pomysłem będą też świeże zioła, np. z doniczki. Natomiast wbrew obiegowej opinii, królik miniaturka nie powinien jeść sałaty ani kapusty.

Zaszkodzą mu także warzywa, takie jak:

 • cebula,
 • czosnek,
 • ziemniaki.

Oprócz naturalnych, nieprzetworzonych pokarmów możesz zadbać o dodatkową suplementację za pomocą specjalnej karmy. Od czasu do czasu podawaj pupilowi granulat albo specjalne musli przeznaczone dla królika teddy. Tego typu produkty dostarczają potrzebne zwierzęciu witaminy, błonnik i inne składniki, których czasem może brakować w podstawowej diecie.

Jak często karmić królika miniaturkę?

Pokarm serwuj swojemu pupilowi dwa razy dziennie w nie za dużych porcjach. Obserwuj, ile sianka jest dla niego wystarczające, a jaka ilość to za dużo. Dzienna dawka warzyw powinna wynosić około 100 g. Natomiast pojedyncze owoce podawaj mu 1-2 razy w tygodniu.

Czesanie i strzyżenie królika teddy

Sierść królika jest jednym z tych elementów jego wyglądu, które czynią go niezwykle uroczym i słodkim zwierzęciem. Aby zawsze prezentowało się pięknie i zdrowo, poświęć trochę czasu na zadbanie o nie.

Mniej więcej dwa razy w tygodniu delikatnie przeczesz włosy królika, by uniknąć plątania się i filcowania sierści. Najlepiej nadają się do tego metalowe grzebienie, wykorzystywane też przez właścicieli kotów. Podczas jesiennego i wiosennego gubienia futra, wykonuj tę pielęgnację nieco częściej. Przy okazji możesz również zwrócić uwagę na stan skóry pod spodem.

Królik miniaturka co do zasady nie potrzebuje specjalnego strzyżenia. W wyjątkowych sytuacjach, na przykład jeśli włosy wchodzą mu do oczu lub pyszczka, możesz skorzystać z pomocy groomera dla zwierząt lub samemu przystrzyc sierść. Skrócenie albo wycięcie części futra może okazać się też potrzebne w czasie choroby, np. problemów skórnych. Uważaj tylko, by nie przyciąć wibrysów (wąsów).

Chcesz wiedzieć więcej o potrzebach zwierząt domowych? Śledź nasz blog!