Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Nauka jazdy konnej – 5 wskazówek dla początkujących

nauka-jazdy-konnej-dla-dzieci

Nauka jazdy konnej – ograniczenia wiekowe

Chyba każdy, jako dziecko, marzył o tym, żeby dosiąść wierzchowca i pogalopować w siną dal, nie oglądając się za siebie. Właśnie dlatego wielu rodziców zastanawia się, od kiedy ich pociechy mogą zacząć treningi na ujeżdżalni. Pierwsza jazda konna to nie tylko prawdziwa przygoda, ale również test – dziecko będzie mogło ocenić, czy taka aktywność mu się podoba i zdecydować o kontynuowaniu ćwiczeń.

Na pierwsze wizyty w stajni i tzw. „oprowadzanki” na kucykach można zabierać już maluszki od ok. 4 roku życia. W ten sposób mogą zapoznawać się ze zwierzętami, obserwować czynności wykonywane przy koniach i treningi starszych jeźdźców, a także oswajać się z siedzeniem na końskim grzbiecie.

Nauka jazdy konnej dla dzieci to propozycja dla starszaków. Ćwiczenia pod okiem instruktora można rozpocząć od ok. 8. roku życia – w tym wieku dzieciom łatwiej opanować podstawowe ruchy, skupić się i zachowywać zasady bezpieczeństwa.

Pierwsza jazda konna – to warto wiedzieć!

Jeśli Twoim marzeniem jest nauka jazdy na koniu, znajdź odpowiedni ośrodek, gdzie instruktorzy krok po kroku wprowadzą Cię (lub Twoją pociechę) w świat jeździectwa. Zanim przekroczysz próg stajni, sprawdź nasze wskazówki – podpowiadamy, o czym powinien wiedzieć początkujący jeździec.

1.     Po pierwsze – bezpieczeństwo

U podstawy jazdy konnej leży oczywiście bezpieczeństwo – zarówno jeźdźca, jak i wierzchowca. O tę kwestię zadbasz, zakładając kask i wygodny strój, odpowiedni do jazdy konnej. Kask najczęściej można wypożyczyć w ośrodku treningowym, ale pozostałe elementy należy skompletować we własnym zakresie.

Zanim zdecydujesz się na kosztowny strój jeździecki, sprawdź, czy nauka jazdy konnej to sport dla Ciebie. Na pierwszą lekcję możesz przyjść w bezszwowych legginsach (wewnętrzne szwy mogą spowodować bolesne otarcia na skórze), t-shircie lub bluzie dresowej i butach za kostkę z niewielkim obcasem – zapobiegnie on zbyt głębokiemu wpadaniu stopy w strzemiono. Unikaj mocno szeleszczących bluz i spodni – taki dźwięk może płoszyć konia.

2.     Nauka jazdy konnej i wybór wierzchowca

Nauka jazdy konnej dla dorosłych i dzieci rozpoczyna się od oprowadzenia po stajni i dobrania pary jeździec – koń. O tym, jakiego wierzchowca dosiądziesz, nie zdecydujesz samodzielnie – to decyzja, która należy wyłącznie do instruktora. Koń do nauki jazdy dobierany jest do budowy ciała, wieku i umiejętności jeźdźca. Ćwiczenia zaczniesz dopiero po zapoznaniu z zwierzęciem, wykonaniu niezbędnych czynności pielęgnacyjnych i osiodłaniu. Po zakończonym treningu, za zgodą instruktora, możesz nagrodzić wierzchowca pysznym przysmakiem.

Poznaj 5 największych przysmaków dla koni!

3.     Dyscyplina to podstawa

Choć nauka jeździectwa kojarzy się z maksymalną swobodą i galopowaniem w siną dal, bardzo ważna jest dyscyplina. Zawsze słuchaj swojego instruktora i bezwzględnie stosuj się do jego poleceń. To podstawa bezpieczeństwa – zarówno Twojego, jak i konia.

nauka-jazdy-konnej

4.     Jak obchodzić się z koniem?

Nie podchodź do konia z tyłu ani od strony czoła – to martwe punkty w jego polu widzenia. Najlepiej podchodzić od boku, wcześniej uprzedzając zwierzę głosem. Zachowuj się spokojnie i nie wykonuj przy nim gwałtownych ruchów, by go nie wystraszyć.

5.     Jak długo trwa pierwsza lekcja jazdy?

Nauka jazdy konnej zaczyna się od treningów na lonży. Pierwsza jazda trwa zazwyczaj nie dłużej, niż 30 minut.

Nauka jazdy konnej – teoria i praktyka

Zanim na dobre zaczniesz swoją przygodę z jeździectwem, musisz opanować teorię – tu na pewno pomoże dobry instruktor. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj książki tematyczne i  ciekawe artykuły o koniach. W ten sposób lepiej przygotujesz się na pierwszą wizytę w stajni.

Więcej ciekawostek o wierzchowcach i ich pielęgnacji znajdziesz na blogu Fitmin.pl