Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Koty syjamskie – odkryj jedną z najstarszych ras kotów na świecie!

ile-zyja-koty-syjamskie

Koty syjamskie – historia i wygląd przedstawicieli rasy

Koty syjamskie to prawdziwie królewskie zwierzęta. Opisy czworonogów przypominających dzisiejszych reprezentantów tej rasy pojawiają się już w średniowiecznych dziełach. Syjam to dawna nazwa Królestwa Tajlandii – kot syjamski pochodzi właśnie z południowo-wschodniej Azji.

Te wyjątkowe zwierzęta przed wiekami żyły wyłącznie na dworach królewskich oraz w świątyniach i traktowane były z najwyższym szacunkiem. Wierzono nawet, że po śmierci dusza zmarłego wstępowała w ciało tego czworonoga. Niejeden kot wiódł luksusowe życie w świątyni, gdzie przebywał do końca swoich dni. U tej orientalnej rasy wykształcił się gen odpowiadający za długowieczność – koty syjamskie dożywają nawet 20 lat!

Czworonogi tej rasy bardzo łatwo odróżnić od innych ze względu na oryginalne umaszczenie. Charakteryzuje je wyrazista, ciemna maska na twarzy, a także zgrabna sylwetka, smukłe nogi i tułów. Ogon oraz łapy też różnią się kolorem od pozostałej części ciała. Co ciekawe, koty syjamskie nie wyglądają tak od urodzenia – rodzą się białe, a dopiero później futro zaczyna ciemnieć w kluczowych miejscach.

Kot syjamski – charakter i usposobienie

Już wiesz, skąd pochodzą, jak wyglądają i ile żyją koty syjamskie, dlatego czas poznać bliżej niezwykły temperament zwierząt tej rasy. „Syjamy” są niezwykle aktywne – mają mnóstwo energii i uwielbiają zabawę. Jeśli opiekun nie zapewni swojemu czworonogowi odpowiedniej dawki ruchu, kot może wykazywać tendencję do niszczenia mebli lub rzeczy osobistych człowieka. Nie bój się – to nie ma nic wspólnego z agresją, jest jedynie rozrywką, którą Twój pupil zorganizował sobie sam. Jeżeli chcesz tego uniknąć – spędzaj więcej czasu na aktywnej zabawie z pupilem.

Koty syjamskie nie lubią życia w samotności. Lgną do swoich opiekunów, co nie oznacza, że traktują w ten sposób każdego z domowników. Czworonogi tej rasy wybierają sobie jednego człowieka, do którego szybko się przywiązują.

„Syjamy” wydają bardzo głośne dźwięki, tj. wokalizują. Mogą to robić, by informować opiekuna o swoich potrzebach lub w ten sposób okazywać emocje. Zwykle można obserwować to za dnia – koty syjamskie słabo widzą w ciemnościach, dlatego w odróżnieniu od innych ras nie są tak bardzo aktywne nocą.

co-wyroznia-koty-syjamskie

Co jedzą koty syjamskie? Dieta i pielęgnacja

Czym najlepiej karmić koty syjamskie? Cena karmy nie jest najważniejsza, w przeciwieństwie do jakości – posiłki dla tego pełnego gracji czworonoga powinny być zbilansowane i bogate w białko pochodzenia zwierzęcego. Pupile tej rasy mają niezwykle delikatne żołądki i spore skłonności do nadwagi, dlatego absolutnie nie wolno podawać im resztek ze stołu. Ta zasada obejmuje wszystkie mruczące czworonogi, nie tylko koty syjamskie.

Karma z dużą zawartością zbóż w składzie może szkodzić zwierzętom z natury mięsożernym. Niezależnie od tego, czy podajesz kotu pokarm suchy, czy podstawą jego diety jest karma mokra, zwróć uwagę także na obecność sztucznych aromatów, barwników i konserwantów. Wybieraj te produkty, które są ich pozbawione.

Pielęgnacja kota syjamskiego jest bardzo prosta. Jedyne, o czym właściciel musi pamiętać, to regularne przycinanie pazurów i czesanie czworonoga. To pozwala zminimalizować ryzyko drapania mebli, a systematyczne wyczesywanie kociej sierści chroni pupila przed zakłaczeniem.

Sprawdź też: Kule włosowe u kotów – czy zakłaczenie jest groźne?

 

Już wiesz, co jedzą koty syjamskie i jak najlepiej zadbać o czworonoga tej rasy. Jeśli masz pupila rasy maine coon, przeczytaj koniecznie: Karma dla maine coona – jaką wybrać?