Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Uwaga, groźne psy! Niebezpieczeństwo zapisane w genach czy zła socjalizacja?

grozne-psy

Stare polskie porzekadło mówi, że psy, które dużo szczekają, nie gryzą. Nic bardziej mylnego! Groźne psy mogą nie tylko wystawić na poważną próbę nerwy i cierpliwość swoich opiekunów (a przy okazji przechodniów czy sąsiadów), ale po prostu wyrządzić komuś krzywdę. Jakie są przyczyny agresywnych psich zachowań? Jakie konsekwencje prawne grożą właścicielowi agresywnego psa? Przekonaj się!

Groźne szczekanie psów – czy jest się czego bać?

Każdy świadomy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, że od czasu do czasu niemal wszystkie psy wykazują agresywne zachowania. Jest to w pełni naturalne i  instynktowne – zwierzęta, które poczują się zagrożone, albo uciekają, albo atakują. Co ważne, agresja psów nie od razu objawia się gryzieniem – to jej najbardziej skrajna forma. Może to być również m.in.:

 • „kłapanie” zębami w powietrzu,
 • intensywne szczekanie,
 • warczenie.

U psów komunikacja dźwiękowa jest bardzo ważna – za pomocą komunikatów, takich jak warczenie czy szczekanie pies wyraża reakcję na jakąś sytuację.

Groźne szczekanie psów może świadczyć o poczuciu zagrożenia i stanowić potencjalne ostrzeżenie dla człowieka – zwłaszcza jeśli w parze z donośną wokalizacją idzie ofensywna postawa ciała, której towarzyszy:

 • usztywnienie ciała,
 • szczerzenie zębów,
 • doskakiwanie,
 • wpatrywanie się w oczy.

Psy zachowujące się w opisany powyżej sposób niestety mogą ugryźć. Jeśli zdarzy Ci się zostać pogryzionym przez agresywnego psa, powinieneś niezwłocznie wykonać badania w kierunku wścieklizny.

Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli pies jest agresywny w stosunku do Ciebie.

Jakie są najczęstsze przyczyny agresywnego zachowania u psów?

Zdania na temat tego, czy agresja u psów jest zapisana w genach, czy też jest efektem złej socjalizacji, są podzielone. Niemniej jednak naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie twierdzą, że istnieją rasy, które z uwagi na silnie wykształcony instynkt łowiecki, mogą w niektórych sytuacjach wykazywać agresywne zachowania (ma to związek z wysokim poziomem serotoniny i testosteronu). Behawioryści i zoopsycholodzy wskazują, że agresywne zachowanie czworonoga mogą być również konsekwencją efektem niewłaściwej socjalizacji lub wystawiania go na stresujące bodźce w młodości (agresja o podłożu lękowym).

Sprawdź również, w jaki sposób możesz wzbudzić zaufanie u swojego psa.

Rasy groźnych psów – czy takie określenie jest słuszne?

Zapewne zastanawiasz się, czy istnieją rasy psów groźnych z natury? Czy występuje związek między rasą a skłonnością do agresji? Za szczególnie groźne psy uważa się te o masywnej budowie ciała, z wyraźnie zarysowaną szczęką, głównie:

 • amerykańskie pit bull terriery,
 • psy z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
 • buldogi amerykańskie,
 • dogi argentyńskie.

Choć wyżej wymienione rasy mogą budzić strach swoim wyglądem, to tak naprawdę cechy fizjonomiczne nie determinują ich zachowania. Wiele w tej materii zależy od tego, jak przebiegała ich socjalizacja, która wpływa na komfortowe samopoczucie czworonoga w relacjach z ludźmi, innymi zwierzętami oraz w różnych środowiskach. Określenie „groźne rasy psów” jest bardzo krzywdzące zarówno dla samych czworonogów, jak i ich opiekunów.

grozne-rasy-psow

Groźne psy a polskie prawo

Czy z powodu groźnego szczekania psa możesz wezwać policję? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kodeksie wykroczeń. Zgodnie z zapisami art. 51 „[…] kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Jak więc widzisz, nie chodzi tu o groźne szczekanie, a o jakiekolwiek, które jest długotrwałe i narusza mir domowy, np. sąsiadów. Czy zachęcamy do zgłaszania od razu tego typu psich zachować? Niekoniecznie. Warto najpierw porozmawiać z właścicielem – być może wie on o problemie i pracuje nad nim (np. wspólnie z behawiorystą), ale zmiany wymagają czasu i cierpliwości.

Jakie konsekwencje prawne grożą właścicielom agresywnych czworonogów? Prawo dość restrykcyjnie podchodzi do kwestii posiadania agresywnego psa.  Paragraf pierwszy art. 77 znowelizowanego Kodeksu wykroczeń (obowiązuje od 15 listopada 2018 r.) mówi: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Oznacza to, że jeśli Twój pies wykazuje tendencje do agresji, to musisz zadbać o to, by był on odpowiednio zabezpieczony: miał kaganiec, odpowiedniej długości i grubości smycz oraz obrożę/szelki, dzięki którym będziesz mógł fizycznie zapanować nad zwierzęciem. 

Co więcej, osoba trzymająca zwierzę, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia innego człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Podobają Ci się duże psy? W takim razie koniecznie zapoznaj się z listą największych ras świata