Jak właściwie opiekować się źrebakiem po urodzeniu?

zrebak-po-urodzeniu

Każdy źrebak po urodzeniu wymaga odpowiedniej opieki – podobnie jak w przypadku noworodków homo sapiens. U źrebięcia, które nie znajduje się już w bezpiecznym łonie matki, należy jak najszybciej wykształcić regularny wzorzec zachowania obejmujący:

  • karmienie,
  • spanie,
  • kontakty towarzyskie z innymi zwierzętami.

Na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach życia źrebięcia?

Źrebak po urodzeniu – jak postępować z nowonarodzonym zwierzęciem?

Bezpośrednio po urodzeniu należy przemywać pępowinę roztworem antyseptycznym, który zaleci lekarz weterynarii. Czynność ta powinna być powtarzana również przez kilka następnych dni po oderwaniu pępowiny, aby zapobiec infekcji bakteryjnej. W ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie lekarz weterynarii powinien przeprowadzić kompleksowe badanie klaczy i  źrebaka, które pozwoli zaobserwować ewentualne problemy zdrowotne i nieprawidłowości we wczesnym stadium.

Rozpoznawanie i zaakceptowanie nowo narodzonego źrebięcia przez matkę zwykle rozpoczyna się natychmiast po porodzie i trwa od dwóch do trzech dni. To normalne, że klacz po porodzie chroni źrebię przed potencjalnym zagrożeniem, w tym przed ludźmi i innymi końmi. Klacz może zachowywać się agresywnie przez kilka dni. Zapewnij jej i źrebięciu odpowiednio dużą przestrzeń – zamknięcie w osobnym boksie często pogarsza to zachowanie.

Zdarza się, że źrebak po urodzeniu zachowuje się w niepokojący sposób, np. chwieje się na nogach lub ma problemy z samodzielnym pobieraniem siary. Przyjrzyjmy się nieco bliżej obu sytuacjom.

Nieprawidłowości w zachowaniu wśród nowonarodzonych źrebiąt

Przez pierwsze dni i tygodnie należy bacznie obserwować źrebię. Rozpoznawanie wszelkich, nawet drobnych nieprawidłowości, jest w tym czasie kluczowe. Jeśli źrebak nie chce ssać albo nie wstaje po porodzie, należy jak najszybciej zainterweniować.

Co zrobić, jeśli źrebak nie wstaje po porodzie?

Po przyjściu na świat źrebięcia  powinieneś zaobserwować u niego wyraźne ruchy klatki piersiowej i brzucha. W ciągu pierwszych dwóch godzin młody wierzchowiec powinien stanąć na nogi o własnych siłach. Jeśli źrebak nie wstaje po porodzie, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Przyczyny tego, że źrebię nie wstaje lub nie może ustać na nogach – chwieje się i upada – mogą być następujące:

  • zaburzenie wysychania oraz oddzielania się kopyta,
  • niska masa urodzeniowa,
  • silne uwypuklenie części czołowej,
  • wiotkość ścięgien mięśni zginaczy palców.

Jak postępować, gdy źrebak nie chce pić mleka?

Nowonarodzone źrebięta potrzebują mleka matki (tzw. siary) i powinny zostać nakarmione w ciągu 4 godzin od przyjścia na świat. Przez pierwsze 2 tygodnie życia wypijają one około 2 litrów mleka dziennie. U większości źrebiąt odruch ssania wykształca się od razu, ale niektóre z nich potrzebują więcej czasu, aby znaleźć wymię i zacząć samodzielnie ssać. Czasami źrebak może potrzebować delikatnego prowadzenia we właściwym kierunku i przyłożenia jego pyszczka do strzyka, czyli brodawki sutkowej wymienia.

Co zrobić, jeśli mimo to źrebak nie chce pić mleka? Może być to objaw tzw. niedojrzałości urodzeniowej. Wówczas należy podawać źrebakowi preparat mlekozastępczy przez butelkę. W skrajnym przypadku weterynarz może wdrożyć żywienie sondą nosowo-żołądkową z uwagi na brak wykształconego odruchu ssania i połykania.

zrebak-nie-chce-ssac

Czym karmić źrebię?

Ile je źrebak i czym go karmić? Zapewnienie optymalnych warunków żywieniowych jest kluczowe dla właściwego rozwoju młodego organizmu. O ile w początkowym okresie życia młodemu wierzchowcowi w zupełności wystarcza mleko matki, o tyle w późniejszym okresie (po ukończeniu 3. miesiąca) do jego diety można zacząć stopniowo wprowadzać miksy witaminowo-mineralne oraz karmy – doskonale sprawdzi się Fitmin Horse Junior dla źrebiąt i klaczy.

Jeśli źrebak nie chce jeść, może to wskazywać na zaburzenia pracy jelit, wrzody żołądka lub problemy w obrębie jamy ustnej. Każdy taki przypadek powinien skłonić Cię do kontaktu z lekarzem weterynarii.

Odwiedź nasz blog, aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji i żywieniu koni.

Sprawdź także, jakie jedzenie dla konia będzie najbardziej odpowiednie – musli czy granulat.