Koty norweskie – poznaj ich charakter i potrzeby

kot-norweski-cena

Koty norweskie – wygląd i umaszczenie

Już sama nazwa „kot norweski leśny”, dokładnie wskazuje, skąd pochodzi ta piękna rasa. Czworonogi z chłodnej, surowej Skandynawii zaliczane są do półdługowłosych. Mają muskularną sylwetkę i silne mięśnie, a ich tylne łapy są nieco dłuższe od przednich, co bardzo ułatwia skoki i manewry łowieckie.

Tym, co wyróżnia koty norweskie, bez wątpienia jest:

  • miękka, dłuższa sierść,
  • tufki na zakończeniach uszu,
  • charakterystyczna, futrzana kryza pod szyją.

To właśnie te elementy zapewniają im majestatyczny, pierwotny wygląd. Głowa czworonoga ma kształt trójkąta równobocznego z prostym profilem, broda jest mocna, a oczy owalne, o lekko skośnym ułożeniu.

Norweski skogkatt swoje przystosowanie do niskich temperatur zawdzięcza dwuwarstwowej sierści złożonej z dłuższych wierzchnich włosów ościstych oraz nieco krótszego podszerstka. Taka budowa sierści sprawia, że jej przemoczenie jest w zasadzie niemożliwe – ma wysoką odporność na mróz i wodę. Dzięki temu niemal w każdych warunkach atmosferycznych poradzi sobie dorosły kot norweski leśny. Waga kocura waha się w granicach 6-9 kg, natomiast kotki 5-6 kg, choć zdarzają się też większe osobniki.

Koty norweskie występują praktycznie w każdej odmianie kolorystycznej, poza umaszczeniem typowym dla kotów syjamskich. Nieuznawane przez przepisy dotyczące standardów hodowlanych są także barwy czekoladowa i liliowa.

Ile żyją koty norweskie leśne?

Czworonogi te dożywają ok. 14-16 lat, dlatego przy odpowiednim żywieniu i pielęgnacji, można długo cieszyć się obecnością ukochanego pupila w domu. Sprawdź, jak najlepiej zadbać o jego piękną sierść: Koty długowłose: rasy, pielęgnacja, ciekawostki.

Kot norweski – charakter i usposobienie

Jakie usposobienie ma kot norweski? Charakter tego pupila sprawia, że będzie on idealnym kompanem zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. W przypadku czworonogów tej rasy wręcz zalecane jest chowanie ich razem z innymi kotami. Koty norweskie nie są konfliktowe, mają bardzo łagodne usposobienie i duże pokłady cierpliwości, dlatego świetnie sprawdzają się w roli przyjaciół maluchów.

Koty norweskie są niezwykle przyjazne, uwielbiają wyzwania i zabawę. To urodzeni łowcy, dlatego należy zapewnić im sporo niezbędnej aktywności. Bardzo szybko przywiązują się do swoich opiekunów, choć nie lubią przesiadywania na kolanach. Tolerują umiarkowane pieszczoty i nie reagują agresją – gdy kot norweski ma dość głaskania, po prostu odchodzi od człowieka.

Ile kosztuje kot norweski?

Cena zwykle zależy od renomy wybranej hodowli, rodowodów i sukcesów rodziców kociaka, a także jego umaszczenia.

jaka-karma-dla-kota-norweskiego

Kot norweski – jak najlepiej zadbać o pupila tej rasy?

Jeśli odpowiednio zatroszczysz się o dietę, zdrowie i aktywność swojego czworonoga, możesz wydłużyć jego życie. Koty norweskie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak w okresie linienia, konieczne jest regularne szczotkowanie sierści. Poza tym czasem można czesać go tylko raz w tygodniu.

Koty norweskie lubią wodę, ale ze względu na grubość i długość sierści, kąpiele nie przynoszą w zasadzie żadnych korzyści higienicznych.

Żeby zaspokoić łowieckie ego pupila, warto zadbać o to, by zabawa w polowanie kończyła się sukcesem. Do zabawy przyda się ulubiony smakołyk pupila.

Jaka karma dla kota norweskiego będzie najlepsza?

Pokarm dla czworonoga tej rasy powinien zawierać dużo mięsa i białka zwierzęcego. To pozwoli mu się zdrowo rozwijać i dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Wybierz odpowiednią karmę i daj swojemu ukochanemu pupilowi to, na co zasługuje!