Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Koty brytyjskie – 5 faktów, o których powinien wiedzieć właściciel

kot-brytyjski_1

Koty brytyjskie – co to za rasa?

Chyba wszyscy miłośnicy mruczących czworonogów wiedzą, jak wygląda kot brytyjski. Jego cechą charakterystyczną jest błyszcząca sierść, w dotyku przypominająca miękki plusz. Pupile tej rasy są krępej budowy – wyróżniają się muskularnym ciałem osadzonym na mocnych, dość krótkich, a jednocześnie silnych łapach. Uwagę zwraca też sporych rozmiarów głowa i „pełne” policzki, które sprawiają, że koty brytyjskie wyglądają jak uśmiechnięte, puchate maskotki.

Jakie wymiary osiąga dorosły kot brytyjski? Waga samicy to ok.3 – 4 kg, przy wysokości ok.28 cm w kłębie, natomiast samce mogą ważyć od 3,5 do 8 kg i mierzą zazwyczaj 30 cm.

Według legendy, koty rasy brytyjskiej przybyły na Wyspy Brytyjskie na rzymskich statkach – legioniści przywieźli je, by pomogły zwalczać plagę szczurów. O ile nie ma dowodów na prawdziwość tej historii, to faktem jest, że przez sytuację w czasie II wojny światowej, koty brytyjskie były poważnie zagrożone wyginięciem.

Remedium na to znaleźli hodowcy i miłośnicy mruczących czworonogów – postanowili skrzyżować rasę z niebieskim kotem perskim. To pozwoliło wzmocnić populację „brytyjczyków” i wpłynąć na ich obecny wygląd.

Kot brytyjski – 5 faktów, które warto znać!

Ty też uwielbiasz koty brytyjskie? Charakterystyka rasy to za mało – świadomy opiekun powinien wiedzieć o swoim pupilu jak najwięcej. Poznaj najciekawsze fakty na temat rasy, którą pokochały miliony ludzi na całym świecie!

Kot brytyjski – osobowość

Koty brytyjskie to idealni kompani rodzin z małymi dziećmi oraz innymi zwierzętami. Są:

  • towarzyskie,
  • spokojne,
  • cierpliwe,
  • w zasadzie niekonfliktowe.

Mają silny charakter i mogą pochwalić się wysoką inteligencją. Bez problemu dzielą miejsce do życia z psami, papugami i wieloma innymi pupilami. Jeśli szukasz czworonoga o spokojnym, zrównoważonym charakterze, zgłoś się do zarejestrowanej hodowli i zapytaj, ile kosztuje kot brytyjski oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby stał się członkiem Twojej rodziny.

Koty rasy brytyjskiej – odmiany

Choć koty brytyjskie są z natury krótkowłose, to dzięki krzyżówkom z kotami rasy perskiej, udało się uzyskać odmianę długowłosą. Ze względu na różnobarwność tęczówek i odcieni sierści, obecnie wyróżnia się blisko 160 odmian kotów rasy brytyjskiej.

Ile żyją koty brytyjskie?

To, ile żyją koty brytyjskie, zależy w dużej mierze od ich:

  • diety,
  • aktywności,
  • organizmu.

Średnia długość życia osobników tej rasy to ok.15 – 18 lat.

Sprawdź, jak możesz zadbać o zdrowie swojego pupila - Dbaj o zdrowie jak o swoje! Badania krwi u kota

Koty brytyjskie – zabiegi pielęgnacyjne

Ta rasa nie wymaga zbyt wielu zabiegów – jedyne obowiązki opiekuna w tym zakresie to:

  • regularne wyczesywanie sierści,
  • przycinanie pazurów,
  • dbanie o higienę uszu.

Ile razy dziennie karmić kota brytyjskiego?

Karma dla kota brytyjskiego, podobnie jak dla każdego innego mięsożercy, powinna być bogata w białko zwierzęce. To, ile razy dziennie karmić kota brytyjskiego jest kwestią względną – wiele zależy od rodzaju podawanego pokarmu, wagi zwierzęcia i rekomendacji producenta.

karma-dla-kota-brytyjskiego

Jaka karma dla kota brytyjskiego będzie najlepsza?

Podstawą diety kotów brytyjskich powinno być mięso i produkty odzwierzęce. Pamiętaj, że mruczące czworonogi, niezależnie od rasy, bywają wybredne, dlatego warto proponować różne smaki i warianty pokarmu, zwłaszcza mokrego. Jeśli podstawowe posiłki Twojego kota składają się z karmy suchej, należy zadbać o to, by dodatkowo pił dużo wody – to zaspokoi jego zapotrzebowanie na ten niezbędny składnik diety.

To, jaka karma dla kota brytyjskiego będzie najlepsza, zależy w dużej mierze od preferencji danego osobnika. Z kolei rolą opiekuna jest zadbać o odpowiednią ilość substancji odżywczych w każdym posiłku.