Kot nadmiernie traci sierść – co robić?

kotu-wypada-siersc

Wypadanie sierści u kota – sprawdź, czym jest linienie

Dlaczego kotu wypada sierść? Proces utraty części futra związany jest z fizjologią tych zwierząt i nazywa się linieniem. Włosy tworzące sierść rosną i obumierają, podobnie jak u człowieka. Większość z nich zwierzę usuwa samodzielnie podczas codziennej toalety. Z kolei samo linienie jest zjawiskiem okresowym – kotu wypada sierść najczęściej jesienią oraz wiosną. Dzieje się tak, ponieważ organizm czworonoga przystosowuje się do zmieniających się warunków atmosferycznych: temperatury, długości dnia, natężenia światła słonecznego itp.

Wypadanie sierści u kota niewychodzącego, dla którego zmiana temperatury nie ma aż takiego znaczenia, może następować w nieco innych okresach i trwać trochę dłużej. Zazwyczaj objawia się mniejszą intensywnością niż w przypadku pupili wychodzących, które szybciej muszą się przystosować do warunków panujących na zewnątrz.

Jeśli zwierzę zachowuje się zupełnie normalnie, a Ty regularnie wyczesujesz futro, nie ma powodów do obaw. W sytuacjach, gdy kotu wypada sierść kępkami, a dodatkowo towarzyszą temu inne objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.

Pamiętaj, że wyczesywanie sierści jest bardzo ważne, ponieważ chroni kota przed zakłaczeniem, które w dłuższej perspektywie może stwarzać stan zagrożenia dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Przeczytaj: Kule włosowe u kotów – czy zakłaczenie jest groźne?

Nadmierne wypadanie sierści u kota – kiedy powinno zaniepokoić opiekuna?

Nieregularne wypadanie sierści u kota powinno zainteresować opiekuna. W takim przypadku warto przyjrzeć się skórze pupila – jeśli jest zaczerwieniona, podrażniona lub obecne są na niej pasożyty, konieczna będzie szybka wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Uwagę należy zwrócić także w sytuacji, gdy na ciele zwierzęcia pojawiają się mocno przerzedzone lub zupełnie łyse miejsca, szczególnie w okolicach brzucha. Niepokojące powinno być również intensywne wylizywanie i wydrapywanie futra w określonych obszarach.

Nadmierne wypadanie sierści u kota połączone ze zmianą zachowania na apatyczne lub agresywne może oznaczać, że Twój pupil odczuwa ból. Jeśli dodatkowo zauważalnie stracił na wadze i nie ma apetytu, musisz jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista dokładnie obejrzy skórę zwierzęcia, a dla pewności może zlecić także odpowiednie badania laboratoryjne.

Jeżeli zauważysz, że wypadanie sierści u kota przebiega z większym natężeniem, niż zazwyczaj:

  • obserwuj jego zachowanie,
  • oglądaj skórę,
  • w razie wątpliwości zgłoś się do lekarza weterynarii.

wypadanie-siersci-u-kota

Co na wypadanie sierści u kota? Poznaj sprawdzone sposoby!

Wybór tego, co na wypadanie sierści u kota będzie najlepsze dla Twojego pupila, zależy od przyczyny problemu. Podstawowym elementem dbania o kocie futro jest bez wątpienia jego regularne wyczesywanie. Do tego przyda Ci się specjalna szczotka – jej ząbki są ułożone gęściej niż w przypadku zwykłego grzebienia, a wyczyścić ją można bez używania palców, przesuwając twardą powierzchnię wzdłuż ząbków.

Należy również zadbać o dietę swojego pupila — jej podstawą powinna być wysokobiałkowa karma dla kota. Na wypadanie sierści może mieć wpływ także brak witamin i minerałów, dlatego zmiana jadłospisu na bogatszy w te składniki pomoże zniwelować problem przerzedzania futra u Twojego pupila. Bez problemu znajdziesz specjalne bezzbożowe pokarmy wspomagające wydalanie kłaczków, np. Fitmin cat Purity Hairball. Dzięki wysokiej zawartości mięsa taki posiłek dostarczy kociemu organizmowi wszystkiego, co niezbędne dla zdrowia, rozwoju i błyszczącej sierści.

Zadbaj o swojego czworonoga tak, jak na to zasługuje. Wysokiej jakości akcesoria do pielęgnacji oraz wysokobiałkowe karmy znajdziesz w sklepie internetowym Fitmin.pl.