Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Koty orientalne – jak powinieneś o nie dbać?

kot-orientalny

Koty orientalne (nazywane krótkowłosymi) to przyjazne i inteligentne zwierzęta, które uwielbiają przebywać wśród ludzi oraz innych futrzanych przyjaciół. Ich przodkami są koty syjamskie, które brytyjscy hodowcy w latach 50. ubiegłego wieku zaczęli krzyżować z innymi rasami (m.in. rosyjskimi i abisyńskimi), aby poszerzyć pulę genową. W konsekwencji koty orientalne odziedziczyły charakterystyczny wygląd, z wyjątkiem umaszczenia (dziś wyróżniamy około 40 kombinacji kolorystycznych).

Rasa orientalna krótkowłosa została ostatecznie zatwierdzona i uznana w 1977 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów, a w 1997 r. przez GCCF. Choć koty orientalne nie cieszą się tak dużą popularnością, jak ich przodkowie z Syjamu, warto przybliżyć ich sylwetkę. Dowiedz się więcej na temat tej jednej z najmłodszych ras kotów na świecie.

Jaką wyglądają koty orientalne?

Koty orientalne to zwierzęta o bardzo charakterystycznej budowie twarzoczaszki, która ozdobiona jest trójkątnymi, ostro zakończonymi uszami oraz zielonymi lub dwukolorowymi oczami. W przeciwieństwie do Syjamów koty orientalne występują w bardzo wielu kolorach, (fachowe źródła mówią nawet o 40 różnych wariantach) między innymi:

 • niebieskie,
 • czekoladowe,
 • rude,
 • płowe,
 • cynamonowe,
 • szampańskie,
 • kremowe.

Ciało kotów orientalnych jest smukłe, giętkie i średniej wielkości – rasa ta osiąga do 30 cm wysokości. Waga samic waha się od 2 do 5 kg, a w przypadku samców: pomiędzy 3 a 6 kg. Koty orientalne są krótkowłose i zaliczane do zwierząt hipoalergicznych – nie gubią sierści i nie uczulają, dlatego stanowią dobry wybór dla części alergików.

Kot orientalny – charakter

Wybierając rasowego kota, powinieneś pamiętać, że każda rasa ma inne usposobienie i wyróżnia się unikalnymi cechami charakteru. Nie inaczej jest w przypadku kotów orientalnych. Zwierzęta te są zwinne, aktywne oraz pełne energii, a także bardzo uparte. Dodatkowo często głośno wyrażają swoje niezadowolenie. Choć kot orientalny jest niezależny — kocha towarzystwo ludzi (szczególnie dzieci), a pozostawiony sam sobie przez długi okres, może popaść w depresję.

Kot orientalny wymaga również odpowiedniej socjalizacji. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcesz wychować kota odważnego, który będzie dobrze znosił stresujące sytuacje (jak np. wprowadzenie nowego pupila czy dłuższa nieobecność opiekuna).  Kota orientalnego można stosunkowo łatwo wyszkolić do chodzenia na smyczy czy wykonywania różnych sztuczek. Z uwagi na duże pokłady energii i potrzebę ciągłej atencji, rasa ta raczej nie nadaje się dla osób starszych, schorowanych i ceniących spokój. 

Kot orientalny – długość życia i cena

Ile żyje kot orientalny? Jaka jest jego cena? To pytania, które zadaje sobie prawdopodobnie każda osoba marząca o posiadaniu kota tej rasy. Odpowiedź na nie brzmi: „to zależy”. Wiele czynników wpływa zarówno na długość życia, jak i cenę kota orientalnego. Poznaj główne z nich.

Cena

Kot orientalny to rasa oficjalnie uznana przez GCCF. Cena zwierzęcia uzależniona jest więc przede wszystkim od:

 • posiadania rodowodu,
 • renomy hodowli.

Na kwotę ostateczną, wpływ ma także:

 • wiek,
 • płeć,
 • długość sierści (odmiana jawajska i mandaryńska jest droższa od krótkowłosej).

Za kociaka orientalnego z hodowli o bardzo dobrej reputacji, przyjdzie Ci zapłacić od 3 do 5 tys. złotych. Do tej kwoty należy doliczyć ceny:

 • zabawek,
 • karm,
 • ewentualnych wizyt u weterynarza.

Długość życia

Koty orientalne żyją dość długo – od 10 do nawet 20 lat. Wiele zależy jednak od warunków, jakie zapewnisz zwierzakowi. Duże znaczenie ma:

 • sposób żywienia,
 • odpowiednia pielęgnacja,
 • zaspokojenie potrzeb behawioralnych.

koty-orientalne-charakter

Podstawy żywienia kotów orientalnych

Wiesz już, czym wyróżniają się koty orientalne – charakter i wygląd to jednak nie jedyne, na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na zakup pupila tej rasy. Predyspozycje i zachowania to tylko wierzchołek góry lodowej. Jako obecny lub przyszły właściciel, musisz pamiętać również o odpowiednim żywieniu kota orientalnego.

Pamiętaj, że kot orientalny powinien być karmiony głównie wysokiej jakości mięsem, a także podrobami i chrząstkami.  Do kociej diety warto wdrożyć także odpowiednią ilość warzyw i owoców. Unikaj natomiast podawania zbóż.

Aby zapewnić kotu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, zawierającą karmę suchą i mokrą. Ich szeroki wybór znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Fitmin.pl .

O tym warto pamiętać

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć, decydując się na kota orientalnego? Behawioryści zalecają, aby przedstawiciele tej rasy nie były wypuszczane na zewnątrz bez opiekuna. Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie zabronić zwierzakowi zażywania świeżego powietrza. Możesz kupić szelki i wychodzić z pupilem na spacer lub zainwestować w wysokiej jakości siatkę, za pomocą której zabezpieczysz balkon lub taras.

Dobrym pomysłem jest także woliera zewnętrzna. Pamiętaj, że koty orientalne są zwierzętami bardzo aktywnymi. Aby zapewnić im możliwość rozładowania nadmiaru energii, wybierz dla swojego pupila zabawki np. jutową myszkę.

Masz kota rasy Maine coon? Sprawdź, jaka karma będzie dla niego najlepsza!