Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ciąża u konia – wczesne objawy, przebieg, czas trwania

ciaza-u-konia

Jak rozpoznać ciążę konia? Ile trwa i w końcu – jak wygląda opieka nad koniem w ciąży? To pytania, które każdy hodowca wcześniej czy później musi sobie zadać. Wiedz, że brzemienna klacz potrzebuje sporo uwagi, a także odpowiedniej opieki. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące ciąży u konia.

Jak rozpoznać ciążę u konia? Pierwsze oznaki

Jakie są objawy ciąży u koni? Oczywistą oznaką jest powiększony brzuch, jednak nie jest on widoczny od razu po zapłodnieniu. Koń w ciąży nie ma również typowo „ludzkich” dolegliwości, takich jak nudności czy wrażliwość na zapachy. Pojawiają się za to objawy, takie jak:

  • nagła zmiana apetytu,
  • zaniepokojenie,
  • powiększone wymiona wypełnione mlekiem,
  • w późniejszym etapie niespokojne wędrowanie po boksie z odstawionym ogonem i nadmierne pocenie się.

Ciąża u konia przez pierwsze trzy miesiące często nie daje wyraźnych objawów, dlatego jej rozpoznanie można postawić na podstawie badań biochemicznych. Większość klaczy w tym okresie będzie miała podwyższony poziom progesteronu. Aby wykluczyć lub potwierdzić ciąże, wraz z morfologią wykonuje się także badanie ultrasonograficzne, które pozwalają na wykrycie zarodka już po dwóch tygodniach od zapłodnienia.

Jak przebiega i ile trwa ciąża u konia?

Ciąża u koni trwa zwykle od 330 do 345 dni, czyli 11 miesięcy (zdarza się jednak, że źrebięta rodzą się nawet po 400 dniach). W naturalnych warunkach ogier zapładnia klacz w okresie letnim. Ma to związek z naturalnym cyklem rozrodczym samic. Zapłodnienie latem gwarantuje, że źrebięta urodzą się następnego roku wiosną, gdy pastwisko jest obfite, a pogoda łagodna. Takie warunki najbardziej sprzyjają porodowi.

Przez cały okres ciąży klacz należy pilnie obserwować, szczególnie w okresie kilku tygodni przed planowanym terminem porodu. Pierwszy trymestr to czas najbardziej zagrożony poronieniem, dlatego należy zadbać o to, aby klacz była wypoczęta, odpowiednio karmiona i nienarażana na zbyt intensywny wysiłek.

Jak wygląda poród u koni?

Podczas porodu klacz może wielokrotnie zmieniać pozycję, ale prawdopodobnie urodzi na leżąco. Najpierw widoczny jest worek owodniowy, a następnie wyłaniają się przednie kopyta i nos źrebaka. Na tym etapie źrebię zwykle przychodzi na świat w ciągu kilku minut.

Chociaż konie mogą rodzić bez pomocy człowieka, w niektórych przypadkach jego niezbędna jest interwencja weterynarza. Dotyczy to zwłaszcza tak niebezpiecznych sytuacji, jak:

  • nieodejście łożyska,
  • brak rozwarcia lub niewystarczające rozwarcie szyjki macicy,
  • złe ułożenie płodu,
  • byt słabe skurcze parte,
  • skręt macicy,
  • ciąża bliźniacza.

ciaza-konia

Jak dbać o konia w ciąży?

Wiesz już, ile koń jest w ciąży i po czym rozpoznać, że klacz spodziewa się potomstwa. Pozostaje jeszcze kwestia właściwej opieki nad zwierzęciem. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o konia w ciąży, powinieneś zapoznać się z poniższymi poradami.  Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko resorbcji zarodka lub poronień.

Przede wszystkim bardzo ważne jest zdrowe żywienie i odpowiednia dawka ruchu. Ciężarne klacze powinny mieć dostęp do świeżego siana i czystej wody. W trzecim trymestrze ciąży należy dostarczyć klaczy wartościowych składników odżywczych, w tym dobrej jakości białka. Doskonale sprawdzi się mieszanka paszowa Fitmin Horse Junior dla klaczy ciężarnych i karmiących oraz źrebiąt. Jest ona bogata w węglowodany strukturalne, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz dodatki prebiotyczne.

Zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Fitmin.pl, gdzie znajdziesz karmy granulowane i suplementy kompleksowo wspierające organizm klaczy – nie tylko podczas ciąży.

Przez cały okres ciąży koń powinien mieć zapewnione jak najlepsze warunki bytowe, tj. obszerny boks z właściwym podłożem (słoma zamiast trocin) i odpowiednią temperaturę otoczenia. Cały czas należy obserwować wymiona i okolice dróg rodnych pod kątem ewentualnych objawów zapalenia łożyska, które zdarza się u ciężarnych klaczy stosunkowo często. Każdy wypływ ropny należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Nie wiesz, czym karmić konia? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy musli a granulatem.